Gölgede yürüyen yabancı Rafael Benitez
İngilterede menajerliğin ateşten bir koltuk olarak nitelendirildiği takımdır Liverpool. 1970lerde ligi tahakkümü altına almış Liverpool, tam 15 yıldır şampiyonluğa hasret.

Bu hasret uzun süre devam edeceğe benziyor. Zira Liverpool; Chelsea, Arsenal ve M.United gibi üst düzey gelire sahip takımların çok aşağısında. Kadronun şampiyonluğa oynayacak bir takım hüviyetinden uzak olması ise bir diğer neden. Steven Gerard, Sami Hyypia, Djibril Cisse gibi yıldızlarla bir yere kadar; ama Liverpoolda taraftarların kendisinden çok şey beklediği bir isim var ki o da menajer Benitez.

Benitezin yaşam şeceresi, Nisan 1960ta Madridde açıldı. Realin kapısından oyuncu olarak girdiğinde 14 yaşındaydı. Barnabeuda onbinlere oynamak üzere kurduğu hayalleri, 21 yaşında 3. Lig takımlarından Parlaya gidişiyle kırıldı. Zekasının futbolculuk denizine boşa olta atacağını salık verdiği 1986da 2. Lig takımlarından Linareste yeşil sahalara veda etti.

Benitez, daha 30una varmadan Realin minik takımı ve Castillanın B takımında yaptığı işlerle Real Madrid B Takımının başına geçti. 1994te takımı 7. şampiyonluğa taşıyan Benitez için zirve adımları atmanın zamanıydı. Kısa süre de olsa Barnabeuda 125 bin kişinin önüne Del Bosquenin yardımcısı olarak çıktı. Gittiği yolda tek başına yürümek istedi ve Valladolidin başına geçti. 23 maç sonra dibe vuran takımın başından uzaklaştırıldı. La Liga için deneyimsiz olduğunun farkına varmıştı. Yapılacak en iyi işin kaçış olduğuna karar verdi. M.United ve Arsenalin eğitim programlarına katılan Benitez, bu kaçışın karşılığını ertesi yıl Tenerifeyi 1. Lige çıkararak aldı.

2001, Benitez için bir dönüm noktasıydı. Büyük bir sürprizle Hector Cuperın yerine geçtiği Valenciada taraftar, takımın başına onun gibi büyük bir başarısı olmayan birinin getirilmesine büyük tepki gösterdi. Ama o ne istediğini biliyordu. Sezon sonunda ligi 5. sırada tamamlayan Valencia, Devler Liginde de çeyrek final oynuyordu. Bir yıl sonra, istenmeyen adamın Aimar, Mista, Ayala, Angulo ve Canizaresli kadrosu İspanya şampiyonu oluyordu. 2004te bir daha lig şampiyonu olan Valencia, bu defa UEFA Kupasını da müzesine götürdü. Bu başarılar onu İngiltereye taşıdı.

2004 yazı, Liverpoola gidecek, gitmeyecek spekülasyonları ile başladı. O bile bu med-cezirler içinde kimi zaman gideceğini yalanladı; ama haziranda Liverpoola imza attı. Sözleşmeye imza atarken dünyanın gelmiş geçmiş en iyi rock grubu ve Liverpool çıkışlı Beatlesın seçiminde önemli nedenlerden biri olduğunu söylemesi oldukça renkliydi. Ancak daha ilginci yabancı dil sorunu yaşamaktan çekinmesiydi. Haliyle İngilizceyi şarkı sözleri oldukça basit kelimelerden oluşan Beatlestan tanıyordu. Daha önce M.United ve Arsenalin futbol eğitim programlarına katılsa bile...

Benitez, gelir gelmez, Owen Reale gitti. Djibril Cissenin sakatlanması, forvette oynatmak zorunda kaldığı Luis Garcia ve Barosun formsuzluğu, ligde elde edilen başarısızlığın en önemli nedenleriydi. Sezon ortasında Morientesin transferi ve Cissenin yeniden forma giymeye başlaması bile 5.liği büyük ihtimalle değiştirmeyecek. Ancak bu sezon Devler Liginde elde edilen başarıda Rafanın gözdeleri Steven Gerard ve Sami Hyypianın katkıları da gözardı edilmeyecek.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 430
favori
like
share
puslukurt Tarih: 08.05.2005 15:07
Liverpool gerçekten ligde pek varlık gösteremedi ama şampiyonlar liğinde final oynacak gerçekten büyük bir başarı bu Rafael Benitezede alkış. Paylaşım için teşekkürler..