Kimler Vizesiz Avrupaya Gidebilecek - Kimler Almanyaya Vizesiz Gidebilecek - Almanya Vizesi Kalktı - Avrupa Vizesi Kaktı - AVRUPA Birliği Ülkelerine Vize Yok ArtıkTır Şoförleri Mehmet Soysal ve Halil İbrahim Savatlı'nın Verdikleri Hukuk Mücadelesini Kazanması, Bazı Faaliyetler İçin Yurtdışına Gideceklere de 'Vizesiz Avrupa' Yolunu Açtı.

TIR şoförleri Mehmet Soysal ve Halil İbrahim Savatlı'nın verdikleri hukuk mücadelesini kazanması, bilim, sanat ve sportif gezilerde de 'vizesiz Avrupa' yolunu açtı. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, bilim, sanat ve sportif faaliyetler için gidecek Türk vatandaşlarından vize istenmeyeceğini resmen duyurdu. Diğer ülkelerin de bu karara uyması bekleniyor.AVRUPA Birliği (AB) ülkelerine vizesiz girebilmek için sürdürdükleri hukuk mücadelesini kazanarak 'kahraman TIR şoförleri' olarak tanınan Mehmet Soysal ve Halil İbrahim Savatlı sayesinde, sadece meslektaşlarının değil başka meslek mensupları da Avrupa'ya vizesiz girebilecek. Şimdilik bilim, sanat ve sportif geziler nedeniyle Avrupa'ya seyahat edeceklerin yolu açıldı.

Almanya'dan genelge

Kamuoyunda bilinen adıyla 'Soysal Kararı'nın ardından bu konuda ilk adımı atan Almanya oldu. Federal İçişleri Bakanlığı tarafından, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Eyalet İçişleri Bakanlıkları'na gönderilen genelgelerde, bilim, sanat ve sportif faaliyetler için gelecek olan Türk vatandaşlarına vize istenmeyeceği resmen duyuruldu.

Montaj ve tamire de muafiyet

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ve Eyalet İçişleri Bakanlıklarına iki ayrı sayılı genelge yollayan Almanya İçişleri Bakanlığı, başka meslekteki muafiyetlere de yer verdi. Buna göre, Türkiye'deki bir firmada çalışan ve montaj, tamir ve revizyon gibi gerekçelerle gidenlere de de vize muafiyeti olacak.

Karara uyulması zorunlu

Bu arada Almanya, 6 Mayıs 2009 tarihli iki ayrı genelgenin birer kopyasını da Brüksel'e ulaştırdı. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı'nın, Avrupa Parlamentosu'nda yapılan "vize zirvesi" ile aynı tarihi taşıması dikkati çekti. Genelgelerde 'Soysal Kararı"nın ayrıntılı olarak incelendiğini belirtilirken, bu karara uyulması zorunluluğu bulunduğuna dikkat çekildi.

2 ayı geçmemek şartıyla

Almanya genelgelerinde, 19 Şubat tarihli Soysal Kararı'na göre bundan sonra Türkiye'deki bir firmada çalışan, Almanya'ya mal getirmek amacıyla seyahat edenlerin 2 ayı geçmemek şartıyla "vizesiz" seyahat edebileceği hatırlatmasını da yapıyor.

Şimdi sıra diğer ülkelerde

Almanya'da alınan bu kararın ardından, diğer Avrupa ülkelerinde de uygulamaların bu yönde değiştirilmesi gündeme gelecek. Buna göre, 1973'de dönemin AET üyesi olan 6 ülke (Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İtalya) ile, o tarihte üye olmamasına rağmen Türklere vize uygulamayan İspanya, İngiltere, Portekiz ve Danimarka'nın da bu karara uyması bekleniyor.

Soysal kararı neydi

ALMANYA'nın Bavyera Eyaleti'ndeki Türk transport şirketi Osman Çat GmbH'nın sahibi Osman Çat'ın, Türkiye'de ortağı olduğu Termotrans adlı acentesine bağlı çalışan TIR şoförlerinin yaşadığı sıkıntılar bu süreci başlattı.

1995 yılında getirilen vize kısıtlamasına karşı Mehmet Soysal ve İbrahim Savatlı isimli iki şoför, Alman İdare Mahkemesi'ne başvurması ile dava süreci başladı. Alman İdare Mahkemesi'nin Soysal ve Savatlı'nın taleplerini reddetmesi üzerine konu Alman Temyiz Mahkemesi'ne taşıdı. Temyiz Mahkemesi de görüş almak üzere konuyu Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'na (ABAD) taşıdı.

Adalet Divanı 19 Şubat 2009 tarihinde açıkladığı kararında, Katma Protokol'ün yürürlüğe girdiği tarih olan 1 Mart 1973 tarihinde Türk vatandaşlarından vize uygulamayan ülkelerin, o tarihten sonra Türk vatandaşlarına vize uygulaması getiremeyeceğini belirtti.

Almanyaya Vize - Belçikaya Vize - Hollandaya Vize - İngiltereye Vize - Vizeler kalktı - Vize Yok Artık - Vizesiz Avrupa Yolu Açıldı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 3080
favori
like
share
destan46 Tarih: 24.05.2009 12:48
türkmüsün nereye gitsen istenmez kişisin vizesizde olsa bunlar bi kıllık yaparlar giriş çıkışta en basit örneği kazakistanda bile 45 gün vizesiz kalbiliyorsun ama polisler rahat bırakırsa adamlar benim burmnumdan getirdiler bide müslümanlar destek olacakcalarına köstek oluyorlar müslümanlar birbirine bunu bunu yaparsa avrupa çokmu ...
MaRaBoGLu61 Tarih: 16.05.2009 12:52
aslinda insanin memleketi gibi yok

İşte budur ,çok kısa süre önce Trabzondaydım
hiç geriye gelesim gelmedi. Onca sıkıntıya rağmen Türkiyemiz bambaşka halen daha hayat var orada
Buradaki gibi akşam sekizde sokaklar boşaltılmıyor
her yer cıvıl cıvıl
denizcan Tarih: 16.05.2009 12:33
( bi çok kişi bu yollara çıkmak için neler çekiyor )// bizlerde bu yollardan ve buralardan biktigimizi dile getiriyoruz ama nafile -gelmek isteyenleri kiskaniyormusuz diye imaj yaratiyorlar -aslinda insanin memleketi gibi yok
DUYGUSAL__27 Tarih: 15.05.2009 22:46
bi çok kişi bu yollara çıkmak için neler çekiyor
mollycan Tarih: 15.05.2009 12:16
eeee ağlamayana emzik yok misali şoförlerin mücadelesi sonuç verdi.

Bakalım sporcularda montajcılarda bir patlama yaşanacakmı?
Sankim yaşanır gibi geliyor bana. İlk etapta merak ettikleri ve yakınlarını ziyaret etmek isteyecekleri için.
denizcan Tarih: 14.05.2009 21:27
eee, artik sporcusu da sanatcisida montajcisida ver elini avrupa der:78: (mi ) :20: