Su Maymuncuğu - Su Maymuncuğu Hakkında Bilgi - Su Maymuncuğu Hakkında BilgilerSu maymunu akvaryumcular bilir, ama bu isimle değil: Su maymunu, esasen Artemia Salina’nın bir türüdür ve komiktir ama, tescilli bir markadır.
Ama bu su maymunu, o su maymunu değil!Son zamanlarda bir su maymunu çılgınlığıdır gidiyor! Bu su maymunu dedikleri şeyin bizim Artemia Salina ile alakası yok. Bunlar, suda şişen renkli toplar.
Suda şişen bu renkli topları canlı zannedenler olduğunu akvaryum.com forumlarında öğrendim. Hayır; canlı olmadıkları gibi, sizi de canınızdan edebilirler! Bu renkli topların oldukça kanserojen oldukları söyleniyor. Çocukların ilgisini çok daha fazla çektiğinden, bu tip şeyleri çocuklarınıza kesinlikle almaya yeltenmeyin. Muhteviyatı nedir bilmiyorum; açıklanmıyorda.
Bu renkli toplar hakkında gerekli açıklama ve uyarıyı yaptıktan sonra, gelelim gerçek su maymunlarına!
Dediğim gibi, sea monkey bir tür Artemia. Hibrid bir canlı olduğu söyleniyor; yani bildiğimiz Artemia Salina’dan laboratuar ortamında üretilmiş. Deniz atını andırıyor, geri yüzebiliyor, suda gerçekten maymunluk(!) yapıyor. Aile kurdukları, hatta aile arasında kavga ettikleri söyleniyor (test kabında İtalyan ya da Türk kanı kalmış olmalı!).
Gerçek su maymununu Türkiye’de görmedim, satıldığından da emin değilim. Hatta Southpark’ın bir bölümünde bundan esinlenildiğini görmüştüm. Gerçekten de, Pakmaya gibi bir poşette satılıyor ve akvaryuma atıp çıkmalarını bekliyorsunuz. Artemia çıkaranların yabancı olmadıkları bir şekilde yumurtadan çıkıyorlar. Kilosu 1.000 YTL (eskilerin dedikleri gibi 1 milyar!) den fazla olabilen Artemia Salina’dan bile daha pahalılar; ufacık paketin ABD fiyatı 7 dolar civarı.
Esasen bu bir mini tuzlu su karidesi. Artemia Salina nadiren 1 santim olabilirken, sea monkey 2-2.5 santim olabiliyormuş. 2 sene yaşadıkları söyleniyor ama Artemia tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, bu minik şeyleri yaşatmak bahçe havuzunda Discus üretmekten daha zor olmalı.
Eğer çocuğunuza su-bişeysi alacaksanız, sea monkey iyi bir seçim olur. Ama diğer su maymunundan, yani suda 400 kat şişebilen, boyalı, misketimsi, ne idüğü belirsiz şeylerden uzak durun!
Sihirli su topları diye de satılan bu tuhaf şeyleri satın alanlardan bazıları hastalanmış ve Sağlık Bakanlığı bu ürünlerin ithalatını yasaklatmış. Ben de Zaman gazetesinin yalancısıyım.
Diğer Bir TarifiAsıl adları kristajel olan bu su topları 9 farklı renge sahipler. Büyüklüklerinin 400 katı olabiliyorlar. Kesinlikle küçük çocuklardan uzak tutulmaları gerekir. Nano teknoloji ürünleridir.

Nasıl kullanılır: Bir kap içerisine döktüğünüz ılık suya paketi boşaltınız. Suyu bol tutun çünkü bu küçücük toplar bütün suyu emecekler. Suyun ılık olması şişme süresini kısaltacaktır. Eğer daha sıcak yada kaynar su kullanırsanız topların şekilleri bozulacaktır.

Yaklaşık 4 saat sonunda toplar istenilen büyüklüğe gelmiş olacaktır. Kapta kalan fazla suyu süzdükten sonra suyla şişmiş olan toplarınızı temiz suyla durulayarak yüzeylerinin temizlenmesini ve parlamasını sağlayın. Artık su maymunları hazır. Şimdi iş onların parlak güzel görüntülenmesini sağlayacak vazomuzu seçmeye geldi. Cam vazo kullanırsak tüm güzellikleri ile onları görebileceğiz. İstersek bu haliyle dekor objesi olarakta kullanabiliriz.
Bitkimizi içerisine dikerek onu bitki toprağı olarak kullanabiliriz. Bitkimiz bu yeni yuvasında aylarca yaşayabilir. Belli aralıklarla yapacağımız bitki besini ilavemiz bitkimize hayat verecektir

Ürünün özelliği suyu içine alıp onu orada hapsetmesi.
Bu özelliği sayesinde bir bitki için gerekli olan en önemli şeyi "suyu" ve "havayı" ona sağlamış oluyor.
Bitkiniz uzun yaşıyor.
Bitkiniz zamanla topların içerisindeki suyu emdiği için su topları küçülecektir. bu durumda üzerine biraz su ilavesi yapmanız yeterlidir

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 26708
favori
like
share
funda6355 Tarih: 06.03.2013 14:28
kardeşim su maymununu yuttu ne yapmalıyız yardım nolur
funda6355 Tarih: 06.03.2013 14:27
kardeşim su maymununu yuttu ne yapmalıyız
mon_coeur Tarih: 08.05.2011 16:52
Paylaşım İçin Teşekkürler
Darkvadi98 Tarih: 07.05.2011 20:20
Paylaşım İçin Teşekkürler
flora33 Tarih: 15.03.2011 18:06
Renkli Kristajellerinizi ister rengarenk, ister beslediğiniz balığınızın rengine uyumlu kullanarak yaşam alanını neşelendirebilirsiniz.
***************
Kristajeller suyun içindi şişerek büyüyorlarmış.Boncuk kadar olmalarına rağmen suda bir basketbol topu kadar büyüklüğe ulaşabiliyorlarmış.Akvaryumuma koymak için 100 adet kristajel aldım.Ve zıplayan top büyüklüğüne geldiler.Canlı olmasalarda parçalara ayrılıp çoğaldıklarını duydum.Fakat benimkiler hiç çoğalmıyor.

Akvaryuma konulduklarını duyduğum için sizlerin de bilgisi olabiledceğini düşündüm.Onları nasıl çoğaltabilirim?
****************

*Kristajel Hakkında*
Dünyadaki kullanılabilir suyun %75'i tarım için kullanılır. Günümüzde su kaynakları gittikçe azalmakta ve var olanlarda kullanılamaz hale gelmektedir. Tarımda en önemli girdilerin başında su gelir. Özellikle ülkemiz gibi; su kaynakları gün geçtikçe azalan bir bölgede suyun akıllıca ve ekonomik, verimli kullanılması zorunlu bir hal almıştır. Bu nedenle; su ve gübreleme maliyetlerini düşüren, verimi artıran, işçilik, elektrik, yakıt maliyetini azaltan, % 70'e kadar su tasarrufu sağlayan bir polimer olan KRİSTAJEL geliştirilmiştir. Gün geçtikçe tarım ülkesi olmaya başlayan ülkemizde, KRİSTAJEL kullanımı sürekli olarak artmaktadır. KRİSTAJEL uygulamasıyla; suyla beraber gübrenin de yavaşça toprağa salınımı sonucu bitkinin ihtiyacı kadar su - besin alabilmesi ve filizlenme, büyüme oranında artışı sağlanmıştır. Sıkı toprakları havalandırarak tavlı toprak haline getirir.
Saksı bitkilerinde, funda ve ağaç dikimlerinde, çim ve çim alanlarda, meyvecilikte, geniş alana yayma ve yüzey uygulamalarında, kök daldırma ve fidelemede, sulu tohumlamada, tohum kaplamada kullanılmaktadır.
Nötral ph'a sahiptir, potasyum bileşiği olup toprakla dost olur. Emme kapasitesi 350-400 kat arasındadır. Kökün ihtiyacı olduğunda nem dengesini koruyarak ortama nem verir. Kuruduğunda kristal gibi olur ve çevreye koku vermez. Toprakta en az 4 yıl kalır ve bitkiye zarar vermez.

ama bazı balıkları öldürür

şeker de verebilirsiniz
BİXİ Tarih: 12.05.2009 23:58
Emeğinize sağlık. Bilgilendirici paylaşımınız için çok teşekkür ederim...