arkadaşlar ancak bu kadar resimli buldum sonlara doğru geldiyseniz takıldığınız yerde download edebilmeniz için linkde koydum indirip savesini devam edebilirsiniz kolay gelsin

Prologue (Giriş)

Demodaki patlamanın ardından oyun kontrolü sana geçiyor.Yanmakta olan Croft Manor koridorlarından ilerleyerek başlıyorsun. Koridor sonundan sağa sonrasındada sola saptıktan sonra, yolun bitiminde üst bölüme atla. Merdivenlerden çıkıp kapıya doğru ilerle. Sağ taraftaki kolu indirerek kapıyı aç. İçeride oda ateşler içinde kalmış. Sağ tarafta eşyaların altından emekleyerek odanın diğer tarafına ilerle.Hemen odanın ortasında bulunan ve ateşten etkilenmeyen platforma çık. Kapıyı, halatı fırlatarak aç. Kapı açılır açılmaz içeriye havanın girmesiyle odadan büyük bir patlamayla ateşler fırlayacak. Ateş dindiğinde kapıdan devam et. Hemen karşı duvardaki çıkıntılara tutunarak sola doğru ilerle. Sola iyice ilerledikten sonra karşı duvara ters atla. İlerde alt tarafı ateşler içinde kalan odada bir kütük göreceksin.Bu kütüğü duvara yanaştır ve üstüne çıkıp duvardaki çıkıntıya tutun. Sağa doğru ilerle. Burda tavandan kapı önüne yanan eşyalar düşüp tabanı yıkacak. Ateşle kapıda yanacak. Ateş dindikten sonra kapıdan balkona ulaşacaksın. Balkonun sonunda sağa doğru halatı kullanarak karşı balkona atla. İlerde yıkılmış bölümden aşağıya in.Burada Zip ve Winston kapıyı açmaya çalışmakta, Lara'yı görür görmez, Zip ona ateş etmekte. Lara şaşırmış vaziyette Zip'in ard arda atışlarından kaçmaya çalışıyor.

Mediterranean Sea: The Path to Avalon


Lara Akdeniz'de, teknesinde Zip ve Alister ile yaptığı görüşmeden * sonra kontrol sizde...*Denize dalış yaparak dibe kadar in. Yolu bulmak için sonar haritayı kullanabilirin.Artık su altında Köpek balıklarına ateş edebilirsin Üstelik tabancalarla da. El feneri F ile açıp kapanır. Kayalıklar arasında kalmış iki küçük giriş göreceksin ilkinin önü yosunlarla kaplanmış durumda. İçindeki deniz analarının bulunduğu yerde, zeminde secret olacak. Secreti aldıktan sonra mağaradan çıkıp sonraki diğer mağaraya doğru ilerle. Diğer mağarada deniz analarının hemen solundan ilerle. Yol seni ortasında bir vananın ve içinde deniz analarının olduğu bir bölüme çıkaracak. Burdaki vanayı al. Mağaranın bu bölümünde yine bir secret olacak onu da aldıktan sonra geldiğin yoldan dışarıya çık. Ve büyük girişe git. Girişi bulmak için sonar haritadan yararlan.Büyük girişte ilk bulmacayla karşılaşacaksın. Burada, bir vana mekanizmanın ortasına takılı bir vanada yerde olmak üzere iki vana daha göreceksin. Lara'nın elindeki ve yerdeki vanayı mekanizmanın sağ ve soluna tak. Bu ilk bulmacada taktığın kolları çektiğinde çekilen bölüm saat yönünde dönmekte. Ve bu bölümler üç parçadan oluşmakta her parçada birer işeret bulunmakta. Amaç orta kısma dairelerin, diğer kısımlara da çizgilerin gelmesini sağlamak. Şekle uzaktan baktığında kolayca anlayacaksın.

Ortaya dairelerin gelmesini sağladıktan sonra ortadaki daire içeriye doğru girecek. Açılan bölümden su yüzeyine çıkana kadar yolu takip et. Tünele gir sağ taraftaki duvarı aşıp tünelden suya atla. Sudan çıkar çıkmaz sol taraftaki kütüğün üstündeki secreti al ve sağdan yukarıya doğru tırmanarak yola devam et. Yukarda vazoların olduğu platformun üzerinden barfiks çubuklarına atla. Artık Lara çubukların üzerine de çıkabiliyor. Üstünde dengeyi sağlamak zorundasın yoksa Lara aşağıya düşer. Aynı zamanda çıkıntılara da sırtını duvara dayılı şekilde çıkabiliyor. Barfiksten karşıdaki çıkıntıya atlayarak, çıkıntılar boyunca sola daha sonra aşağıya doğru ilerle. Çıkıntılar seni yerde büyük bir çukurun olduğu alana ulaştıracak. Çukurun karşı tarafına gitmek için, sol taraftaki çıkıntılardan tırmanmaya başla. Sola doğru ilerleyerek karşı tarafa ulaş.Burada ikinci bulmacayı çözeceksin. Sağ ve sol tarafta basıldığında yere doğru çöken iki yer düğmesi ve ön tarafta da bir kol olacak. Bu iki yer düğmesi basılı durumdayken kolu indirdiğinde karşıdaki kapı açılacaktır. Yerde iki taş olacak ama o kadar ağır değiller. İkisini ancak bir düğme için kullanabileceksin. Bu iki taşı sol taraftaki düğmeye sizde sağdaki düğmeye çıkıp birinin kolu indirmesini bekleyin. Şaka tabi ki sağ taraftaki düğmeye de hemen üstündeki heykelin kafasına halatı fırlatıp üzerine düşürün. Öndeki kolu indirip kapının açılmasını sağlayın.

Kapı sağ ve sol tarafından alevler çıkarak açılacaktır. İçerde Lara *

Mediterranean Sea: Niflheim

Demoyla birlikte açılan kapıya gir. Koridor boyunca ilerle ilerdeki duvarı aşıp yoluna devam et. İlerde emekleyerek altından geçeceğin bir yapıyla karşılaşacaksın. Alttan geçerken duvarı ve çıkıntıları kullanarak sola doğru ilerle. Kütüğün üstünden zemine ulaş. Burada köşede küçük bir tünel göreceksin. Bu tünel boyunca git. Tünelden çıktıktan sonra kütüklerin üstünden yukarıya doğru tırman. yıkarıda bir sağlık çantası * göreceksin. Onu alıp merdivenlerden çık. Kraken'e ulaşana kadar devam et.Burada ilk canavarla (boss) tanışıyorsun. Dev bir ahtapot *

Sağ taraftaki bölümden ilerle. Soldaki çıkıntılara tutunarak çukurun diğer tarafına ulaş. Aynı şekilde diğer çukur içinde soldaki çıkıntıları kullan. Fakat bu çukurdan aşağıya inersen bir secret daha alıp tekrar ilk çukurdan yukarıya çıkabilirsin. Kraken'ın kolları dört bir tarafı kaplamış durumda. Karşıdaki çubuğa atlayıp tutun. oradan hemen sağındakine daha sonra da onun sağındakine atla. Buradan Krake'nin kollarını sardığı kolondaki çıkıntıya atlayıp tutun. Sağa doğru ilerleyip, platformun üstüme çık. Platforma çıktıktan sonra Kraken sizi fark edip kollarıyla vurmaya, platformda yıkılmaya başlayacak tam o anda yıkılan platformdan karşıdakine atlamak için oyun ağır çekim moduna girecek. Sağ tarafta, odadaki kolu indirmeden önce aşağıya inip çarkların dönmesini engelleyen kütüğü halatla yık. Kolu indirdikten sonra karşı odadaki kolu da indirmek için geldiğin yerden dışarıya çık. Bu iki kol Krake'nin tam tepesinde duran, alt kısmında şişlerin bulunduğu mekanizmanın sağ ve sol tarafına takılmış kilitleri açmakta. Köşeden heykelin kolu üzerinden Krake'nin tam üstünde bulunan platforma atla. Oradan da doğru karşıdaki odaya git. Krake'nin bir kolu buraya kadar uzanmış. Kolu indirmeden önce hemen yanındaki dişliyi halatla çekip yerine girmesini sağla. Daha sonra kolu indir. Artık alt kısmı şişli platformu sadece iki zincir tutmakta. Odadan çıkıp hemen sol taraftan bu platformun arkasındaki kolu indir. Kolu indirmeyle platform yukarıya yükselecek. Böylece Kraken'e ağır bir darbe atmış olacaksın. Şimdi platformu tutan her iki zincire ateş et. İkisine de ateş ettikten sonra platform Kreken'in kafasına düşüp ağır bir darbe almasına neden olacak.

Kraken platforum kafasına inmesinden sonra. Kollarıyla ortalığı darmadağın edip son nefesini verecek.

Aşağıya inmeden önce tam üst bölümde bir secret olacak. Üst bölüme çıkmak için sol taraftan iki duvar arsından atlayarak yukarıya ulaş. Aşağıya inip sağ taraftaki halkaya halatı atıp tutunarak aşağıya in. Aşağıda Kraken'in kollarıyla deldiği kapının hemen sağındaki kolla kapıyı aç. Kapıdan girip merdiven basamaklarından çıkmaya başla. Yukarda derin bir çukura ulaşacaksın. Çukurun diğer tarafına gitmek için sol duvara tutunarak ilerle. Merdivenlerden çıktığında yine bir çukurla karşılaşacaksın burada kalasın üstünden karşıya doğru yürüyeceksin. Dengeyi kaybedersen Lara düşer. Karşıda emekleyerek yapının altından geçip karşıdaki odaya gir.

Lara odada elinde çekici olan Thor'un heykelini ve kapı arkasında* eldiveni görür.

Mediterranean Sea: The Norse Connection

Burada içinde *eldiven ve Thor'un heykelinin olduğu odanın kapısının sağ ve sol tarafını tutan iki kilit bulunuyor. Ayrıca üzerine çıkıldığında bu kilitleri açan iki yer düğmesi bulunuyor. Amacımız bu düğmenin üstüne bir şey koyarak kilitleri açıp sonra halatla kapıyı yerinden sökmek.

Öncelikle sol taraftaki odada vazonun içindeki secreti al. Daha sonra geri dönüp köşedeki sırığa tutunup yukarıya tırman. Yukarıda boşluğa atla ve aşağıya in. Aşağıda ortada üstüne basınca ilk odamıza açılan bir kapıyı açan bir yer düğmesi, bir sağlık ve iki tane taş olacak. Taşları alıp yer düğmesine çık. Kapı açılınca taşı kapıdan dışarıya at. Taşı atmak için Caps Lock tuşunu kullan. Her iki taşı da attıktan sonra kapı kapanmadan ilk odaya git. İki taşı da bir düğmenin üstüne koy. Lara'yı da diğer düğmenin üstüne çıkarıp kilitlerin açılmasını sağla. Halatla kapıyı çekip içeri gir.

Lara Eldiveni alıp sol eline takar. Arkadan gelen bir grup * Lara'dan eldiveni alıp gider. Kafasına darbe alan Lara kendine geldiğinde askerlerin gittiğini ve geride bir bomba bıraktığını görür. Asker* bombayı patlatır. Patlamayla geldiğimiz kap kapanır. Ve hemen soldaki odaya geçebileceğin bir tünel açılır.

[unlocked005]

Eldiveni alan grubu takip etmek için geldiğin yoldan tekneye geri dönmelisin. İçerisinden iki taşı aldığımız odanın tam karşısındaki odadan yukarıya tırman. Odanın kapısı bombanın etkisiyle açılmış. İlerde içerisinde sırıkların olduğu odada sırıklara tutunarak üst bölüme ulaşmaya çalış. Kapıdan girdiğinde hemen sağdaki sırıktan başlayabilirsin. Sırıktan sırığa atlayıp üst bölüme çık. Üst bölümde sol taraftan yine sırıkların üstünden ve onlara tutunarak karşıya ulaş. Soldaki tünelden çıktıktan sonra soldan ilerle. Dışarıya çıktığında adamların kaçtığını göreceksin. Halatla karşıya sallanıp atla. Soldaki sağlığı alıp yıkılmış taşların üstünden yukarıya tırman. Yukarda ki barfiks çubuğundan sallanıp karşıya atla. Yamaçtan kayarak aşağıya in. Öncelikle sol taraftaki çıkıntılardan sağa doğru gidip buradaki secret ve altın topu al. Çıkıntılardan tekrar geri gidip hemen sol taraftaki çıkıntılardan inmeye devam et. İnince karşıdaki merdivenlerden yoluna devam et. Sağdaki sağlığı de almayı unutma. Soldaki çıkıntılarla öndeki yıkılan taşları aşmaya çalış. Yıkılan taşların üstünden, sol duvardaki tünelde vazonun içindeki secreti alıp daha önceden geçtiğin yerden tekneye geri dön.

Lara tekneye ulaştığında yakında bir gemi görür. Dürbünle gemiye baktığında ona saldırıp eldiveni gören kişileri görür. Tekneyle gemiye yanaşır.


Mediterranean Sea: God of Thunder

Tekneyle Natla'nın gemisine yaklaşan Lara'yı hemen karşıdaki gemi zincirlerinden tırmanarak geminin güvertesine çıkarın. Alt katta konteynerlerin arasında bir kaç odam ve olacak onları hallet. Konteynerlerin üstünden karşıdaki üst bölüme git. Buralardaki malzemeleri toplayarak ve önüne çıkana tekme tokat girişip arka tarafa doğru ilerle. Toplu saldırdıklarında el bombası kullan. Helikopterlerin olduğu alandan merdivenlerden alt kata in. Geminin arkasına gidince içeriye açılan kapıdan gir. İçerde adamları halledip koridorlarda ilerde.
Lara kafasına vurup eldiveni alan askerle tekrar karşılaşıyor. Adam Lara'ya ateş edeyim derken mermi tüpe isabet alıp patlıyor. Gemi batmaya başlıyor. Koridorda ileler. Koridor sonunda sola girince.

Lara Amanda'yı görür. Geminin batacağını anlayan Amanda hemen oradan uzaklaşıp kaçmaya başlar. İlerde büyük bir kapsülün içine Natla görünüyor. Natla Lara'ya * * Yukardan helikopter kapsülü tutup gemiden çıkarır.

Mediterranean Sea: Realm of Dead

Gemi hızla batmaya başlıyor. Karşıdaki kapıdan kaçmaya başla. Hızlı koşmak için shift tuşunu kullanabilirsin. İlerde geminin sallanmasıyla ateş içinde kalmış variller Lara'ya doğru yaymaya başlayacak. Tam o sırda oyun slow motion moduna geçecek hemen sağ taraftaki koridora atlayıp varillerden kurtulun. Koridor sonundan sol taraftaki merdivenlerden yukarıya doğru tırman. İlerde tekrar tırmanmak gereken bir yer daha olacak. Oraya tırmanıp Titanik gibi dik olarak batan geminin ucuna tırman.

Lara geminin içinden güverteye doğru açılan pencereyi açıp üstünden dışarıya bakar. Amada helikopterde iple sallanarak kaçmaya çalışır. Lara ona ateş etmeye başlar. Amanda kurtulmak için eldiveni denize atar. Lara hemen denize atlayıp eldiveni alır.

Coastal Thailand: Remnants

Yatın arkasından mavi suya dalış yap. Uçuruma doğru yüz. 2 köpek balığı seni karşılayacak. Onları ister tabancayla öldürebilir istersen de yapışkanlı bombayla patlatabilirsin. Bunun için onlar yeterince yakınına gelene kadar beklemeli ve bombayı yapıştırmalısın. Tabi onlardan kaçabilirsindeUçuruma doğru yüzerken sudan çıkmak için bir kaya olacak ama öncelikle hemen onun arka tarafındaki secreti al.Kayaya çıktıktan sonra karşı duvara tutunarak tırman. Lara tutunarak artık Angel of Darkness'teki gibi çapraz olarak da tırmanabiliyor. Öncelikle duvarda sağa doğru git burada küçük bir mağarada secret bulacaksın. Daha sonra ilk tutunduğun duvara geri dön üst kısmına ulaştıktan sonra yan taraftaki duvarın çıkıntısına tutunarak ilerle.Daha sonra karşı çıkıntıya atlayıp kap.Sağa ilerleyip karşıya atla.İlerde 3 örümcek karşına çıkacak. Örümcekler Lara'ya doğru sıçradığında onları ezerek öldürebiliriz. Tabi için kaldırmazsa tabancayla halledin.Uçuruma vardığında Lara'nın hemen solundan tekrar tırmanmaya devam et. Sola yanaştıktan sonra bir ters atlayış yaptırmanız gerekiyor. Bunun için kamerayı iyi ayarlaman gerekiyor. Karşıya atladığın yer dar olduğu için Larayı duvara yapışık şekilde ilerletip tekrardan karşıya atlatman gerekiyor.İlerde hemen sağ taraftan aşağılara doğru bir mağara olacak buradaki secreti alıp. Geriye gel. Eğimli bölgeye gelene kadar yolda ilerle. Eğimli bölgede Lara kayarken tam uç kısma geldiğinde atlayıp barfiks çubuğunu yakala.Çubuğun üzerine çıkıp dengeyi sağla dengedeyken karşıya atlayıp çıkıntıya tutunabilirsin bu Lara'nın yeni hareketlerinden biri. Tabi direk üzerine çıkmadan sallanıp da karşıya atlayabilirsin.İlerlerken 2 örümcek göreceksin. Sol tarafta bir çıkıntı olacak en üste ulaşana kadar ordan tutunup yukarıya tırman. Bitki ve kayaların arasındaki yolu bularak ilerle. İlerde küçük bir çukura ulaşacaksın karşı tarafa atlamak için üstteki halkaya halatı atıp sallanarak atlaman gerekir.Olurda çukura düşersen çukurun içinde zıplamadan da halkaya ipi atabilir, ipte yükselip karşıya atlayabilirsin.Karşıda dar olan sol yoldan devam et. Emekleyerek altından geçmen gereken bir kayayla karşılaşacaksın. Kayanın altından geçip merdivenlerden çık. Sol köşeden duvar ile sütun arasında yukarıya doğru tırmanmaya başla.Bunu yapmak için duvara doğru zıplayın ve hedefe ulaştığınızda hemen tekrar zıplayın. Bunu iki duvarın arasındaki boşluğa gelinceye kadar tekrarlayın ve sütunun üzerindeki çıkıntıya tutunun.Çıkıntıya tutunarak sütunun diğer tarafına geçip karşı sütuna atla. Sütunun üst kısmındaki çıkıntıya atla. Burada Lara'nın tam arkasındaki duvardaki çıkıntıya atlayıp tutun.Sağa doğru ilerle. Çıkıntı arasında mesafe çok değil, Lara'nın uzanabileceği kadarsa artık Lara atlamak yerine diğer eliyle karşı tarafı tutup geçecektir. Buda Lara'nın yeni özelliklerinden bir tanesi.Duvarın en sağına vardığında duvarın karşısındaki sütuna atla. Sütunun diğer tarafına geçip yukarıya tırman çıkıntıya tutunarak sola doğru ilerle. Resimdeki okları takip ederek üste çık.Tapınağa doğru ilerle. Alt bölüme inip soldaki sütundaki çıkıntıya atla. Sonra üst çıkıntıya. Oradan da sağdaki sütundaki çıkıntıya atla. Daha sonra Lara'yı çıkıntıdan iki sütun arasındaki sırığa bırakıp tutun. Sallanıp Lara'yı diğer çubuğa oradanda duvardaki çıkıntıya atlat. Ona doğru sallanmak için ileriye basın ve ona zıplayıp tutunun. Eğer Lara tutunmayı bırakırsa hemen E'ye basmalısın.Çıkıntıda sağa doğru ilerleyip tam geriye sütundaki çıkıntıya atla.Sütunun yan tarafına ilerle alt çıkıntıya in ve karşıdaki çubuğa atla. Çubukta ilerleyip diğer sütundaki çıkıntıya atla ve Lara'yı aşağıya ulaştır. Yerdeki sağlığı al.Nehrin aktığı yere doğru ilerle.İlerde çalıların arasında 3 kaplan yolunu kesecek. Onlara güvenli bir bölgeden ateş etmek istiyorsanız, alttaki blokların üzerinde durmayın, aksi halde sizi takip edebilirler. En iyi yol, soldaki mimari yapıyı bulup kalasın üzerine zıplamanızdır. Kaplanlarla işin bittiğinde soldaki sütunların olduğu yapıya ilerle sol tarafta sütunların arasındaki bölgeden sağlığı al.Kalasın üzerine çıkın ve sağa doğru ilerleyin. Eğer Lara dengesini kaybederse, hareket etmeyi tamamen kesin ve aynı yere tekrar gelin. Kenara tutunmak için yukarı zıplayın ve sola doğru ilerleyin. Köşenin etrafında dönün, küçük bir çıkıntının yerini belirlemek için arkanızı dönün ve ona zıplayın. Sütuna doğru ilerleyin ve çıkıntıya tutunmak için yukarı zıplayın. Sağa doğru ilerleyin ve köşenin etrafında dönün. Sıradaki hareket engelleyici olabilir: aynı sütunun üstünde,yukarıdaki çıkıntıya duvardan yürümeyi kullanarak çıkmak zorundasınız. Arkanızdaki sütuna zıplayın, sonra hedefe en çok yaklaştığınız yerde zıplamaya basın, yukarıya tırmanmak için bunu tekrarlayın (yukarıdaki çıkıntıya ulaşmak için dört kere zıplamanız gerekiyor). Sütunun etrafında dönün ve kendinizi aşağıdaki kalasa bırakın. Kalasın üzerinden geçin, sonra diğer sütuna geçmek için ileri zıplayın.Tepeye ulaştığında öncelikle sağ tarafa gidip secreti al. Yol seni aynı çıkıntıya geri getirecektir. Diğer kalastan kenara tutunmak için sütundan atlayın. Tutunarak merdivenin sağ ve solundaki bölümlerdeki sağlıkları aldıktan sonra merdivenlerden ilerleyin soldaki dev bitki kökünün altından geçin. Kenara asılın ve sola doğru ilerleyin. Yolu kapatan bitkilerin üzerinden atlayın ve az önceki dev kökün altından tekrar geçin. Gelen üç kaplanı halledin ve girişe doğru ilerleyin.Derin bir çukur görene kadar geçitte ilerle. Kenardan dikkatlice yürü ve sana saldıran dört yarasaya dikkat et. Küçük kalasın üzerine zıpla ve sonuna kadar ilerle Duvarın üzerindeki çıkıntının yerini belirle ve tutunmak için ileri zıpla. Sağa doğru ilerle sütuna ulaştığında üstünden tam arkadaki sütundaki çıkıntıyı yakala. Sola doğru hareket ederek alt çıkıntıyı yakala. Çıkıntıların sonundaki platforma çık dengeyi sağladıktan sonra uca kadar yürü ve karşı platforma atla. Yapının altından emekleyerek geç. Merdivenden çık ve küçük çukura in. saldıran 6 örümceği öldür. Çukurdan çıkmak için sol taraftaki yüksek bölümden yukarı atla.Sol duvara atla ve ardından geriye atlayıp üstteki platforma tutun ve üzerine çık. Odanın sonundaki duvarın yanındaki secreti al. Platforma çıkıp en uçtan sağ platforma sonraki çıkıntılardan atlayıp barfikse ulaş sallanarak karşıya atla. Gelen örümcekleri halledip merdivenden çık.Lara Shiva tapınağının avlusuna girip kamerasıyla bir sütüundaki Sanskritçe yazılarını analiz etmeye çalışacak. Ve bu yerin Bhogavati'yi anlattığını, Hindu yeraltıyla ilgisinin olduğunu anlar. Bu efsaneye göre tapınağı yağmurlar ve Yılan Adam (Snake-Men) koruyormuş.


Coastal Thailand: Bhogavati

Karşıdaki kolu indirip asansörle aşağıya inmen gerekiyor. Ama onu tutan iki ip inmesini engelliyor. Öncelikle bu ipleri gevşetmen gerekecek. Geriye bakınca sağ ve soldan bu ipleri gevşetmek alanına varan iki koridor göreceksin. Soldaki koridordan başlayabilirsin. Koridordan ilerle yapının altından emekleyerek geç. Kenara tutunarak yere doğru in.


Yerdeki mızrağı alıp sütundaki deliğe yerleştir. Mızrağın üstünden sütunlardaki çıkıntılardan yararlanarak karşı balkona çık. Buradaki mızrağı çekip ipin gevşemesini sağlayın. Tekrar aşağıya inin karşı tarafa halat yardımıyla atla. Gelen yarasalardan kurtulup köşede çalıların arasında kalmış sağlığı al.Köşede bir çıkıntı olacak ona tutunarak karşıdaki yapıya atla. tutunarak yapının diğer tarafına geç ve üst bölüme tırman. Buradaki demir halkayı halatla çelip ipin serbest kalmasını sağla. Karşıdaki sütunlar üstünden karşıya atla ve asansöre geri dön. Asansör kolunu indir.


Ama asansör bozulup hızla düşmeye başlayacak. Tam bu sırada oyun slow motion moduna girecek hemen üstteki demir halkaya halatı atıp sarkılın. İpten aşağıya kadar için. Aşağıda dev iguana kertenkeleleri saldıracak onları halledip. Sağ ve sol tarafta aşağıya doğru inen merdivenlerden istediğinizden in. Aşağıda büyük bir çukur olacak. Çukurun hemen üstündeki halkaya ipi atıp aşağıya in. İlerde vazodaki secreti al. Hemen ilerisinde iki sutun arasındaki çıkıntılardan yukarıya doğru tırman. Üstte iki duvar arasında karşılıklı atlayarak. Kapalı kapının üstünden karşı tarafa ulaş. Merdivenlerden çıkıp doğayla iç içe bahçeye gir. Burada sağ ve sol tarafta kapalı iki oda ve onların hemen üstünde elmaslar olacak. Elmasları alınca hemen oranın altındaki kapının odası açılacak. Malzemeleri toplayarak aşağıya doğru in. Gelen kertenkelelere dikkat et. Pompalı silahı kullanmanda fayda var. Hemen karşı sağ köşeden başlayabilirsin. Üst bölüme atla. Sütuna tutunarak tırman. Sütundaki çıkıntılara tutunarak diğer tarafına geç. Ve karşıdaki balkona atla. Duvara tutunarak yukarıya tırmanmaya başla. Sağ tarafa gidersen sütunun üstünde bir sağlık alacaksın. Soldan devam edince yine bir sağlık ve tam karşısında bir secret göreceksin. Alt bölüme in. Sol tarafta bir sütun olacak onun diğer tarafına geçmek için balkona tutun sola yanaşıp karşı tarafa atla. Sütunun tepesine çıkıp elmasın olduğu yere halat yardımıyla at. Halatı elması üstünden aldığın demire atıp tutunarak aşağıya in. Şimdi karşıdaki elması da alman gerekecek. İner inmez karşı sağ köşedeki merdivenlerden çıkar çıkmaz. Kütük üstünde tırmanabileceğin bir yer fark edeceksin. Malzemeleri toplayarak tırmanmaya başla. Yine aynı şekilde ikinci elması alınca altta kapı açılacak. Halatı yine halkaya atıp Açılan odaya gir. Çukuru halat yardımıyla aş. İkinci çukuru barfiks çubuklarıyla aşacaksın. Üst kısma ulaştığında ilk aştığın çukurun üstünden geri gidersen bir secret daha alırsın. Halatla aşağıya inip dışarıya çık. dışarıda seni bir kaplan karşılayacak. Kaplanı halledince pervazlar yardımıyla iki duvar arasına ulaş. Burada iki duvarda karşılıklı atlayarak üste çık. Çıkıntıları takip ederek ilerlersen bir üst bölüme ulaşacaksın. Karşıdaki balkona çıkıp sütunda tırman. İki sütün arasındaki kalaslar üzerinden sırıklara oradan da bir koridora ulaşacaksın. Çukuru aşınca Shiva heykelin sağ eline ilk elması takacağın balkona ulaşacaksın. İguanalar burada da rahat bırakmayacak. Odanın sonunda secret olacak. Balkondaki terazinin dengesini ters çevirince Shiva heykelinin sağ kolu aşağıya doğru inecek. Üste çıkıp bir elması heykelin elinde tutuğu yuvaya yerleştir. Ve tekrar terazinin dengesi test çevirip kolun yerine gitmesini sağla. Kol yerine gidince elmastan aşağıya doğru ışık yansıyacak. Hemen balkondan aşağıya inmek için uçtaki demire halatı atla. Aşağıda ellerinde ayna gibi yelpaze olan iki heykel göreceksin. Bu heykellerin yerini değiştirerek ellerindeki ayna sayesinde ışığın ters duran Shiva heykelinin kafasına yansımasını sağlaman gerekecek. Ama önce diğer elması da yerine takman gerekiyor. Aynı şekilde karşıdaki balkonda da yine halatı atman içir bir demir olacak. Halatı atıp yukarıya doğru tırman. Hemen üst katta, odanın sonundaki secreti al. Yine aynı şekilde terazinin dengesini değiştirip elması takman gerekiyor. Ama burası biraz daha zor çünkü terazinin bir kefesi yok. Üst bölüme çıkıp terazi saydığımız heykelin sağ kolundaki barfiks çubuğuna atla kol aşağıya inince aynı şekilde Shiva heykelinin kolu da inecek. İyice indiğinde aşağıya in vakit kaybetmeden. Sağ taraftaki kütüğü kefenin altına koy. Yoksa yavaş yavaş kol tekrar yukarıya kalkacak. Üste çıkıp diğer elması da yerine yerleştir. Kefenin altındaki kütüğü çekip kolun yerine gelmesini sağla. Bir ışın daha aşağıya yansıyacak. Aşağıya inip elinde ayna olan heykellerin yerlerini ayarla. Dikkat et iki ışın aynı açıyla gelmiyor ve yine aynı şekilde aynalar aynı aşıyla tutulmuyor. Heykelleri yönünü değiştirmen için ortadan geçirmen gerekecek. İki ışını da ayarlayıp heykelin alnına yansıtınca heykelin altından yol açılacak.

Coastal Thailand: The Ancient World

Karşıdaki haklaya halatı atıp kayayı düşürün. Oluşan çukurun kenarından inmeye başla. En alt çıkıntıda Lara'yı aşağıya bırakıp o düşmeden halatı halkaya at. Aşağına in.
Lara karşısındaki kapıyı nasıl açacağını düşünürken.Çantasındaki eldiven parlamaya başlar. Lara eldiveni takıp kapıya dokununca. Kapıdaki mavi elmaslar parlamaya ve kapıyı kolaylıkla hareket ettirdiğini görür.

Kapıyı tutun sola doğru çekip açın. İçerde örümcekleri halledip. Hareket ettirilebiln köprüye çıkın.

Lara köprünün daire olan kısmına yürüyüp kamerasını çıkarır. Duvardaki yazı ve şekilleri kayıt eder.

Köprünün sonundan aşağıya in. Köprüyü tutup sağa doğru döndür. Hemen arkasında oluşan boşluktaki secreti alıp tekrar yukarıya çık. Köprünün sağ tarafından aşağıya atlayıp halatı halkaya fırlat. Köprü duvarında sağa sola doğru iyice sallanıp sağ taraftaki boşluğa atla. Boşluk çok az olduğu için atlamakta zorluk çekebilirsin. Atlamada ve kamera kontrolünde iyi değilsen köprünün diğer tarafından da bunu gerçekleştirebilirsin. Boşluğa atlayınca köşeyi tutup itmeye başla köprüyü sona kadar göndür. Tekrar halat yardımıyla karşı tarafa atla. Ve tekrar köprüyü ilk döndürdüğün yerden döndürmeye devam et. Ama döndürmeden önce yukarıya çıkarsan bir secreti daha alabilirsin. Köprüyü döndürdüğünde kapıya denk gelmiş olacak.

Coastal Thailand: Puppet no longer

Suyun karşı tarafına geçmek için sağdaki halkaya halatı atıp sallan. Ters takla atıp duvarı kapın. Ama önce duvardaki örümcekleri halledin yoksa seni düşürebilir. Köşedeki çıkıntılardan barfiks çubuğunun üstüne atla. Çubuk aşağıya inene kadar bırakma. İnince suya atlayıp açılan kapıdan geç. Tünelde ilerle. Tünelin kapısını aç. Su yüzeyine çıkıp tekneye doğru yüz.

Lara tekneye çıkar çıkmaz Ziple bağlantıya geçer. Ve tekneyle eve doğru yol almaya başlar.

Croft Manor: Protected by the dead

Camekanlı odada Winston Croft Manor'un alt kısmına açılan gizli kapıyı açar. Zip ve Alister yanlarında bir sandıkla Winston ve Lara ila birlikte kapıdan geçip her tarfta örümcek ağlarının olduğu merdivenlerden inmeye başlarlar. Lara bir mezardaki gizli düğmeye basar. Mezar sağa doğru hareket edip, altındaki tünele girer.

İlerle ki çubuktan tırmanıp üst bölüme atla. Karanlıkta kalmış bir kiliseye tepeden bakacaksın. Önünde basıldığında ateşlerin yandığı bir yer düğmesi olacak. Öncelikle buranın üstüne bırakabileceğin bir şey bulmalısın. Sağ ve sol tarafta kalaslar olacak. Sağdan başlayarak balkona ulaş. Barfiks çubuklarından yıkılmış balkonun karşı tarafına atla. İlerde sağ duvarda bir bir çubuk olacak üzerine çıkıp duvarın üstündeki secreti al. Bu çubuğu söküp karşıdaki balkona da götürürsen aynı şekilde çubuğu oraya takıp duvarın üstünde bir secret daha alabilirsin. Bunun için çubuğu söküp aşağıya at. Merdivenlerden inince koridor ikiye ayrılacak. Sağ tarafa git. Odanın içindeki küp kayayı alıp geriye dön. Buradaki bulmacayı çözmek için daha sonra tekrar geleceksin. Çünkü ateş yanmadan kollar çalışmıyor. İlerde bir küp daha göreceksin ikisini de ilerdeki yer düğmesinin üzerine çıkıp karşıya atacaksın. Böylece kiliseyi ilk gördüğün yerdeki yer düğmesine koyup ateşleri açık tutabileceksin. Balkondan attığın çubuğu alıp geri dön. Sol tarafta ki açılan tünelden altın topu al. Bulmacayı çözmeden önce diğer balkondaki malzeme ve secreti almak için odanın diğer tarafındaki yoldan gidebilirsin.

Ateşler içerde gölgenin ve ışığın oluşmasını sağlayacak. Duvarda iki melek resminin üzerine ışığı tam olarak denk getirmelisin. Bunu için ön taraftaki kulları her indirdiğinde üstündeki levhalar dönüp ışığın yansıdığı alanı değiştiriyor. Işık meleklere tam olarak geldiğinde Yukarıdaki kapıyı tutan iki kilit açılacaktır. Daha sonra arka taraftaki kolu tutup döndürün. Yukarıdaki kapı açılacaktı. Ama kapı açıldıktan sonra yavaş yavaş kapanmaya başlayacak. Bunun için acele edip ön taraftaki sütundan tırman. Sütunun üstünden halat yardımıyla kapıdan gir. Koridorda iki secreti alıp odaya çık.


Lara masanın üzerindeki teybi açıp dinlemeye başlar. * Aynı masada ikinci eldiveni de alıp takar.

Üstten iki yaratık saldırmaya başlar. Onları öldürmek biraz zor. Pompalı kullanın. Yaratıklar yere düşünce üstüne zıplayıp parçalamanız gerekir yoksa tekrar kalkarlar. Yaklaştığında eldiven sayesinde parlayan sütunu masanın hemen sağ tarafına götür. Sütunun üstüne çıkıp yıkılan balkonun pervazından karşıya atla. Buradaki secreti alıp diğer pervaza oradan da merdivenli bölüme atla.

Lara eldivenleri çıkarır.

Tünelde ki secreti alıp kapıya kadar ilerle kolu indirip kapıdan geç.

Büyük bir patlamayla Croft Manor yanmaya başlıyor.

koridor sonundan sağa sonrasında da sola saptıktan sonra, yolun bitiminde üst bölüme atla. Merdivenlerden çıkıp kapıya doğru ilerle. Sağ taraftaki kolu indirerek kapıyı aç. İçeride oda ateşler içinde kalmış. Sağ tarafta eşyaların altından emekleyerek odanın diğer tarafına ilerle. Hemen odanın ortasında bulunan ve ateşten etkilenmeyen platforma çık. Kapıyı, halatı fırlatarak aç. Kapı açılır açılmaz içeriye havanın girmesiyle odadan büyük bir patlamayla ateşler fırlayacak. Ateş dindiğinde kapıdan devam et. Hemen karşı duvardaki çıkıntılara tutunarak sola doğru ilerle. Sola iyice ilerledikten sonra karşı duvara ters atla. İlerde alt tarafı ateşler içinde kalan odada bir kütük göreceksin. Bu kütüğü duvara yanaştır ve üstüne çıkıp duvardaki çıkıntıya tutun. Sağa doğru ilerle. Burda tavandan kapı önüne yanan eşyalar düşüp tabanı yıkacak. Ateşle kapıda yanacak. Ateş dindikten sonra kapıdan balkona ulaşacaksın. Balkonun sonunda sağa doğru halatı kullanarak karşı balkona atla. İlerde yıkılmış bölümden aşağıya in.

Burada Zip ve Winston kapıyı açmaya çalışmakta, Lara'yı görür görmez, Zip ona ateş etmekte. Lara şaşırmış vaziyette Zip'in ard arda atışlarından kaçmaya çalışıyor. * Lara Zip2in silahlarını bırakmasını sağladıktan sonra Winston ve Zip Malikanenin dışına çıkmak için. Lara'da Alister'i bulmak için yola koyulurlar.

Lara'yı Camekanlı mekana girmesini sağlamalısın. Camlar kurşun geçirmez boşuna deneme . Karşı balkona tırmanmak için şöminenin sağındaki çıkıntılardan yararlan. Balkondan barfiks çubuklarına oradan da içeriye atla.

Lara içeri girince camın karşısında kendisini taklit eden kopyasını görür. Lara'nın hareketlerini taklit eden kopya oradan geçen Alister'i tek kurşunla vurur. Lara odanın kapısı açar, arkasını döner dönmez kopyayla burun buruna gelir. Kopya o kar hızlı hareket eder ki Lara ona bir türlü ateş edemez. Lara'yı kötü bir şekilde döven kopya Örümcek Adam gibi kaçıp gider. Lara Alister'e yardım etmeye çalışır. Ama Alister orada son nefesini verir. Bahçede yanan malikaneyi seyreden Zip ve Winston içerden kopyanın çıkıp kaçtığını görür. Ardından Lara Alister'in cesediyle birlikte gelir.

Southern Mexico: The unnamed days

Motorla yol boyunca ilerle. Fren ve motorla kaymak için boşluk, farı açıp kapatmak için F tuşunu kullanabilirsin. Yol seni bir yapıya ulaştıracak. Bu yapının içindeki heykel kafasını alman gerekiyor. Motordan inip öndeki sütundan içeriye girmeye çalış. Bu sütunun hemen sağındaki vazoda bir secret olacak. Duvar çıkıntıları seni içerisinde halatı atman için bir hala olan odaya ulaştıracak. Halatı atıp aşağısındaki pencereden odaya gir. İçerdeki heykel kafasını ve hemen sağındaki iki sütun arasındaki secreti al. Sol taraftan iki duvar arasında karşılıklı atlayarak üst kata oradaki pencereden de dışarıya çık. Gelen iki siyah panteri öldürüp motorla yola devam et. Tünelden sonra başka bir yapıya ulaşacaksın. Kapıdan girmeden önce önündeki vazodan secreti ve sağlığı al.

Lara İçerde maya takvimi kamerasını çıkarıp kaydetmeye başlar. Üç çarktan oluşan bu takvimin en dışında ve ortasında olmak üzere iki kol bulunuyor. Ortadaki heykelde jaguarın kafası yok.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8534
favori
like
share
alpereny Tarih: 04.02.2011 10:16
hemde çok bğendim ve işime yaradı
alpereny Tarih: 04.02.2011 10:16
beğendim
alpereny Tarih: 04.02.2011 10:15
güzelmiş