Oyunumuzun tam çözümünü de hemen hazırladım. Zor olmadı. İncelemede de söylediğim gibi, oyun oldukça kısa. Tek dayanağı da 5 ayrı bitiriş şeklinin olması. Eğer bu da olmasaydı, oyunun ömrü en fazla 4 saat olabilirdi. Bu çözüm ile birlikte tabi. Ama yine de, bu çözüm olmadan da rahat bir şekilde bitirebilmeniz mümkün oyunu. Takıldığınız yerlerde falan bu yazıya başvurursanız, daha eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Kontrollerden ve bir iki önemli noktadan bahsetmek istiyorum. Kontroller klavyeden yapılıyor. Yön tuşları ile yürüyorsunuz. "Delete", "End" ve "Page Down" tuşları ile kamera açılarını değiştirmeniz mümkün. "Enter" tuşu aksiyon tuşu. İnsanlarla konuşmak, kapıları açmak için kullanılıyor. "Shift" tuşu, haritayı açmaya yarıyor. "Ctrl" ise, inventory'yi açmaya yarıyor. Bu inventory açılırken fena halde bir ses çıkartıyor. İlk açtığım zaman resmen zıpladım. Oyunun sesleri biraz dengesiz. Bir kere ayak sesleri çok rahatsız edici. Ama diğer sesler çok kısık. Konuşmaları duyabilmek için sesini sonuna kadar açıyorum, ama konuşmalar bittiğinde ise hemen kısmam gerekiyor. Bunu unutunca da, inventory sesiyle olduğum yerde zıplıyorum.Tuşlardan bahsettiğime göre, artık çözüme geçmenin zamanı geldi. Ha bir de, her karakterle en az 2 kere konuşmayı unutmayın. Bazı durumlarda, kilitlendiğiniz zaman işe yarayan bir teknik. Evet, şimdi oyunun çözümüne geçelim...

Prologue:

Demonun ardından, digipad'i alın ve kapıdan çıkın. Falcıya gidin. Bu tarz bir yere gitmeniz gerektiği zaman haritanıza bakmanızda fayda var. Digipad, ışık saçmaya başladığında, zamanda yolculuk yapmak için onu kullanın. Zamanda yolculuk yaparken, dikdörtgenler seçiyorsunuz. Yukarıdan aşağıya doğru, günümüzden geçmişe doğru sıralanıyor. Oyunda ilerledikçe, liste de kabaracak. Seçtiğiniz bölümün tarihi hakkında ekranın yukarısında bilgi alabiliyorsunuz, karışıklığı önlemek için bunlara devamlı göz atın.

Zamanda yolculuğun ardından, kasaba meydanına gelin. Etrafta yürüyen 3 kişiyi bulmanız gerekli. Ufak bir kız çocuğu, onun annesi ve yaşlı bir kadın daha. Onları bulmak zor değil. Meydan çevresinde dolaşıyorlar, biraz yürüyerek onları bulabilirsiniz. Bulunca da onlarla konuşun. Meydanda toplanmalarını sağlayın. Oyundaki amacımız, bizim öldürülmemizi engellemek devamlı. Çünkü her seferinde ölüyoruz. Her bölümde de bir ölüme çare bulmamız gerekiyor. Bu bölümde, konuştuğumuz kişileri meydanda toplayarak, katilin korkmasını sağlayacağız. Herkesle konuştuktan sonra, günümüze dönün. Cinayet engellenmiş olacak. Bölüm de bitecek.

Chapter 1:

Zun Ei denen bara gidin. Oturup ağlayan çocukla konuşun. Size sorduğunda, içeri girmeyi kabul etmeyin. Meydana koşun. Top gösterisi yapan adamın yanına gidin. Ardından da çocuğa geri dönün. Bara girin. Ardından zamanda geçmişe giderek, barın arka tarafındaki, kibritlerle oynayan çocuğun yanına gidin. Çocuk kaçacak, siz de ateşi söndürerek, barın yanmasını engelleyeceksiniz.

Chapter 2:

Vurulduktan sonra, herşey baştan başlayacak. Dana ile birlikteyken, zamanda geri gidin. Kız da sizinle geliyor. İnsanlar etrafınızı sardığında, cep telefonu veya çakmakla onları korkutun. Olanları izledikten sonra fırından (bakery) merdiveni alın. Hemen kapısının önünde. Biraz büyük ama herif hemen sokuyor cebine. Ne cep varmış adamda! Ardından sizi eve gitmek için bekleyen hatunun yanına gidin. Eve girip milletle muhabbet edin. Ardından da, malikane kapısı gibi bir yerde, kapının önünde bekleyen çocuğun yanına gidin. Kapıdan geçmek için, sizden birşey isteyecek. 2-3 kez konuşmanız gerekli. Ona cebinizdeki posta kartını verin. İçeri girmenize izin verecek. İçeride merdiveni kullanarak, yukarıdaki madalyonu alın. Ardından o madalyonu meydanda ağaç diken adama verin. Ona çiçek dikmesini veya heykel dikmesini söyleyebilirsiniz. Farketmiyor. Yeterki ağaç olmasın. Çünkü günümüzde o dikilen ağaç yüzünden, ona tırmanan katil bizi gebertiyor.

Chapter 3:

Öldükten sonra, müzeye gidin. İçeri girip Eckert'i bulun. Üst katta olması lazım. Size bir kitap verecek. Ardından o katı dolaşarak duvardaki resimlere bakın. Aşağı indiğinizde, şeytan kız geliyor. Ondan kanıt isteyin gücünü kanıtlaması için. Sizi geçmişe yollayacak. Tüm pillerinizi de alacak. Piller zaman makinemiz için gerekli etrafı dolaşarak pil bulabiliyorsunuz. "Energy Unit" denilen bu maddeler, fazla sorun çıkartmıyor. Bulunması oldukça kolay. Eski zamanda pil bulup, zamanımıza dönün. Ardından Eckerd ile yeniden konuşun. Orayı terk ettiğinizde, bölüm bitiyor.

Chapter 4:

Sayaç bittiğinde öleceksiniz. Geri döndüğünüzde, geçmişe yolculuk yapın. Mekan siyah beyaz. Oldukça hoş görünüyor heryer. Kütüphaneye gidin. Müze yani ama o zaman kütüphaneymiş. Olanları izledikten sonra, fotoğraf dükkanına gidin ve girişin orada sallanan cadde tabelasını alın. geri dönün, Sybila ile konuşun. Günümüze dönün, sayaç işlemeye başladığında, cadde tabelasını zaman kaybetmeden kullanın.

Chapter 5:

Zun Ei'ye gidin. Olanları izledikten sonra dışarı çıkın. Öleceksiniz yine tabi. Yeniden yaşama döndüğünüzde, 1800 yıllarına geri dönün. Brum'a, evin dışında duran adama, evini kütüphane yapmasını söyleyin. Eve girip Sybila ile konuşun ve günümüze geri dönün. Eve yeniden girin ve ilk kattaki kütüphaneye girin. İlaçlar hakkındaki kitabı okuyun. Orta çağa zaman yolculuğu yapın. Antikacı dükkanı (kasap)'na giderek oradan et alın. Margarete'nin evinin önündeki köpeğe eti verin ve çekilmesini sağlayın.

Eve girin, anahtarı alın. Ardından 1 hafta geri gidin. Eve girin, lab kapısını açın. Aşağı inerek evin babası ile konuşun. Ardından oradan ayrılın. Margarete size panzehir verecek. Ardından muhabbet ederek yolda yürümeye başlayacaksınız. Yolda muhabbetin ortasında, oyunun sonunu etkileyen seçeneklerle karşılaşıyorsunuz. Kıza, sizin akrabanız olduğunu söylerseniz, A, B veya C bitirme şekillerini görebiliyorsunuz. Hiçbirşey söylemezseniz ise, D veya E bitiriş şekillerini görebiliyorsunuz. Artık seçim sizin. Konuşmanın ardından, günümüze dönün. Sayaç çalıştığında, panzehiri için. Bölüm bitecek.

Chapter 6:

Bölümün başında, kapının oraya koşup pili alın. Ardından öleceksiniz. Başa döndüğünüzde, 1980 yılına dönün. Oradaki adam size film hakkında fikrinizi sorduğunda, "Time Travel" seçeneğini seçin. Diğer seçenekleri sallayabilirsiniz. Adam size kopya bir tarihi eser verecek. Ardından, malikane kapısının olduğu yerden ilerleyin. Silah sesleri duyacaksınız. Eckert'in karısını öldürülmüş olacak buluyorsunuz. Hemen zamanda geri giderek, aynı yerdeki kadını uyarın. Ama sizi takmayacak ve yine vurulacak. İsterseniz yeniden o zamana dönüp bu sefer kadını takip edebilirsiniz. İsterseniz de, günümüze geri dönebilirsiniz.

Chapter 7:

Aramanın ardından, malikanenin kulesine gidin. En yukarı çıkın. Halatı almayın. En yukarı gidin ve aşağı düşerek ölün. Geri geldiğinizde, bir gece önceye gidin. Kuleye girmeyi deneyin. 1800'lere geri dönün. Eve girip oturma odasındaki kutudan anahtarı alın. Evden çıkın. Kuleye yeniden çıkın, yukarıdaki halatı alın. Onu düştüğünüz yere bağlayın. Ardından günümüze dönerek kuleye çaktırmadan anahtarınızla girin. Halatı bağladığınız yere gidin, aşağı itiliyorsunuz ama halattan tutuyorsunuz. 2. kattaki kapının olduğu yere gidin şimdi, Eckerd orada. Sizinle konuşacak.

Chapter 8:

Bu bölümde Dana ve kırmızı taşı arayacaksınız. Orta Çağ'a gidin. Fotoğrafçıya gidin ardından. Dana sizinle konuşacak. Daha önce Margie'ye akraba olmanızdan bahsettiyseniz, Dana'yı günümüze geri getiremiyorsunuz. Zaten normalde de reddediyor. Simyacının evine gidin, laba inin ve adama kırmızı taşı verin. 10 gün sonraya gidin, aşağı inin ve içeridekilerle konuşun. Ardından günümüze dönün. Telefon açılıyor size. Meydana gidin. Burada 2 ayrı bitiriş şekli için seçenenkeriniz çıkıyor.

Eğer Margarete'e akrabalıktan bahsettiyseniz,

C Bitirişi: Ortaçağa gidin ve araştırma notlarını yakın evdeki. Ardından günümüze dönerek meydana gelin.

B1 Bitirşi: Falcıya gidin ve ardından da meydana geri dönün.
B2 Bitirşi: Filmcinin olduğu güne gidin, meydanın güneyinde, merdivenlerin aşağısında şeytan kadını bulun. Konuşmaların ardından günümüz meydanına geri dönün.

A Bitirişi: Yukarıda söylediklerimin hepsini yapın.


Eğer Margarete'e akrabalıktan bahsetmediyseniz,

D Bitirişi: Geçmişe gidin, labdaki notları yakın. Ardından günümüz meydanına dönün.

E Bitirişi: Geçmişe dönün, not defterini Dana'ya verin. Ardından da araştırma notlarını yakın.


Epilogue:

Burada oyunun sonunda olan biteni izliyorsunuz. Hepsini komple izleyin. Ardından menüde değişik seçenekler çıkıyor. 5 kere bitirirseniz, değişik bir oyun modu daha çıkıyor. Onun da 2 ayrı sonu var. Ölen ve çocuğu kaybolan kadın hakkında bir hikaye. Hepsini bitirdiğiniz zaman ise, 3 değişik oyun hakkında video çıkıyor.Tebrikler.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1007
favori
like
share