Uzungöl Yamaç Paraşüyü - Uzungölede Yamaç Paraşütü resimleriUzungöle Peyzaj Düzenlemesi

Trabzon Valisi Nuri Okutan başkanlığında yapılan toplantıda Uzungol masaya yatırıldı.
Uzungöl kordonu boyunca yapılan duvarlar ve dağ yamacından yol genişletme çalışmaları sonucu ortaya çıkan şev duvarlarının Karayolları 10.Bölge Müdürlüğü tarafından biran önce sonuçlandırılması ve Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü'ne verilecek Peyzaj Uygulama, Proje ve detaylarına göre uygunluğunun sağlanabilmesi amacı ile toplantı yapıldı.Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıya; Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü, Uzungöl Belediye Başkanlığı, DSİ XXII. Bölge Müdürlüğü ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Toplantı sonucunda ÖÇK Kurumu Başkan Vekili Ahmet Özyanık ve İl Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ulu, konuyu yakından takip eden Trabzon Valisi Nuri Okutan'ı makamında ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi verdi.


Saha ile ilgili olarak Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından hazırlanan peyzaj projesinde dağ yamacındaki iki noktada Yaban Hayatının göle ulaşımını kolaylaştıracak rampalar ve göle inişi kolaylaştıran uygun kesitte merdivenlerin yapılacağı ifade edildi. Ayrıca, göl kordonu boyunca yapılan duvarların ve şev boyunca yapılan şev duvarlarının yörenin doğal türü olan Hedera helix (Sarmaşık) ile kaplanacağı ifade edilmiş olup, I.etabın bitiminde yer alan anfi tiyatro şeklindeki göle inişi sağlayan basamaklı yapının bitim kotunun sabit alınarak II. Etap duvarının bitim kotu olması için duvarın tıraşlanacağı ve duvarın arkasının yol kırmızı kotuna göre (banketle duvar arası ) 3/2 eğime düşürülerek şevlendirileceği kaydedildi.

Uzungöl'ün sadece Trabzon'un değil, Türkiye'nin de çok önemli bir turizm merkezi olduğunu hatırlatan Vali Okutan, yapılacak çalışmanın turizm sezonu öncesi biran önce bitirilmesi için ilgili kurumlara talimat verdi.

Kaynak:

Uzungöl Yamaç Paraşütü ResimleriUzungöl Yamaç Paraşütü Resimleri

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 482
favori
like
share