Ev Dekarasyonu Yatak Odası - Yatak Odası Dekoru - Yatak Odası Modelleri - Ev Dekoru



Gelelim elimizde bulunan odaya. Umarım büyük bir yatak odasına sahipsinizdir. Eğer öyleyseniz kendinizi oldukça şanslı sayabilirsiniz. Çünkü içini döşerken tamamen özgür olacaksınız. Öncelikle neyden hoşlanıp hoşlanmadığınıza karar vermelisiniz. Renk olarak yatak odasında açık renkler ferah, dingin bir ruh hali yaratabilir. Ama ben daha romantik ve şehvet dolu bir odada uyumak, uyanmak ve diğer şeyleri yaşamak istiyorum diyorsanız siyahın gizemini, kırmızının ateşini, morun iç gıcıklayan etkisini odaya yansıtabilirsiniz. Odada hiçbir şeyi yapmaktan çekinmeyin.



Dediğim gibi büyük bir odanız varsa, büyük ve gösterişli bir yatak modeli çok şık durur. Duvarla yatağınız aynı renkte olmasın ama. Çok boğucu olabilir o zaman. Mesela kırmızı bir yatak odası var resimlerde, ne demek istediğimi anlatmak için güzel bir örnek bence. Her şey kırmızı… Eğer duvarda, duvar kağıdı kullanırsanız o zaman içinde bulunan bir desenden yada fondaki renkten bir uyum yakalayıp yatakta kullanabilirsiniz, ki bence çok estetik ve modern durur. Mesela yatak örtünüz duvarda kullanılan renkle aynı olabilir. Yatakların rahatlığı da estetiği kadar önemli. Vücudun şeklini alan yataklar şu anda çok tercih ediliyor. Tavsiye ederim oldukça rahatlar da. Zeminde; açık renk kullanmanızı öneririm tabi duvarlar koyuysa. Yada tam tersi zemin koyu, duvarlar daha açık tonlarda da olabilir. O zaman yatağınız da koyu bir renk olabilir. Zeminde yumuşak bir astragan halı oldukça şık durur. Perdelerde store’dan yanayım. Duvarda kullandığınız renkle aynı renk olmasa daha iyi olur. Ufak detaylarda görünen şıklığı yakalamak daha eğlenceli olacaktır. Aydınlatmada şık taşlı avizeler moda. Yatak odalarında da rahatlıkla kullanılabiliyor. Ama yerden aydınlatmalar da daha spor bir hava katacaktır. Bu da tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum. Ama ışığın loş olmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Odanın atmosferini bozmayın, yani diğer odalarınızdan farklı bir tarzı olsun. Kullanacağınız şık bir dekor yada koltuk da odada hoş bir ambiyans yaratacaktır. Dolap koyulmamasından yanayım eğer başka bir giyinme odanız varsa. Ferah gözükmesi ve odada daha rahat hareket edebileceğiniz geniş bir alan kalması, daha kullanışlı ve estetik olacaktır sizin için. Bu durumda odalar genişse sınır tanımıyoruz..




Biliyorum küçük odaya sahip olan çok fazla kişi var. Nasıl sığdıracağım derdini yaşayan çok kişi.. Her şey üst üste duruyor diyen çok kişi… Hiç gezdiniz mi bilmiyorum ama İKEA’ nın çok küçük alanlar için yapmış olduğu standlar var. Buralardan da fikir edinebilirsiniz. Benim yine önerim küçük alanlarda küçük eşyaların kullanılması. En önemli faktör bu. Alanı daha da daraltmaya gerek yok çünkü. Daha küçük bir yatak da işinizi görebilir. Sığmayan eşyalar için bazalı yatak almanızı öneririm. Oldukça işinizi görecektir. Önemli olan elinizdeki odayı en kullanışlı ve en şık halde nasıl kullanabileceğiniz. Daha önce de yazdığım gibi açık renkler her zaman küçük alanları daha geniş gösterir. Çok koyu renklerden kaçınmalısınız. Ama her şey de bembeyaz olmasın. Biraz renk katmayı ihmal etmeyin. Yatak odasında daha sıcak bir atmosferin olması gerekir. Aydınlık olacak diye soğuk bir ortam yaratmayın kendinize. Yine şık perde ve aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Önem vermeniz gereken ve unutmamanız gereken şeyler eşyaların büyüklüğü ve kullanacağınız renkler. Duvarlarda çok büyük desenlerden de kaçının. Mobilyanızı alırken, mutlaka odayı ve alacağınız eşyaları ölçün. Eve geldiğinizde hoşunuza gitmeyecek bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. Alan daraltacak bir aksesuardansa, duvarlarınıza anısı olan fotolarınızdan asabilirsiniz. Taze çiçekler de küçük bir alanda daha güzel duracaktır ve odaya farklı bir hava katacaktır.

Unutmayın sadece size ait olan bu alan, tüm yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz ve isteklerinizi gerçekleştirebileceğiniz en özel yer. Özelinize önem verin; kendinizi ve ruhunuzu özgür bırakın ve sadece hayal edin. Uygulaması çok zevkli :)




Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5060
favori
like
share
hatice_cerci Tarih: 14.05.2009 12:04
özellikle aynalı olan çok hoş