Mantar Neden Bitki Değildir - Mantar Hakkında - Mantar Nasıl BitkidirBazılarınız sadece başlığa bakarak ne yani mantar hayvan mı? diye yorumlar yapabilir. Ama mantar ne bitki, ne hayvan nede mikroskobik canlıdır. Mantarlar hem mikro organizma, hem hayvan, hem de bitki özelliklerini taşır.

Mantarlar (Fungi), çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.
Halk arasında Küf mantarı, Pas mantarı, Rastık mantarı, Maya mantarı, Mildiyö mantarı, Şapkalı mantarlar, kav mantarı, Puf mantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar, mantarlar (Fungi) alemi içersinde incelenirler. Latince Fungi mantarlar, Fungus ise mantar anlamındadır.
Dünyanın heryerinde bulunurlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 1,5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000 kadar türü tanımlanmıştır. Çoğu insan, mantarların bitki olduğunu düşünmektedir, ancak mantarlar bitki değildir. Çünkü, mantarlar kendi besinlerini üretemezler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 17037
favori
like
share
nermin nuriyeva Tarih: 27.03.2017 21:20
banada lazimdi twk
sude Tarih: 14.03.2017 19:07
çok güzel olmuş fen ödevim için lazımdı sağol