Ottawa Antlaşması

Ottawa Antlaşması 1 Mart 1999 tarihinde yürürlüğe giren Dünyada büyüyen mayın sorununa karşı; anti-personel mayınlarının kullanılması stoklanması üretilmesi ve transferinin yasaklanması ve imhasına dair sözleşme.
Ottawa Antlaşması 131 ülke tarafından onaylanmış ve 146 ülke tarafından imzalanmıştır. Türkiye'nin de imzaladığı bu sözleşmeye ABD ve Irak taraf değildir. Pentagon "kara mayını kullanma hakkını elinde bulundurmakta" olduğunu açıklamıştır.
Aralık 2002´de BM Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi´ne dair bir Çalışma Grubu kurulmuş ve patlamayan teçhizatın neden olduğu ölüm ve yaralanmaları durdurmayı amaçlayan tedbirlerı tespit etmekle görevlendirilmiştir.
Türkiye'nin "Anti-Personel Mayınların Kullanımının Depolanmasının Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme"ye (Ottowa Sözleşmesi) katılmasına ilişkin yasa 12 Mart 2003 tarihinde TBMM'de kabul edildi.
Bakanlar Kurulu'nun (59. Hükümet) 28 Mart 2003 ve 2003/5427 Sayılı Kararı ile Sözleşme onaylandı. Sözleşme Türkiye açısından 1 Mart 2004'de yürürlüğe girdi.

Ottowa Antlaşması'na taraf ülkeler

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 431
favori
like
share