1974 yılında İstanbul’da doğan Özlem Özkan’ın resimleri 18 Mayıs-20 Haziran 2009 tarihleri arasında Nişantaşı Tem Sanat Galerisi’nde sergileniyor. 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi GSF. Resim Bölümü’nde lisans, 2002 yılında aynı bölümde Yüksek Lisans, 2009 yılında ise Sanatta Yeterlik programını tamamlayan sanatçı, 2003 yılından bu yana aynı üniversitenin Güzel Santlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölümü’nde öğretim elemanıdır. Özlem Özkan “Sınırlar-Sığınaklar” adını taşıyan sergisinde, yaşama alanları daraltılmış modern insanın rahatsızlığını sınır imgeleri olarak tuvalinde oluşturduğu sığınaklara taşıyor. Modern toplumda gündelik yaşantının her anına yayılan denetleme, gözetleme, kontrol altına alma aygıtları, günden güne yeni sınırlar, sınırlandırılmışlıklar üreterek bireyin hareket alanlarını ele geçiriyor. Deneyimlenen olaylar, zihne çarpan imgeler, sanatçının belleğinde dönüşüme uğrayarak birer sınır imgesi biçiminde açığa vuruluyor. Ağırlığını gitgide artıran denetim mekanizmaları bireyin yaşam alanlarını daraltararak, özgürlüğünü tehdit etmeye devam ederken, sanatçının tuvali ise ona ve izleyiciye kendisine ait yeni bir kaçış mekânı kurma olanağı sağlıyor.Günlük yaşantıda rastlanan kimi görsel malzemeler, hareketli görüntüler, imgeler, gazete fotoğrafları, kişisel deneyimler, bellekte üst üste gelen katmanlar halinde tuvale aktarılırken, iç içe geçen mekânların yattığı yeni bir bütünlük oluşturuyor. Böylelikle sanatçı, kendi özgürlük alanını, yarattığı bu yeni mekânlara taşıyor, yeni sınırlar oluşturarak bu mekânlara sığınıyor. Kapatılmışlığın, sıkıştırılmışlığın, denetim karabasanının rahatsızlığını içselleştiren sanatçının zihni ise bellek metaforları aracılığıyla adeta hayali sınırları somutlaştıran dikenli teller gibi sınır imgeleriyle bu dar alana alternatif bir sığınak yaratıyor.
Özlem Özkan’ın resimleri, denetim toplumunun tüm bu sınırlarının bireyin zihnini sınırlandıramayacağını, sanatçının belleğinde ortaya çıkan dönüşümlerin tek tek sınır imgeleri olarak yeniden inşa edildiğini ve sanatçının zihninin her daim bir sığınak oluşturabileceğinin olanaklılığını ortaya koyuyor.
Özlem Özkan’ın resim sergisine, sergiyi galeride izleme olanağı bulamayanlar, Tem Sanat Galerisi’nin [url]www.temartgallery.com[/url] adresinde devamlı güncel tutulan sayfalarından ulaşabilirler.
Tem Sanat Galerisi
Valikonağı Cad., Prof. Dr. Orhan Ersek Sok. 14, Nişantaşı, 34365 İstanbul
Tel: (212) 2470899, 2341346 Faks: 2479756

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 406
favori
like
share