Cinsel Eğitime 3 Yaşında Başlayın - Çocuklarda Cinsellik Soruları


Çocuğu cinsel konularda bilgilendirmeme ya da "ayıp olur" diye yanlış yönlendirmelerin çocuk üzerinde olumsuz etki yapıyor.3 yaş önemli !

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fevziye Toros, "çocuklara cinsel eğitimin 3 yaşından itibaren verilmesi gerektiğini" bildirdi.

Toros, ebeveynlerin, çocuklara "kimsenin yanında soyunulmaması" ve "vücudundaki bazı bölgelerin kendisine has olduğu, bunların kimseyle paylaşılmaması" gibi bir takım düşünceleri aşılamaları gerektiğini belirtti.

Ayıp olur demeyin !

Çocuğu cinsel konularda bilgilendirmeme ya da "ayıp olur" diye yanlış yönlendirmelerin çocuk ve toplum üzerinde çok ciddi sorunlara neden
olabileceğini vurgulayan Toros, bu konuda en önemli görevin ebeveynlere
düştüğünü ifade etti.

Toros, çocuklarda cinsel istismarın önemli bir sorun olduğunu, bu sorunla hastanelere başvuran çok sayıda hasta bulunduğunu belirtti.

Toros, "Aileler, çocuklarıyla cinsel konuları konuşurken utanmamalı, aksi halde çocuklar bu bilgileri başka kişilerden yanlış şekilde de öğrenebilir. Bir çocuk, kendisine şefkatle ya da taciz amaçlı dokunan kişileri ayırt edemeyeceğinden, aileler temkinli davranmalı. Çocuğa, 'vücuduna dokunmak isteyen birisi ile karşılaşırsan, yardım iste' gibi telkinlerde bulunulmalı" dedi.

Arkadaş ilişkilerini geliştirmekte fayda var !

Toros, ailelerin, çocuklarıyla arkadaş ilişkilerini küçük yaşlardan itibaren geliştirmeleri gerektiğini vurgulayarak "çocuğu ile bu ilişkiyi kuramayanlar cinsel istismar konusunda çocuklarına şüphe ile bakarlar. Çünkü, çocuk, çekindiği, utandığı ya da korktuğu için ailesine başına gelenleri anlatmadığından, aileler de bu konudan habersiz kalır. Oysa, arkadaşlık ilişkileri içinde güven duygusu aşılandığında, çocuklar her konuda ailelerini bilgilendirebilir" diye konuştu.

Doç. Dr. Toros, kendilerine başvuran bazı ebeveynlerin çocuklarının cinsel istismara uğradığı yönünde şüphe duyduklarını bildirdiklerine dikkat çekti.

İstismara uğradığını nasıl anlarsınız ?

Toros, "Çocuklarının istismara uğradığı şüphesini duyan aileler, onları, korkutarak, bağırarak konuşturmaya çalışmamalı. Onlarla oturup yaşadıklarını öğrenmek için sevgi ve şefkatle yaklaşmalı. Gerekiyorsa bir uzmandan yardım alınmalı. Çünkü günümüzde çocuklar, aile içinde ya da yakın dost ve akraba çevresinde bile cinsel istismara uğrayabiliyor" ifadesini kullandı.

Toros, çocukluk dönemindeki cinsel istismarın bireyin adeta bilincine kazındığını, bu durumun ergenlik dönemi ve ondan sonraki yaşantısını da olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 380
favori
like
share