Ateşin Oyunu Çini Sergisi - Ateşin Oyunu SergisiSadberk Hanım Müzesi ve Ömer M. Koç koleksiyonlarında yer alan 330 parça İznik çini ve seramikleri, ilk kez toplu olarak bir arada sergileniyor.

Yer : Sadberk Hanım Müzesi
Başlangıç Tarihi : 12 Nisan 2009 Pazar
Bitiş Tarihi :12 Ekim 2009 Pazartesi
Tel: +90 212 242 38 13 -14
Adres: Büyükdere Piyasa Cad. No: 27- 29
Büyükdere/Sarıyer


12 Nisanda Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesinde açılan Ateşin Oyunu adlı sergi, 15. ve 17. yy arasında İznikli çini ustalarının elinden çıkmış nadide eserlerden oluşuyor. Türkiyenin ilk özel müzesi unvanını taşıyan Sadberk Hanım Müzesi, çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sadberk Hanım Müzesi ve Ömer M. Koç koleksiyonunda yer alan, Erken Osmanlı dönemi İznik çini ve seramik örnekleri ile başlayıp 17. yüzyıl eserleri ile tamamlanan sergide 330 parça eser yer alıyor. İlk kez bir arada, toplu olarak sergilenen eserler, İznik çini ve seramik sanatının gelişiminin açıkça izlenebilmesine olanak tanıyor.Eserlerin büyük çoğunluğunu İznik atölyesi üretimi olan duvar çinileri ile seramik sanatı örnekleri olan tabak ve farklı formlarda kaplar oluşturuyor. Sadberk Hanım Müzesinde 12 Nisan-11 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak eserlerle, İznik atölyelerinde çalışan çini ustalarının yaratma gücünün sonsuzluğu, kompozisyon repertuarlarının zenginliği, renk paletini nasıl bir ustalıkla kullandıkları ve her zaman yeni teknik arayışlar içerisinde oldukları bir kez daha ortaya konuluyor.

Marmara Bölgesinde, aynı adla anılan gölün doğusunda, surlarla çevrili şirin bir yerleşim yeri olan ve antik çağda Nikaia olarak bilinen İznik kenti, 15. ve 17. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğunun, anıtsal mimari yapılarının süsleme programında kullanılan çinilerin ve çeşitli formlarda seramik kapların üretildiği önemli bir merkez durumundaydı. Hamur hazırlayanından sırça çekenine, nakış yapanından fırına yerleştirenine kadar çeşitli kollarda çalışan ustaların ortak çalışması sonucu yaratılmış olan İznik çini ve seramikleri, yüzyıllar boyunca büyük beğeni ile karşılanıp dünyadaki çeşitli müze ve özel koleksiyonlara dağıldı. Günlük hayattaki ihtiyaçları estetikle birleştiren bu çini ve seramikler, döneminde de dünya pazarında, dokuma ve halılar gibi talep görerek, ekonomide önemli bir rol üstlendiler.

İşte aynı topraklardan, belki aynı fırından, belki de aynı usta elinden çıkmış olan bu eserlerin bir araya getirilmesinden oluşan Ateşin Oyunu sergisi, sanat tarihi açısından olduğu kadar 15. ve 17. yüzyıllar arasında Osmanlı çini teknoloji düzeyini göstermek açısından da çok önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Sadberk Hanım Müzesinde sergilenen eserlerde, sanatseverler İznikli ustaların kompozisyon repertuarlarının ne kadar geniş ve sonsuz olduğunu görme şansını yakalayacaklar. 12 Nisan - 11 Ekim tarihleri arasında gezilebilecek sergiyle ilgili olarak, sergide yer alan eserlerin teknik, form, desen, renk ve hamur özellikleri ile tek tek ele alınarak tanıtıldığı bir katalog da sanatseverlerin ilgisine sunuluyor

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 262
favori
like
share