Besicilik Bölümü - Besicilik Bölümü Hakkında

Besicilik programının amacı, büyük ve küçük baş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmektir. Besicilik programına girmek isteyenlerin, biyolojiye ve ekonomiye ilgili, hayvan yetiştirmekten hoşlanan bilişimci kişiler olmaları gerekir.

Programın Amacı:
Besicilik programının amacı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların, en üstün verimi elde edecek şekilde yetiştirilmesi konusunda eğitim yapmaktadır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Besicilik programında genetik, tarım ekonomisi, yem bitkileri, hayvan sağlığı ve hijyen, hayvan davranışları, mezbaha tekniği ve et ürünleri hayvansal üretim işletmeciliği, hayvansal ürünlerin pazarlanması gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler:
Besicilik programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili, açık havada çalışmaktan hoşlanan, kirli ve pis kokulu ortamlarda bulunmaktan rahatsız olmayan, bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Besicilik programını bitirenlere "Besicilik Teknikeri" ünvanı verilir. Besicilik teknikerleri çiftliklerde, varsa ziraat mühendisine, yardımcı eleman olarak görev yapar; besiye alınacak olan hayvanların hayvan pazarından satın alınması, beslenmesi, bakımı, sağlıklarının korunması için önlem alınması piyasa isteklerinin ve besi hayvanlarının uygun olduğu zamanlarda hayvanların pazarlanması gibi işleri yürütürler; çalışma ortamı kirli ve pis kokuludur.

Çalışma Alanları:
Besicilik teknikerleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığında, belediyelere veya özel kuruluşlara ait hayvan çiftliklerinde, et entegre tesislerinde görev alabilecekleri gibi kendileri hayvan besiciliği yapabilirler.


Besicilik Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ - ATABEY MESLEK YÜKSEKOKULU
MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ - YAYLADAĞI MESLEK YÜKSEK OKULU
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ - ZARA AHMET ÇUHADAROĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ - MALKARA MESLEK YÜKSEKOKULU
KAFKAS ÜNİVERSİTESİ - KARS MESLEK YÜKSEKOKULU
MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ - SAMANDAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ - SUŞEHRİ MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ - KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ - ÇİNE MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE ÜNİVERSİTESİ - ÖDEMİŞ MESLEK YÜKSEKOKULU

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1280
favori
like
share