Zirkonya = zirkonyum oksit = zirkonyum dioksit= baddeleyit. Erime noktası 2700 °C ye yaklaşan ateşe çok dayanıklı beyaz renkli katı zirkonyum birleşiği (ZrO2). Zirkonyum'un bilinen mineralleri zirkon (ZrSiO4) ve baddeleyit (ZrO2) tir. Baddeleyit'in eşanlamlıları zirkonyum oksit zirkonyum dioksit ve zirkonya'dır. Dolayısı ile kelime yapısı itibarı ile benzeşen ancak farklı kimyasal komposizyonlar olan zirkon ve zirkonya birbirlerine karıştırılmamalıdır. Ayrıca kuyumculukta kübik zirkonya'ya da hatalı olarak zirkon denilmektedir.
Zirkonya seramikler arasında üzerinde en çok çalışma yapılmış olan metal oksitidir. Seramik bir veya birden fazla metal oksitinin metal olmayan element ile birleşmesi ve sinterlenmesi (katılaştırılması) sonucu oluşan inorganik bileşiktir. Bileşiminde değişik türde silikatlar alüminatlar su ve bir miktar metal oksitler ile alkali ve toprak alkali bileşikler bulunan bir malzemedir.

Kübik Zirkonya
Kübik zirkonya (CZ) sinterleme sonucu mono kristal fazdan polikristalin kübik forma dönüşen zirkonya (ZrO2) derivesidir. Kuyumculukta terminoloji hatası olarak kübik zirkonya yerine zirkon tabiri yerleşmiştir. Halbuki zirkonyum oksit yani zirkonya (ZrO2) derivesidir. Asıl zirkon ise kimyasal kompozisyonu ZrSiO4 olan zirkonyum mineralidir.
Sertlik Derecesi : 75 Kimyasal Yapısı : ZrSiO4 Özgül Ağırlığı : 390 - 471 Burçlar : Oğlak Kova


Kısaca Asıl rengi kahverengi olup kullanım için genelde ısıtılarak şeffaf ve renksiz hale getirilir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 445
favori
like
share