Şeker yerine balık yeyin

Özellikle sınavlara hazırlananların bol bol balık tüketmesi gerekiyor..

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Beslenme Uzmanı Doç.Dr. Funda Elmacıoğlu yüz binlerce öğrencinin katıldığı Öğrenci Seçme Sınavı Seviye Belirleme Sınavı ile Kamu Personeli Seçme Sınavı gibi genel sınavlara hazırlananların beslenmelerine özen göstermeleri gerektiğini söyledi.

''Beslenme konusunda birkaç basit kural sınav sırasında yaşanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır'' diyen Elmacıoğlu şunları kaydetti:

''Özellikle sınav öncesi dönemde mutlaka balık yenilmeli ya da balık yağı takviyesi yapılmalıdır. Balık belleği güçlendirir öğrenmeyi ve konsantrasyonu kolaylaştırır. Eğer balık yenilemiyorsa mutlaka her gün 500 miligram balık yağı kapsüllerinden alınmalıdır.''

ŞEKER VE ÇİKOLATA BAŞARIYI ARTIRMAZ
Elmecıoğlu adayların sınav sabahı evlerinde mutlaka kahvaltı yapmaları gerektiğine de işaret etti. Kahvaltısında üzüm pekmezi peynir yarım yağlı süt ve yumurtadan oluşan protein ağırlıklı gıdalar alınmasını öneren Elmacıoğlu tuzlu ya da tatlı ağırlıklı proteinsiz reçelli ekmek veya ballı ekmek yemenin yanlış olduğunu kaydetti.

''Sınav öncesi ve sabahı tuzlu ve tatlı yiyecekler tüketilmesi özellikle sıcak havalarda sıvı kaybı meydana gelecektir. Sıvı kaybı hafızada karmaşa ve kararsızlık yaratır. Bunun için gerektiği oranda sıvı alınmalıdır. Şekerin ve çikolatanın başarıyı arttırıcı etkisi yoktur. Ayrıca sınava hazırlık dönemlerinde fazlaca gazlı içecek çikolata ve şeker tüketimi bağırsak hareketlerini bozar ve huzursuzluğa neden olur.''

Doç. Dr. Elmacıoğlu ''dengeli ve programlı beslenmenin sadece sınav heyecanı içindeki kişilere değil hayatın normal akışı içindeki insanlarda da olumlu yansımaları olacağını sözlerine ekledi..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share