Ordu Kaya Mezarları - Kaya Mezarları - Mezarlar

Büben Kaya Mezarlari : Merkeze bagli ( Zafer Köyü) Degisik ve ilginç görünüme sahiptir. Büben köyü sinirlari içerisinde bulunmaktadir.
[COLOR="yellow"]Delikkaya Kaya Mezarlari : Ilimiz merkezine 10 km mesafedeki Delikkaya köyü sinirlari içerisinde bulunur. Tek odali, sütunsuz ve alinlikli ve çift sütunlu girise sahip, 3 kaya mezari mevcuttur.[COLOR="yellow"]Kaleköy Kalesi Kaya Mezarlari : Ünye Ilçe merkezinin 7 km . batisinda Kale köyünde bulunmaktadir. Kalenin etek kismi oyularak yapilmistir. Girisi antik grek tapinaklarindaki gibi alinlik formunda düzenlenmis, yanlari iç bükeydir kavislidir, iç kisimlarina freskler bulunmaktadir. Helenistik döneme ait vadi boyunca birçok mezara rastlanir.[COLOR="yellow"]Tozkoparan Kaya Mezarlari : Ünye Ilçe merkezine 5 km . uzaklikta Gürpinar köyünde bulunmaktadir. Mezar girisi büyük yuvarlak kemerli ve derin inis vardir, buradan içiçe iki odaya geçilmektedir.

[COLOR="yellow"]Dikenlice Kaya Mezarlari : Ilimiz Gürgentepe Ilçesi Dikenlice köyünde bulunur. Kayaliklara oyulmus 9 adet kaya mezari bulunmaktadir. Mezarlar tek odali olup içerisinde ölünün konuldugu klineler ( seki) vardir.

[COLOR="yellow"]Ilçesi Kaya Mezarlari : Ilimizde en çok kaya mezari Mesudiye ilçesinde bulunmaktadir. Mesudiye`nin Konacik köyünde 2, Kale köyünde1, Eski köyde 2, Bakir köyde 1, Çavdar köyünde 2, Erik köyünde 6, Alanköyde 4 adet kaya mezari bulundugu tespit edilmistir. Çift ve tek sütunlu çesitleri ile görülmeye degerdir.

[COLOR="yellow"]Kiranyagmur Köyü Kaya Mezarlari : Ilimiz Ulubey ilçesi sinirlari içinde bulunan 8 adet kaya mezaridir. Bunlar da diger kaya mezarlari gibi sadedir. Tek odali ve yüksek kayalar üzerine oyulmuslardir.

[COLOR="yellow"]Sirma ( Kadavat) Kaya Mezari : Ünye`ye 20 km uzaklikta, Tekkiraz Beldesi, Sirma- Kadavat mahallesinde bulunan kaya mezari tam olarak tarihi bilinmemekle beraber Helenistik döneme ait oldugu sanilmaktadir. Bu mezarlar anitsal büyüklüktedir.[COLOR="yellow"]Mesudiye İlçesi Kaya Mezarları: İlimizde en çok kaya mezarı Mesudiye ilçesinde bulunmaktadır. Mesudiye’nin Konacık köyünde 2, Kale köyünde1, Eski köyde 2, Bakır köyde 1, Çavdar köyünde 2, Erik köyünde 6, Alanköyde 4 adet kaya mezarı bulunduğu tespit edilmiştir. Çift ve tek sütunlu çeşitleri ile görülmeye değerdir.Çubuklu Kaya Mezarı- A.Kızılin Kaya Mezarı, Kardeşler köyü Kaya Mezarı- ULUBEY

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1817
favori
like
share
breaterx1 Tarih: 12.09.2009 22:03
Cok teşekkürler güzel ordumuzu tanıttıgın ıcın