Esneme - Esneme Neden Bulaşıcıdır - Esneme Zararlımıdır - Esneme YararlımıdırHerhangi bir toplumda birisi esnemeye görsün. Hemen eller kollar havaya kalkar, kaslar gerinir ve çeneler açılır.. Peki bu neden söyledir? İşte bilimsel yanıtı:
Başka insanların esnediğini görmek, esnemeyi düşünmek veya esnemeyle ilgili bir yazı okumak insanların esnemesine yol açabilir. Albanydeki New York Eyalet Üniversitesinden Gordon Gallup, başkalarının esnemesini taklit etmenin empatik bir refleks olabileceğini söylüyor.


Birini esnerken gördüğünüzde beyninizdeki nöronlar faaliyete geçer ve diğer insanın yaşamakta olduğu deneyimi hissetmenize yol açar. Ayrıca ihtiyaç hissetmeseniz de aynı eylemi yapmanızı sağlar.

Bilim insanları, öncelikle insanların niçin esnediğini ortaya çıkartmaya çalışıyor. Bazılarına göre bu bir sıkılma işareti. Diğerlerine göre ise esneyerek kandaki karbondioksit ve oksijen dengesi korunuyor.

Gallupun son yaptığı bir araştırmaya göre esnemek beyni serinletiyor ve dolayısıyla daha randımanlı çalışmasına yol açıyor. Başka bir deyişle esneme bilgisayarlardaki vantilatörün işlevini görüyor. Ayrıca Gallup, genel inanışın aksine, esneyerek soğutulan beynin insanları uykuya dalmaktan alıkoyduğunu ileri sürüyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 458
favori
like
share
CADIKIZ Tarih: 15.05.2009 10:27
evet kesinlikle birisi benim yanimda yapsin hemen bende yaparim:72:
nsa Tarih: 14.05.2009 19:58
ben okumaya başladığımda esnedim =) teşekkürler güzelmiş..
ultimatom Tarih: 14.05.2009 16:44
İlginç ve güzelmiş teşekkürler abi bilgiler için ...