And Kondoru - And Kondoru Kuşu - And Kondoru TürüYeyüzünün en büyük uçan kuşlarından biridir. Vücut boyu 110 cm’yi bulur ve 12 kg ağırlığa ulaşabilirler. Kanat genişliği 3,2 m e kadar ulaşabilir. Bu da kondoru kuş dünyasının en geniş kanat aralığına sahip kuşu kılar ki bu sayede 7000 m yüksekliğe kadar yükselebilir.


Kanatlarının üst kısmı beyaz olup boynunda çelenk gibi duran yine beyaz renk tüylere sahiptir. Başında ise kırmızı renk hakimdir. And kondoru 70 hatta daha üstü yaşlara kadar yaşayabilir. Kaliforniya kondorundan farklı olarak erkekleri başlarında etli bir ibik taşırlar. Dişileri kırmızı renk göze sahipken türün erkeklerinin göz rengi gridir.


And kondorlarının yaşam alanları Kolombiya’dan başlayarak And Dağları boyunca Patagonya’ya kadar ulaşır. Genelde hava akımlarıyka kanat çırpmadan havada süzülebilecek imkanı buldukları yüksek dağlık bölgelerde yaşarlar. Sıklıkla kısa mesafeleri uçmak yerine yürüyerek kat ederler.

And kondorları yeryüzünün nesli tehtit altındaki türlerdendir. Bir çok hayvan koruyucunun hedefi; bu kuşları yetiştirip daha sonra vahşi hayata salmaktır. Son yıllarda bu amaçla birçok kondor yakalanıp, yetiştirlip tekrar vahşi hayata bırakılmıştır. Güney Amerika’nın kuzeyinde bu şekilde 40 dan fazla kondor vahşi hayata kazandırılmıştır.

And kondorları Kolombiya, Ekvador, Bolivya ve Şili gibi ülkelerin milli işaretleri olup bu ülkelerin birçok armasında görülürler.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 496
favori
like
share
DUYGUSAL__27 Tarih: 15.05.2009 22:58
off kanatlara bak yaa çok güzel görünüyor paylaşım için tşekkürler