kiyafet israfi - giysi israfi

Aynı tişörtü yıkamadan kaç gün giyebilirsiniz? Bir hafta mı yoksa bir ay mı? Tasarımcısı Kate Fletcher tam üç yıl giymiş. `Sürdürebilirlik için Moda` sergisi için İstanbul`a gelen Kate Fletcher ile alışveriş yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuştuk ve en zararlı renkleri öğrendik..

Ortalama bir kişinin yılda toplam 40 kilo kıyafet attığını biliyor muydunuz? Tabii çok daha fazlasını satın aldığını. Öyle ki İngiltere`deki yardım kuruluşlarında inanılmaz bir kıyafet yığılması olmuş. Değişen trendler ve ucuza satılan ürünler, gereksiz alışverişi fitilliyormuş. Bir de sırf kendini iyi hissetmek için alışveriş yapanlar var. Fakat satın aldığı kıyafetlerin daha sonra ne olduğunu düşünen ya da çevreye ne gibi zararlar verdiğini hesap eden pek yok. Sürdürülebilir moda ise, doğaya zarar veren kıyafetlerin kullanımına ve gereksiz alışverişe karşı başlayan, moda endüstrisinin arka planında çalışanların haklarını savunan, gereksiz su ve enerji israfını önlemeye çalışan bir akım. Sürdürülebilir moda tasarımcısı Kate Fletcher bu uğurda tüketicileri bilinçlendirmek için dünyayı dolaşarak konferanslar veriyor ve çevreye duyarlı tasarımlar yapılabileceğini gösteriyor. Fletcher`ın son durağı İstanbul. 26 Nisan`a kadar Garanti Galeri`de sergilenecek `Sürdürülebilirlik için Moda` sergisinin küratörlüğünü yapan tasarımcı ile sergisini gezdik ve alışveriş yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda öneriler aldık.

YENİ TREND: TEK BEDEN

Kıyafetlere renk vermek için birçok kimyasal kullanıldığına dikkat çeken tasarımcı, açık renklerin çevreye daha duyarlı olduğunu söylüyor. "Ama açık yeşil ve açık mavi için aynı şey geçerli değil. Bunları açmak için daha fazla kimyasal kullanılıyor," diyor. Evdeki aile bireylerinin aynı kıyafetleri paylaşmasının da önemini vurgulayan Fletcher, tek beden tasarımların son yıllarda öne çıktığını belirtiyor. "Evde anne-kız, hatta karı-koca aynı kıyafeti giyebilmeli," diyor. Fletcher da tek beden akımına uygun bir hırka tasarlamış. "Çok amaçlı, çok uzun ömürlü, tek boy hırka, vücuda omuzların ve kolların üzerinden asılacak şekilde tasarladım. Hırkanın bol biçimi ve dikişsiz bitişleri vücudu sarıyor ve onun insanlar arasında paylaşılan bir giysi olmasını sağlıyor," diyor.

Fletcher`dan öneriler

* Yeterince kıyafetiniz olmadığını düşünüyor ve alışverişe çıkma gereği duyuyorsanız, yakın bir arkadaşınızı eve çağırın ve kıyafetlerinizi ona gösterin. Arkadaşınızdan farklı kombinler yapmasını isteyin. Farklı bir bakış açısı her zaman işinize yarayacaktır. Dilerseniz bu kombinleri yazın ya da fotoğraflarını çekin ki, unutmayın.

* Sırf fiyatı uygun diye bir ürünü satın almayın. "Üç kez giyer atarım," diye düşünmeyin. Üstelik ürün çok yıpranırsa, onu yardım kuruluşlarına bağışlama seçeneğiniz de kalmaz.

* Yaratıcı olun. Kıyafetlerinizi farklı formlarda tekrar kullanın. Birçok kişi eskimiş kıyafetlerini keserek evde yer bezi olarak zaten kullanıyor. Bundan önce bir aşama daha yaratın. Örneğin eski bir ceketinizin kollarını kesebilir ve yelek olarak kullanabilirsiniz.

* Ekolojik modaya duyarlı olun. Bu konuda titiz davranan markalardan alışveriş yapın. Çalışanları düşük maaşlarla, fazla çalıştıran firmaların ürünlerini satın almayın.

* Organik pamuk, keten, kenevir, geri dönüşümlü polyester çevreye en az zarar veren maddeler. Satın aldığınız kıyafetlerin bu maddelerden yapılmış olmasına özen gösterin.

* Kıyafet satın alırken, leke tutması zor olan kumaşları tercih edin. Su israfını en aza indirgemek için, elbiselerinizi kısa programda yıkayın ve çok sıcak su kullanmayın

Küçük bir bolero satın aldıktan sonra, üzerine ilmekler dikip, el örgüsü bir atkı yardımıyla farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin; örgü atkıyı ister yaka altından, isterseniz de boleronun alt kesiminden geçirerek farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Çıtçıtlı elbise

Sürdürebilir moda akımının bir diğer önemli buluşu ise modüler kıyafetler. Örneğin kilo aldıkça parça eklenerek büyütülebilen bluzlar, mini elbiseyken parçalar eklenerek gece elbisesine dönüşen giysiler... Çıtçıtlı bu elbise de farklı parçalar eklenerek değişik formlara girebiliyor. Elbisenin parçaları, yakanın parçalarını değiştirecek şekilde aşağı ve yukarı hareket edebiliyor. Elbise, bütünüyle tersine çevrilerek farklı bir renge, dokuya ya da kumaşa bürünebiliyor.

Editörün Notu:

Fletcher"ın küratörlüğünü yaptığı "Sürdürebilirlik için Moda" sergisini 26 Nisan"a kadar Garanti Galeri"de ziyaret edebilirsiniz.

BURCU ALDİNÇ-

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5392
favori
like
share
mollycan Tarih: 12.05.2009 10:09
Zaman Zaman bende oralara atıyorum, küçülenler oluyor haliyle
Sari Menekse Tarih: 11.05.2009 23:21
Almanya da eski kiyafetler icin cadde aralarinda kücük konteyner durur.
Oraya atilan kiyaftleri secip, iyileri 2.el giysiler olarak satiliyor. Bir kismi Ihtiyaci olan yerlere gönderiliyor. Ise yaramiyan, giyilecek halde olmayanlar ise, parcalanarak cok kücük hale getirilip, möbilya yapiminda veya baska yerlerde kullanilir.
bugulu-gözler Tarih: 11.05.2009 22:36
bacum bence sen hic yazma bu 40 kilonun 20 kilosu kesin sana aittir
Nerqish Tarih: 11.05.2009 20:51
[COLOR="SlateGray"]Ehuze
bugulu-gözler Tarih: 11.05.2009 20:29
ben isvicrede yasiyorum ve sanirim avrupanin bir cok ülkesindede ayni uygulamalar var belediyenin özel kiyafet atma yerleri oluyor
giyinmedigimiz,yada kücük gelen (asiri eski olmamak sartiyla)kiyafetleri oralara atiyoruz ve bunlar özel islemlerden geciriliyor yani yikama üzüleme falan yapilip fakirlere dagitiliyor yada fakir ülkelere gönderiliyor
yukarda belirttigim gibi istanbuldada böyle bir uygulama uzun süredir var
bugulu-gözler Tarih: 11.05.2009 20:26
Ev Eşyalarınız Ve Giyeceklerinizi Atmayın!

Yeni bir eve taşınacaksınız, yeni eve yeni eşyalar almak gerekir diye düşünüyorsunuz ya da evinizin dekorasyonunu değiştireceğiniz için yıllarca kullandığınız eşyalarınızı yenilemek istiyorsunuz. Bu nedenle de eski eşyalarınızı elden çıkarmak durumundasınız. Bununla ilgili önünüzde birkaç seçenek var: İsterseniz eski eşyalarınızı bir eskiciye verir ya da çöpe atabilir, isterseniz ikinci el mobilya satan bir mağazaya satabilirsiniz. Bu seçenekler, duruma gör, eski ev eşyalarınızı elden çıkarmak için en akıllıca yollardan gibi görünse de çoğumuzun bilmediği bir seçenek daha var. Eşyaları Kadıköy Belediyesi’ne vermek. Kadıköy Belediyesi, yıllardır, kullanılabilir ev eşyalarını, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlara aracılık yapıyor. Belediye ve vatandaşlar arasında bir çeşit imeceyi andıran bu uygulama sayesinde ihtiyacı olan vatandaşlar ikinci el de olsa, evlerinde bulunmayan eşyalara kavuşmuş oluyorlar. Kadıköy Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık 9 yıldır sürdürülen bu uygulama şu şekilde işliyor: İkinci el ev eşyalarını, ihtiyacı olanlara ulaştırmak isteyen vatandaşlar Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nü arayarak ne tür eşyalarını bağışlamak istediklerini söylüyorlar. Kadıköy Belediyesi’nin görevlileri de bağış yapmak isteyen vatandaşa ulaşarak eşyaların alıma uygun olup olmadığını kontrol ediyor. Kullanıma uygunluğu tespit edilen eşyalar, görevliler tarafından tutanak karşılığı alınarak belediyenin kamyonuna konuluyor. Sadece perşembe günleri toplanan eşyalar daha sonra tasnif ediliyor. Eşyalar tasnif işleminden sonra aynı gün içinde, yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek Kadıköy Belediyesi’ne başvuran ve durum tespitleri yerinde yapılıp ihtiyaçları belirlenen kişilere ulaştırılıyor. Daha çok köylerde gerçekleştirilen ve köy halkınca ihtiyacı olanlara ortaklaşa yardım etme esasını taşıyan “İmece”yi andıran bu uygulama içerisinde yer alarak katkıda bulunmak isteyen vatandaşlar Kadıköy Belediyesi’nin 0 216 542 50 00 (Dahili: 1232) numaralı telefonunu arayarak iletişim bilgilerini ve bağışlamak istedikleri eşyaların özelliklerini bildirebilirler. Ev eşyası değil de giyecek bağışları (çorap ve iç çamaşırı hariç) yapmak isteyenler ise temizlenmiş giyecekleri kolilere koyarak en yakın Aile Danışma Merkezleri'ne teslim edebilirler. Kullanılmaz durumda olan ancak evinizden alınmasını istediğiniz eşyalar için de Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne müracaat edebilirsiniz.