Trabzon Atatürk Köşkü - Atatürk Köşkü Trabzon Resimleri - Atatürk Köşkü Trabzon Fotoğrafları - Atatürk Köşkü TarihçesiSoğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alır.Yirminci yüzyılın hemen başında yaptırılmış 1923 den sonra hazineye kalmıştır.Büyük Önder Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde bu köşkte konuk edilmiştir. O'nun ölümünden sonra Trabzon belediyesi tarafından o dönemde kullanılan eşyalarla dekore edilerek Atatürk müzesi olarak ziyarete açılmıştır.
Avrupa mimari tarzında inşa edilen köşk üç + yarım katlı taş bir yapıdır. Dışdaki taşkın saçaklarda ahşap, içte,tavanlarda alçı süslemelere yer verilmiştir.Ulu önderimiz 1937 yılında vasiyetnamesinin bir bölümünü bu konakta yazmıştır.Günümüzde müze olarak paylaşılan Atatürk köşkü yerli ve yabancı konuklarca ziyaret edilmekte ve kent turizminde önemli rol oynamaktadır.
Trabzon’un Soğuksu tepesinde( merkezden 8 km ) çam ağaçlarıyla çevrili bir bahçe içerisinde yer alır .Art Nouveu tarzındaki zarif konak kentin ileri gelenlerinden Konstantin Kapogiannidis için yapılmıştır . Yapının inşaatı 1903 yılında tamamlanmıştır . Sahibi ailesiyle birlikte mübadele zamanı (1923) Yunanistan’a gitmiştir .
Trabzon’un Soğuksu tepesinde( merkezden 8 km ) çam ağaçlarıyla çevrili bir bahçe içerisinde yer alır .Art Nouveu tarzındaki zarif konak kentin ileri gelenlerinden Konstantin Kapogiannidis için yapılmıştır . Yapının inşaatı 1903 yılında tamamlanmıştır . Sahibi ailesiyle birlikte mübadele zamanı (1923) Yunanistan’a gitmiştir .

Atatürk ilk kez 15-17 Eylül 1924 tarihinde Trabzon’u ziyaretinde Belediye ve Genel müfettişliğe uğradıktan sonar Soğuksu çevresine otomobille kısa bir gezintide bukunmuş ve bu gerzinti sırasında , Köşkü group orada bir sure dinlenmiştir .

Atatürk Trabzon’a ikinci gelişinde 26-29 Kasım 1930 tarihinde gelişlerindede bu köşkte ağırlanmıştır .Atatürk köşkü beğendiğini söyleyince ,Trabzonlular onu kendisine hediye etmeyi düşünmüşler , Trabzon ili özel idaresi Hazineden 2 Mayıs 1931’de köşkü satınalmış ; il daimi encümeni kararıyla 18.5.1931 tarih ve 361 sayılı kararla Atatürk’e hediye edilmiştir .

Atatürk’ün Trabzona üçüncü ve son gelişi 10-11 Haziran 1937 tarihinde gerçekleşmiş olup , ziyaretleri sırasında kendileri için düzenlenen köşkte ağırlanmışlardır .Atatürk’ün ölümünden sonar köşk kızkardeşi Makbule Boysan’a intikal etmiş ,17.4.1943 tarihinde ,Trabzon belediyesince istimlak edilmiştir .Bugün ise Atatürk köşkü ( Belediye Halk Müzesi ) olarak kullanılmaktadır .
Mimarisi
Köşk bodrum katıyla beraber 4 katlı taş bir binadır .Esas olarak doğu ve kuzeye cephelendirilmiştir .Cephe özellikleri ve mekan düzenlenmesi modern Avbrupa mimarisinin özelliklerini taşımaktadır .İç bölmelerde tuğla malzeme kullanılmıştır . Ahşap doğramaların işçliği iyidir .İç tesisatında o zaman için yeni sayılabilecek kalorifer , lavabo , ve banyo gibi tesisat kullanılmıştır . Döşemeler karo mozaik olup , tavanlar ampir tarzda alçı süslemelidir .İçierisinde orjinal Çin , Japon ve Austurya vazoları , o zaman son derece modern bir müzik dolabı , Osmanlı usulü sedef kakmalı sehpa , Avrupadan getirilmiş mobilyalar , heykeller v.s bulunmaktadır .Atatürk Köşkü Trabzon ResimleriAtatürk Köşkü Trabzon Resimleri

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1014
favori
like
share
b3s g4t lEaN Tarih: 31.01.2011 22:22
paylaşım için saol
Nerissa-Su Tarih: 31.01.2011 17:33
trabzon atatürk müzesi- atatürk köşkü trabzon - atatürkün köşkü trabzon - atatürk köşkü hakkında bilgi

1913 yılında yapılmış olan köşk, Cumhuriyetin ilanından sonra Özel İdare’nin mülkiyetine geçmişti. Atatürk, Cumhuriyetin ilanından sonra “Sonbahar Gezisi” adıyla büyük bir yurt gezisine çıkmıştı. Dumlupınar’dan başlayan yurt gezisinde Bursa’ya gelen Atatürk, Hamidiye Kruvazörü ile 12 Eylül 1924 günü Mudanya’dan hareket etmiş ve İstanbul Boğazından geçerek Karadeniz’e açılmıştı. Yanında eşi Latife Hanım ve arkadaşları ile birlikte Trabzon’a 15 Eylül 1924’te sabah saat 11:00’de gelen Atatürk, Trabzonlular tarafından büyük bir coşku ve heyecan içerisinde karşılandı.Doğruca belediyeye gelen Atatürk, daha sonra eşi ve yanındakiler ile birlikte kendileri için hazırlanan Soğuksu’daki köşke giderek dinlenmeye çekildiler. Köşkün üçüncü katındaki büyük oda Atatürk’ün yatak odasıydı.O gün akşam, Trabzon Belediye Başkanı Hüseyin Kazazoğlu, Atatürk’ün onuruna köşkün alt kat salonunda bir yemek vermiş ve birde konuşma yapmıştı. Atatürk’te bu konuşmaya cevaben; “Efendiler, hemen bütün Trabzon halkını yekpare bir samimiyet kitlesi halinde gördüm. Kadınların, çocukların, ihtiyarların gözlerinde yaş gördüm. Bu ne yüksel duygu, bu ne şefkat, bu ne asalettir” diyerek Trabzon halkına teşekkür etti.Atatürk, ertesi gün okulları, hastaneyi ve iplik fabrikasını ziyaret ettikten sonra 17 Eylül 1924 sabahı Trabzon’dan ayrılarak Rize’ye geçti.Atatürk’ün Trabzon ziyaretinden sonra, Özel İdare’ye ait olan bu köşk Trabzon Belediyesi’nce satın alındı. Satın alınan köşkün tapusu ve anahtarı bir Trabzon heyeti tarafından Ankara’da Atatürk’e hediye edildi.Atatürk, 27 Kasım 1930 günü Ege vapuru ile Samsun’dan Trabzon’a geldiği zaman kullandığı ve iki gece kaldığı bu köşke, üçüncü ve son olarak 10 Haziran 1937 tarihinde yine Ege vapuru ile İstanbul’dan Trabzon’a geldiğinde uğramış ve yine iki gece kalmıştır. Trabzonlular tarafından gurur duyulan bu köşk artık o yıllarda “Atatürk Köşkü” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.Atatürk bu köşkü 1937 yılında Türk milletine bıraktığını noter huzurunda belgelendirdi. Atatürk’ün ölümü üzerine köşk, müze olarak düzenlendi. Trabzon Belediyesi’ne bağlı Atatürk Müzesi, bugün de halk arasında “Atatürk Köşkü” olarak anılmaktadır. Bugün köşkte, Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve fotoğraflar sergilenmekte, köşkün girişinde, Atatürk’ün Trabzon’a ilk gelişlerinde yaptığı konuşmanın tam metni asılı durmaktadır.

Trabzon Atatürk Köşkü (Atatürk Müzesi) özellikleri hakkında kısa bilgi

Milli mücadelede karargah olarak kullanılmıştır. Köşkün üçüncü katında Atatürk’ün yatak odası, banyosu, yaver odaları, çalışma salonu vardır. Köşk, bugün geniş çiçekli bahçesi ile Trabzon’un en güzel evlerinden biri olarak tanınmakta ve Belediyenin yönetiminde Atatürk Müzesi olarak ziyarete açık bulundurulmaktadır. Sağdaki küçük salonda Atatürk’ün hayatı ve Trabzon’u ziyaretlerine ait fotoğraflar bulunmaktadır. Bitişiğindeki odada ise, Atatürk’ün dinlendiği koltuk ve kanepeler bulunmaktadır. Bunlardan birinin üzerindeki plakada şu sözler yazılıdır; “Atatürk, 11 Haziran 1937 tarihinde, şahıslarına ait emvâl-i gayrimenkullarını millete bıraktıklarına dair muameleyi burada imza buyurdular.” Öteki oda, Atatürk’ün yemek salonu olarak döşelidir.