İnönü Üniversitesi’nin her yıl düzenlemiş olduğu Bahar Şenlikleri kapsamında “Geleneksel Türk Sanatları Şenliği (Çini-Ebru-Tezhip Uygulamaları)” 20-22 Mayıs 2009 tarihleri arasında, İnönü Üniversitesi Kampüsü-Şenlik Alanı (Kıbrıs Meydanı)’nda gerçekleştirilecektir.
Geleneksel Türk Sanatları Şenliği öncelikle; Geleneksel Sanatlarımızı korumayı, unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş, teknolojinin içerisinde kaybolmuş teknik ve sanatsal özelliklerini yaşatmayı amaçlamaktadır. Geleneksel Sanatlarımızın önemini daha geniş kitlelere yayarak, Malatya ve çevresinde yaşayanlara tanıtımını yapmak ve bölge gençlerinin Geleneksel Türk Sanatları konusunda yüksek eğitim yapmasını teşvik etmek Şenliğin amaçları arasındadır.
İnönü Üniversitesi olarak her yıl düzenlenen Bahar Şenliklerinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Geleneksel Türk Sanatları Şenliği;SayınRektörlüğümüz ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığının himayelerinde2007 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde kurulan henüz eğitim-öğretime başlamamış olan, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü tarafından düzenlenmektedir.
Geleneksel Türk Sanatlarımız başlığı altında ebru ve tezhip sanatlarına ait uygulamalar; Dokuz Eylül Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Programı doktora öğrencileri Muhammet BİLGEN ve Serkan İLDEN tarafından yapılacaktır.
Çini Sanatı uygulamaları ise; İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. A. Sultan KARAOĞLU ile birlikte diğer bölüm öğretim elemanları Öğr. Gör. Pınar KOŞAR ve Uzm. Eda DEMİR tarafından gerçekleştirilecektir.
Çini, Ebru ve Tezhip sanatlarımızın geleneksel yöntemlerle üretim tekniklerinin tüm aşamaları ile gösterileceği ve uygulanacağı şenlik boyunca; genç sanatçılarla birlikte buluşacak olan Malatya halkının üç gün boyunca hep birlikte uygulamalara birebir katılmaları; hoş ve sanat dolu günler geçirmeleri beklenmektedir.
Geleneksel Türk Sanatları şenliğinin amaçlarını ve uygulamalarını topluma aktarmak ve anılan sanatlarımızı tanıtmak, korumak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla kamuoyunda farkındalık yaratmak üzere Basınımızın değerli mensuplarını da aramızda görmek en büyük dileğimizdir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 371
favori
like
share