İNEGÖL KENT MÜZESİ TÖRENLE AÇILDI

12.01.2009 10:00

İNEGÖL TARİHİ KENT MÜZESİ İLE CANLANDI

Belediyemiz tarafından 04 Haziran 2005 tarihinde yapımına başlanan İnegöl Kent Müzesi düzenlenen görkemli bir törenle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından hizmete açıldı.

İnegöl Mehterinin Kent Müzesi önündeki gösterisiyle başlayan törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bursa Valisi Şahabettin Harput, AK Parti Bursa Milletvekilleri Sedat Kızılcıklı, Ali Kul, M. Emin Tatan, Ali Koyuncu, Kaymakam Durmuş Gençer, Uludağ Üniversiteis Rektörü Prof.Dr. Mete Cengiz, Bursa İl Emniyet Müdürü Tahsin Demir, İl Jandarma Alay Komutan Vekili Halil İbrahim Yaşatır, Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, İnegöl Belediye Başkanımız Alinur Aktaş,Başsavcı Mehmet Demeril, İnegöl Meslek Yüksekokulu Müdürü Y.Doç.Dr. Yahya Işık, daire amirleri, İl Genel ve Belediye Meclisi üyeleri, Belde Belediye Başkanları, Oda ve Derneklerin Başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldılar.


BUNDAN 5000 YIL ÖNCESİ KENTİMİZDE YAŞAM VARDI

Bundan 5000 yıl öncesine kadar kentimizde yaşamın var olduğu arkeolojik kazılarla ortaya konulmuş. Hitit devletinin sınırlarında kentimizin tarihi yazılmaya başlamış.

Kentimiz; Roma hâkimiyetinde tarihi seyrine devam etmiş. Önemli yollar üzerinde bulunduğu için medeniyetler arasında köprü olmuş. Lidyalılar, Persler ve Bizans medeniyetinin merkezinde kalmış. Selçuklular döneminde Türklerin akınları ile şekillenmiş ve Osmanlı’nın İnegöl kalesini fethetmesi ile Türk Tarih sahnesine çıkmıştır.

1300 yılından itibaren İnegöl, Osmanlı’nın ilk yerleşim alanlarından biri olarak tarihteki yerini aldı. Osmanlının ilk fethettiği kale olan Kulaca Kalesi, İpek yolu’nun kıyısındaki Ortaköy Kervansaray’ı, İshakpaşa camii ve külliyesi ile İnegöl’ümüz, tarihin kayda geçtiği dönemlere sahne oldu.

İnegöl denilince Osmanlı Saray’ının tercih ettiği marka Çitli maden suyu, Anadolu’da meşhur Oylat kaplıcası ve Osmanlı tersanelerine kereste kaynağı olan imalathanelerimiz akla gelirdi. Turgutalp’imiz, İshakpaşa’mız, Kasım Efendi’miz ile tanınırdık. Verimli tarım alanlarımız ve yemyeşil ovamız ile anılırdık. Ardından İnegöl’ün köftesi, damaklarda iz bırakmaya başladı.


Osmanlının son döneminden itibaren, Güzel kentimiz Balkanlardan ve Kafkaslardan göç edip gelen vatandaşlarımıza kucak açtı. İnegöl’ümüz, sadece Osmanlı döneminde değil aynı zamanda Kurtuluş Savaşı yıllarında da önemli bir direnç noktası olmuştur.

Cumhuriyetimizin ilerleyen yıllarında Anadolu’nun çeşitli yörelerinden akın akın vatandaşımız İnegöl’ün güzelliğine koştu. Yerlisi ile muhaciri ile İnegöl, bir bütün oldu. Renkli ve çeşitli bir kültür mozaiğine sahip olan Kentimizde; birliğin, kardeşliğin, dayanışmanın, en güzel örnekleri sergilendi. Bu güzel kentin, sosyal hayatı, kültürel etkinliği, ekonomik gücü ile örnek olacak bir hikâyesi doğdu.

İnegöl kent olarak artık tam anlamıyla bir markadır… İnegöl Mobilyası, İnegöl Köftesi, Oylat kaplıcası, İnegöl Ayçekirdeği gibi markalarımız ile Kentimiz Türkiye’nin yükselen yıldızı oldu ve özellikle mobilyası ile dünyaca tanınmaya başladı.

Biz Kentimizin tarih ve kültürünün, değerlerinin ve markalarının farkındayız. İnegöl Belediyesi olarak en önemli görevimiz, tarihi ve kültürel değerleri ile bu kentin ruhunu diri tutmaktır. Kent Müzesi projemiz bu bilincin ürünüdür.

Alt yapısı ve donanımı ile modern bir kent oluşturmaya çalışırken, mevcut İnegöl’ü yenilerken, kentin tarihi dokusunu yaşatmak ta en önemli görevimizdir. İshakpaşa Camii ve külliyesi etrafındaki düzenlemelerimizden tutun, 600 yıllık tarihi geçmişe sahip çınarlarımızı bakım ve tedavi çalışmaları ile koruma altına almamız hep bu amaç doğrultusunda gerçekleşmiştir.
ZORAKİ_ ZORAKİ_
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2701
favori
like
share
By_ultrAslan Tarih: 04.10.2009 23:12
[COLOR="PaleGreen"]Haricen bir bilgi de benden ; Türkiyede bir ilk, ilçeler bazında yapılan ilk müze. Şimdi başka bir ilçede var mı yok mu haberim yok, eğer yoksa Türkiyenin ilk ve tek ilçe müzesi
By_ultrAslan Tarih: 04.10.2009 19:31
İnegöl Müzesi - İnegöl Müzesi Hakkında - İnegöl Müzesi Bilgileri - İnegöl Müzesi Resimleri

[COLOR="PaleGreen"]İnegöl Belediyesi yatırım hedef programında olan İnegöl kent müzesi
Belediye başkanımızın önderliği ve belediye meclis üyelerinin onayı ile
Bursa kent müzesi kurucu heyet danışmanlığında müze unsurlarının çok geniş
Alanını kapsayacak bir şekilde İnegöl kent müzesi kurucular kurulu teknik heyeti tarafından yürütülmektedir.

Bina olarak İshakpaşa cami i karşısın da mülkiyeti belediyemize ait olan
Eski belediye binası (eski su idaresi ) seçilmiştir. Projemiz Mimar Mehmet Parlar tarafından binanın eski hali, bugünkü durumu ve yapılacak hali olmak üzere
Projelendirilip çizimleri bitmiş ilk iki proje kültür ve tabiat varlıkları koruma
Kurulunun onayına sunulmuştur. koruma kurulu onayı alındıktan sonra son restorasyon projesi yapılıp kurul tarafından onaylanmasıyla binamızda restorasyon işine başlanacaktır.
Kent müzesi binamız yaklaşık 1000m2 üzerine olup içerisinde kent ve ticaret , İnegöl tarihi, İnegöl yaşam eşyaları ve arşivi dinlenme ve sergi salonu olmak üzere dört ana bölümden oluşacaktır.

Danışma Kurulu Üyeleri :

Nedim Bayram
Serdar Rubacı
Bayram İnaltekin
İsmail Hakkı Özak
Ali Osman Olgun
İbrahim Düzen


İletişim : [email]kentmuzesi@inegol.bel.tr[/email]

Telefonlar : 0224 7151010 – 231

İnegöl Belediyesi


İnegöl Kent Müzesi Fotoğrafları