Trabzon İlindeki Kütüphaneler - Trabzondaki KitaplıklarKütüphanelerimiz

Trabzon İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü 01 EKİM 1927 tarihinde, şimdiki Atatürk Alanı’nda daha önce Necmiati Spor Kulubü tarafından kullanılmakta olan binanın ( şu anki Gazeteciler Cemiyeti olarak kullanılmakta olan bina) 1500 Lira karşılığında satın alınarak kütüphane binası olarak kullanılmak üzere keşfi yapılarak hizmete açılmıştır. Uzun yıllar burada hizmet veren kütüphane, okulların çoğalması ile birlikte ihtiyacı karşılayamaz hale gelmiştir.
1961 yılında Trabzon Valiliği ve Belediye Başkanlığını birlikte yürüten Sayın Vali Vefa POYRAZ Bey’in gayretleriyle Belediyeden 1000 Lira karşılığında alınan Atapark içindeki arsaya Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’nce tahsis edilen 400.000 Liralık ödenekle şu anki kütüphane binası yapılmıştır.
19 MAYIS 1966 tarihinden itibaren kütüphane hizmetleri bu binada yapılmaktadır. Bina A tipi olarak yapılmıştır. Hazine malı olarak Bakanlığımıza tahsisli olarak, iki tam ve bir yarım kattan ibarettir. Yer itibariyle kütüphane, şehrin dört bir yayına aynı uzaklıkta ve okuyucuların kolaylıkla ulaşabileceği bir konumdadır.
Kitaplar bilgisayar ortamına aktarılmış; kitap adı ve yazar adından kitaplara erişim sağlanabilmektedir.


Trabzon Şer’i ye Sicilleri hizmete sunulmaktadır.
Arap harfli yazma eserlerin toplu katalogu hazırlanmıştır.
Arap Harfli Basma Eserler Katalogu hazırlanmıştır.
Yazma Eserlerin tümü dijital olarak CD ortamına aktarılması işlemi tamamlanmıştır.
Taşıdıkları değer ve fiziksel özellikleri nedeniyle yazma eserler, özel koruma gerektiren, belirli ve sabit oranda nem ve ısının teknik araç ve gereçlerle sağlandığı ortamda hizmete sunulmaktadır.
2 adet ulusal, 8 adet yerel gazete ( günlük olarak) ile 63 Bakanlık abonesi olan süreli yayın okuyucu hizmetine sunulmaktadır.

Personel Durumu
Trabzon İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nde 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 1 Kütüphaneci, 1 Şef, 1 Ambar Memuru, 4 Memur, 1 Daktilograf, olmak üzere toplam 10 personel görev yapmaktadır.
Kütüphaneden Yararlanma
Trabzon İl Halk Kütüphanesi Çocuk Bölümü, Yazma Eserler Bölümü, Ödünç Kitap Verme Bölümü, Araştırmacılara Yönelik Salon, Gazete Okuma Yeri, İnternet Salonu ve Basma Eserler Bölümü olarak birimlere ayrılmış olup kullanıcılarına hizmet vermektedir. Kütüphaneden yararlanmak isteyen okuyucuya, yararlanmak istediği birim itibariyle rahat bir ortam sağlanmıştır.
Kütüphanede düzenlenen çeşitli etkinlikler için gerekli duyurular yapılarak çevre bilgilendirilmektedir. Bu etkilikler hem çocuklar hem de yetişkinlere yönelik olarak belirlenmektedir. Konular genellikle kütüphane hizmetlerinin halka duyurulması, belirli günler haftalar ve güncel olaylar dikkate alınıp hazırlanmaktadır.
TRABZON İLİ İÇERİSİNDE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA BAĞLI OLARAK HİZMET VEREN
]KÜTÜPHANELERİN 2007YILI İSTATİSTİK BİLGİLERİ

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1138
favori
like
share