Alain Resnais’nin 1997′de gerçekleştirdiği ”On Connait la Chanson” filminden ilham alınarak düşünülen ”Hep Aynı Şarkı” sergisi 13 Mayıs - 10 Haziran 2009 tarihlerinde Akbank Sanat’ta görülebilir. Merkezin yeniden hizmete açılan giriş katının ilk sergisi Hep Aynı Şarkı’nın küratörü Ali Akay, sanatçıları ise Ayşe Erkmen, Seza Paker, Leyla Gediz, Brice Dellsperger ve Wang Du. Küratör Ali Akay sergiyi şu şekilde anlatıyor: “Hep Aynı Şarkı’da,”On Connait la Chanson” filmindeki kahramanlar gibi beş sanatçı var. Sanatçılar da filmde olduğu gibi yalnız başına çalışan kişilikler; ve de, bazı yerlerde, mekanlarda, seyahatlerde, ortak sergilerde kesişiyorlar, rastlaşıyorlar, arkadaş oluyorlar, anlaşıyorlar, beraber yemekler yiyorlar, içki içiyorlar. İnsani olan her şeyin içindeler. Bir tür ”kişisel olmayan tekillikler” bunlar. Bazıları sırdaş bir şekilde çalışmış olsalar bile, kişisellikten uzaklaşan, kolektifleşen yanları çok fazla; doğal olarak şarkılar insanları kolektifleştiriyor.”
Akay sanatçılarla ilgili olarak yorumunu şu şekilde sürdürüyor “Her biri kavramsal, mekansal, mekansızlaştıran boyutu düşünen sanatçılar. Hepsi de, aynı şekilde, dünyaya açıklar, içlerinden bazıları daha sırdaş çalışmalar yapmakta veya daha önce yapmış olsalar da. Bu anlamda hiçbiri yerellik üretmiyor; ve de, o bakımdan, dünyaya açılmaktalar”.
Ali Akay, Alain Resnais’nin birçok filminde olduğu gibi sergide de zaman ve mekanın birbiri üstüne bindiğini ve de zamanlar arasında gidip gelmelerin gerçekleştiğini sözlerine ekliyor ve “Bu, bir tür tiyatro ile sinema karışımıdır ve dekor ile oyun birbiriyle ilişkiye girmektedir” diyor.
Sergi Künyesi
Sergi Adı: Hep Aynı Şarkı
Sanatçılar: Ayşe Erkmen, Seza Paker, Leyla Gediz, Brice Dellsperger, Wang Du
Sergi Açılışı: 13 Mayıs Çarşamba 2009 saat:19.00
Sergi Tarihi: 13 Mayıs 2009 - 10 Haziran 2009
Küratör: Ali Akay

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 355
favori
like
share