Yeni iPhone nasıl olacak - iPhone 4G - iPhone 3.1

Yeni nesil iPhone ile ilgili söylentiler dinmek bilmiyor. İşte en ilginç iPhone dedikoduları...

Neredeyse yeni nesil iPhone'larla ilgili yeni bir söylentinin duyulmadığı bir gün geçme oldu. Apple bu konudaki sessizliğini bozmadıkça dedikodu çarkı da durmadan çalışacak gibi görünüyor.

Acaba yeni iPhone'un adı nano mu olacak? QWERTY klavyesi olacak mı? Ortalıkta bunlar gibi o kadar çok soru dolaşıyor ki kullanıcılar hangi birine inanacaklarını şaşırıyorlar. Bu söylentilerin bazılarında gerçeklik payı olması mümkün fakat bir kısmı ise gerçek olması mümkün olmayan iddialar.

Peki tüm bu söylentiler doğru olabilir mi? Ya da hangileri gerçek dışı?


YENİ iPHONE NASIL OLACAK

iPhone'un kamerası 3 megapiksel olacak

Dedikodu: Yeni çıkacak olan iPhone 4G, 3 megapiksel kameraya sahip olacak. Üstelik bu kamera var olan iPhone kamerasından sadece birazcık daha iyi olacak. Uzman Yorumu: Olabilir ama çok gerçekçi değil. Haberlere göre Apple, OmniVision'dan çok yüklü miktarda 3,2 megapiksel kamera sipariş verdi. Oldukça güvenilir kabul edilen bu habere göre megapiksel konusunda Apple çok büyük bir adım atmayacak gibi. Fakat OmniVision'ın kameralarının görüntü kalitesinin çok yüksek olacağı tahmin ediliyor.

iPhone 4G, 3G'yi çok ucuzlatacak

Dedikodu: iPhone 3G ucuzladı ve ucuzlamaya devam edecek. Çünkü Apple iPhone 4G'yi çıkarttığında piyasada henüz satılmamış eski iPhone kalmasını istemiyor. Uzman Yorumu: Bu yoruma katılmak zor. iPhone 3G gerçekten de ucuzladı. Ama bundan daha fazla ucuzlamasını beklemek çok mantıklı olmaz. Yeni iPhone çıktığında, eskisinin hala raflarda bulunabileceğini Apple zaten hesaba katıyor.802.11n WLAN, iPhone 4G'de standart olacak

Dedikodu: Yeni iPhone, Wi-Fi standardı 802.11n'yi destekleyecek ve FM alıcısına sahip olacak. Uzman Yorumu: Kuvvetle muhtemel. Apple'ın, Broadcom'dan yüksek miktarda Wi-Fi yongası sipariş ettiğini biliniyor. Dolayısıyla yeni iPhone'un IEEE 802.11 a / b / g / n WLAN standartlarını desteklemesi son derece olası. Ayrıca FM alıcısı ve Bluetooth 2.1 de sunacak gibi görünüyor.Yeni iPhone 8 Haziran'da çıkacak

Dedikodu: Apple, iPhone 8 Haziranda hazırladığı büyük bir gösterinin eşliğinde piyasaya sunacak. Uzman Yorumu: Tarih mantıklı fakat gösteri olmayabilir. Çünkü Apple her yıl San Fransisco'da düzenlenen WWDC konferansına katılır. 8 – 12 Haziran 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan konferansta yeni iPhone'un tanıtılma ihtimali var ama bahsi geçen büyük gösteri yerine ses getirecek bir basın toplantısı daha muhtemel.

iPhone Nano Mayıs'ta çıkacak

Dedikodu: Apple şu anda iPhone nano üretimini sürdürüyor. Cihaz hazır ve Mayıs 2009'da piyasaya çıkacak. Uzman Yorumu: Pek muhtemel değil. iPhone nano söylentileri 2007'ye kadar uzanıyor. 2009'un başlarında Vaja adlı bir üretici bu söylentileri yeniden alevlendirdi. Sitesinde "Phone nano" başlıklı bir alt kategori yaratan Vaja, kısa süre sonra bu kategoriyi kaldırdı. iPhone 3G'yi de henüz piyasada değilken, Vaja ürünün piyasada olduğunu sitesinden duyurmuştu.

3 farklı iPhone çıkacak

Dedikodu: Apple, 2009 yılında üç farklı iPhone piyasaya sürecek. Bunlardan biri iPhone 3G'nin geliştirilmiş modeli, biri CDMA destekli bir iPhone ve iPhone 2.75G Uzman Yorumu: Bu haberi ilk olarak China Commercial Times duyurdu. İddia, Apple'ın 100 milyon adet flash bellek sipariş etmesi üzerine ortaya çıktı. Söylentiye göre iPhone 2.75G, iPhone 2G'nin gelişmiş bir modeli olacak. Yeni iPhone 3G üzerinde bir video kameraya sahip olacak. Ve CMDA destekli yani SIM kartsız iPhone özellikle Çin pazarını hedefleyecek. Bizim düşüncemize göre bu söylenti pek olası değil. Fakat gelişmekte olan ülkeler için farklı bir iPhone modeli piyasaya çıkabilir. Örneğin iPhone nano.

iPhone 4G'de 32 GB bellek olacak

Dedikodu: Yeni iPhone'larda 16 veya 32 GB'lık bellek bulunacak. 8 GB'lık bir model ise üretilmeyecek. Uzman Yorumu: Doğru gözüküyor. Hatta Apple'ın yüklü miktarda 16 ve 32 GB bellek siparişi yüzünden, piyasada kısa bir süre için sıkıntı yaşandığı ve Hynix ile Toshiba gibi üreticilerin bu sıkıntıdan etkilendikleri söyleniyor.

iPhone 4G'de 5 megapiksel kamera olacak

Dedikodu: iPhone 4G'nin kamerası 5 megapiksel olacak ve video kaydı da yapabilecek. Uzman Yorumu: Kısmen mantıklı. Apple birden fazla üreticiden parça aldığı için niyetini tam olarak kestirmek mümkün değil. Fakat OmniVision'dan 3,2 megapiksellik kamera siparişi en yaygın söylenti. Dolayısıyla kamera 5 megapiksellik olmayabilir ama video kaydetme özelliği olacağı neredeyse kesin gibi.

Yeni iPhone'un uzun pil ömrü olacak

Dedikodu: Yeni iPhone'lar pil ömrü 300 saatten 450 saate geliştirilecek. Uzman Yorumu: Oldukça muhtemel. Eski iPhone'un pil ömrü en çok eleştirilen konular arasında yer alıyordu. Bu yüzden yeni iPhone'larda daha uzun pil ömrü sunmak Apple'ın önceliklerinden biri olacak.

iPhone krom kaplama olacak

Dedikodu: iPhone 4G, son derece ince ve krom kaplamalı olacak. Hatta ilk resimleri inernete düştü bile. Uzman Yorumu: Krom kaplı, çok ince iPhone 4G resimleri ilk olarak Dotdosh sitesinde ortaya çıktı. Telefon gerçekten de son derece ince görünüyor. Krom kaplaması ise oldukça hoş bir görünüm kapmış. Fakat ne yazık ki bu görüntüler sadece foto-montaj. Yeni iPhone'un nasıl olacağına dair kesin hiçbir bilgi bulunmuyor.Yeni iPhone'da QWERTY klavye olacak

Dedikodu: Yeni iPhone'da sanal klavyenin yanı sıra gerçek QWERTY klavye de olacak. Uzman Yorumu: Tamamen uydurma. Tek tek kullanıcılar tarafından dile getirilen bu istek, Apple'ın yapmak isteyeceği bir şey değil. iPhone'un tüm yapısına aykırı olurdu.Yeni iPhone'da OLED ekran olacak

Dedikodu: Yeni iPhone'da, Apple'ın LG Electronics'e ürettirdiği son derece ince bir OLED ekran kullanılacak. Hatta Apple, yeni MacBook için de OLED ekran düşünüyor. Uzman Yorumu: Gayet mümkün. OLED ekranlar şu anda oldukça düşük maliyetli, daha az yer kaplıyor ve daha az enerji harcıyor. Pil ömrü sıkıntısı çeken iPhone için özellikle son noktası çok kritik. Fakat bu konuda Apple'ın iş birliği yapacağı firmanın LG olması çok muhtemel değil.

Yeni iPhone, HSDPA Phase III ile gelecek

Dedikodu: ABD'li GSM operatörü AT&T, yeni iPhone'un Haziran'da çıkacağını söyledi. AT&T'nin açıklamasına göre yeni iPhone saniyede 7.2 MBit transfer hızına ulaşabilecek HSDPA Phase III özelliğine sahip olacak. Ayrıca U-Verse adlı yazılım yardımıyla iPhone, DVD player ile haberleşebilecek ve TV ekranına görüntü aktarabilecek. Uzman Yorumu: Mümkün görünüyor. Apple'ın iPhone en yeni iletişim standartları ile donatmak isteyeceğine şüphe yok. Hatta bu konuda yoğun çalışmalar olduğu da biliniyor. U-Verse yazılımının ne kadar etkili kullanılabileceği kesin değil ama iPhone konseptine gayet uygun.


Yeni iPhone'un adı 4G değil, 3.1 olacak

Dedikodu: Yeni iPhone'un adı 4G olmayacak. Onun yerine Apple yeni telefona iPhone 3.1 adını verecek. Uzman Yorumu: Pek muhtemel değil. 3.1 telefon isminden çok yazılım sürüm numarasını andırdığı için Apple tercih etmeyecektir. Bu arada yeni iPhone'un adının 4G olması da gerçekçi gelmiyor. 4G şu anda var olmaya bir sistem. Daha muhtemel isimler iPhone, iPhone Nano veya iPhone NextGen olabilir.

Yeni iPhone, Adobe Flash desteği sunacak

Dedikodu: Yeni iPhone'un işlemcisi çok hızlı olacak ve nihayet Adobe Flash'a tam destek verecek. Uzman Yorumu: Mümkün. CNN'in verdiği habere göre iPhone, ARM'nin ürettiği Marvell işlemcisini kullanacak. Marvell, Adobe Flash Lite desteği sunan bir işlemci.

Sonuç

Sonuç: Apple insanların tahmin yürütmesini sevdiği için halen ortada çok net gerçekler yok. Büyük ihtimalle her şey 8 Haziran'da belli olacak. Yeni iPhone'un daha hızlı bir işlemciye ve daha iyi bir kameraya sahip olması çok yüksek ihtimale sahip. Fakat geri kalan hemen her şey için biraz daha bekleyip görmemiz gerekecek...

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 729
favori
like
share