Adnan Menderes Anadolu Lisesi - İstanbulda bulunan Liseler

Adnan Menderes Anadolu Lisesi, İstanbul Bahçelievler'de yer alan öğretim kurumu. Yabancı dil eğitimi olarak İngilizce, seçmeli dil olarak da Almanca eğitimi verilmektedir. Ilk kez "Bakırköy Anadolu Lisesi" adı altında 1989-1990 öğretim yılında Ataköy 9. ve 10. kısımdaki Medeni Berk Ortaokulu binasında hizmete açıldı.
1992'de, aynı yıl itibarı iade edilen ünlü devlet adamının adına ithafen "Adnan Menderes Anadolu Lisesi" adını aldı. 1992'de Bahçelievler ilçesi Yayla semtindeki kendi binasına taşındı.
Adnan menderes anadolu lisesi ulaşımı çok kolay bir bölgededir. Mecidiyeköy, eminönü, taksim otobüsleri ile Topkapı, metro, soğanlı, bakırköy minibüsleri okul etrafından ya da çevresinden geçer.


Öğrenci Başarıları

2003-2004 Eğitim-Öğretim Dönemi
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orhan Kemal Kültür Merkezi Şiir Yarışması İstanbul birinciliği
Yusuf Can Kaya
ODTÜ BTİE Liseler kategorisi Türkiye birinciliği
Kenan Erdoğan, Serhat Sağlam, Yaman Umuroğlu
SCSPF Monopalet Müsabakaları 100m ve 200m Bayrak Türkiye Üçüncülüğü
Ozan İskilibli (Olimpiyatspor)
1884 Vakfı 2. İstanbul Liseler Arası Web Tasarım Yarışması, Garanti Bonus Kart En Aktif Web Sitesi Ödülü
Cemil Alpay Sünnetçi, Metin İge, Yaman Umuroğlu
Kadir Has Bilişim Teknolojileri Şenliği Web Programlama Türkiye birinciliği
Cemil Alpay SÜNNETÇİ
Bilişim Teknolojileri Olimpiyatı Yazılım Türkiye ikinciliği
Yaman UMUROĞLU
"Kentim İstanbul" Bilgi Yarışması İlçe birinciliği:
Cennet Cemre KÖRLÜ - İnci Öykü YENER - Yusuf Can KAYA
Cumhuriyet'in 80. yılı Şiir Yazma Yarışması İstanbul Birinciliği:
Yusuf Can KAYA
Öğretmen Konulu Kompozisyon Yazma Yarışması İstanbul İkinciliği:
Yusuf Can KAYA
Basketbol Kız:
Cumhuriyet Kupası İlçe birinciliği
Kaymakamlık Kupası İlçe birinciliği
Baketbol Erkek:
Cumhuriyet Kupası İlçe ikinciliği
Kaymakamlık Kupası İlçe ikinciliği
Masa Tenisi Kız:
Kaymakamlık Kupası İlçe birinciliği
Masa Tenisi Erkek:
İl Müsabakaları grup birinciliği
Kaymakamlık Kupası ilçe birinciliği
Yüzme Kız:
İlçe ikinciliği
Yüzme Erkek:
İlçe ikinciliği
Voleybol Kız:
Cumhuriyet Kupası İlçe ikinciliği
Kaymakamlık Kupası İlçe üçüncülüğü
Voleybol Erkek:
Cumhuriyet Kupası İlçe dördüncülüğü
Kaymakamlık Kupası İlçe dördüncülüğü

2002-2003 Eğitim-Öğretim Dönemi
1884 Vakfı Liselerarası Web Tasarım Yarışması İstanbul birinciliği:
Cemil Alpay SÜNNETÇİ - Metin İGE - Yaman UMUROĞLU
Cumhuriyet bayramı kompozisyon yazma yarışması Bahçelievler birincisi Hatice CÖMERT
Cumhuriyet bayramı şiir yazma yarışması Bahçelievler birincisi Merve APAYDIN
Atatürk Haftası kompozisyon yazma yarışması Bahçelievler birincisi Yusuf CANKAYA
Atatürk Haftası şiir yazma yarışması Bahçelievler birincisi Ertuğrul ZENGİN
Öğretmen konulu kompozisyon yazma yarışması il ve ilçe birincisi Hatice CÖMERT
Öğretmen konulu şiir yazma yarışması il ve ilçe birincisi Ertuğrul ZENGİN
Dünyada İnsan Hakları Günü konulu kompozisyon yazma yarışması Bahçelievler ilçe birincisi Hatice CÖMERT
Serbest konulu öykü yazma yarışması Bahçelievler ikincisi Fulya KESKİN
Şairin şiirini seslendirme yarışması il ve ilçe birincisi Kürşat TOPÇU
Kendi şiirini seslendirme yarışması ilçe birincisi ve il ikincisi Gülçin AYNUR
Şairin şiirini canlandırma yarışması ilçe birincisi ve il ikincisi Eylül SİVRİCAN - İlker CEBECİ -Eylem Selin MUMCU
İstiklal Marşı'nı ezbere güzel okuma yarışması ilçe birincisi ve il ikincisi Kürşat TOPÇU
Sabancı Vakfı Portre yazma yarışması il mansiyon ödülü sahibi Gürkan SÖNMEZ
Nevruz Haftası Nevruz konulu kompozisyon yazma yarışması İstanbul il birincisi Ertuğrul ZENGİN
Kavram Olimpiyatları 2003 Matematik Alanı Türkiye Birincisi Fulya DİLEK
Genç Kız Voleybol Takımı Bahçelievler İlçe Üçüncülüğü
Genç Erkek Basketbol Takımı Bahçelievler İlçe İkinciliği
Genç Kız Basketbol Takımı Bahçelievler İlçe Birinciliği
Genç Kız Masa Tenisi Bahçelievler İlçe İkinciliği
Genç Erkek Masa Tenisi Bahçelievler İlçe Üçüncülüğü
Genç Erkek Yüzme Takımı Bahçelievler İlçe Üçüncülüğü

2001-2002 Eğitim-Öğretim Dönemi
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi Yarışması 10. Bölge Birinciliği
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi Yarışması Bahçelievler Birinciliği
Yarışmaya Katılan Öğrenciler:
Metin Latifoğlu
Şeyhmus Atlı
Y. Can Kaya
Bahçelievler Kaymakamlığı Kupası Öğretmen Voleybol Takım Birinciliği
2002 Kavram Olimpiyatlarıa) Matematik alanında Türkiye Birinciliği: Şeyhmus Atlı
b) Matematik alanında Türkiye İkinciliği: Metin Latifoğlu
c) Dil (İngilizce) alanında Türkiye Birinciliği: A. Kıvanç Tos
d) Dil (İngilizce) alanında Türkiye Üçüncülüğü: Melih Çelik
AR-EL Koleji Bilim Olimpiyatları
a) Dil bilimi (Türkçe) İstanbul Birinciliği: A. Kıvanç Tos
b) Matematik Alanında İstanbul Birinciliği
c) Sosyal Bilimler İstanbul Üçüncülüğü: Ertuğrul Zengin
d) Bilgisayar Alanında İstanbul Üçüncülüğü: C. Alpay Sünnetçi
Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yüzme Yarışları
a) Erkekler takım İkinciliği
b) Kızlar Takım Üçüncülüğü
c) Bireysel Türkiye Birinciliği
Bahçelievler Atletizm Yarışmaları
a) Kızlar Takım Üçüncülüğü
b) Kızlar Takım İkinciği
Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kızlar Basketbol turnuvası

Çeşitli Yarışmalarda Derece Alan Öğrencilerimiz ve Yarışma Alanları
"24 Kasım Öğretmenler Haftası" nedeniyle düzenlenen kompozisyon yazma yarışması:
Bahçelievler İlçe Birinciliği: Merve Apaydın - 10 Fen E
İstanbul İl Birinciliği: Merve Apaydın - 10 Fen E
Öğretmen Konulu Şiir Yazma Yarışması:
Bahçelievler İlçe Birinciliği: Ertuğrul Zengin - 10 Fen D
İstanbul İl İkinciliği: Ertuğrul Zengin - 10 Fen D
Şiir Okuma Yarışması:
Bahçelievler İlçe Birinciliği: Merve Apaydın - 10 Fen E
Trafik Haftası nedeniyle düzenlenen kompozisyon yazma yarışması:
Bahçelievler İlçe Birinciliği: Pelin Karaca
Bahçelievler Belediyesi'nin "Anneler Günü" nedeniyle düzenlediği "Bana Anneni Anlat" konulu kompozisyon yarışması
Bahçelievler İlçe Birinciliği: Merve Apaydın - 10 Fen E
Polis Haftası nedeniyle düzenlenen şiir yazma yarışması:
Bahçelievler İlçe Birinciliği: Ertuğrul Zengin - 10 Fen D
İstanbul İl Milli Eğitim Kültür bölümünün düzenlediği "Dinletilen ve okutulan bir metni anlama ve anlatma yarışması:
Bahçelievler İlçe Birinciliği: Hümeyra Ayça Dönmez - 10 Fen E
Mevlana ile ilgili kompozisyon yazma yarışması:
İstanbul İl Üçüncülüğü: Bedri Gürkan Sönmez - 10 Fen F
Ses yarışması:
Bahçelievler ilçe Üçüncülüğü: Sevgi Güneş
KASDAV Liselerarası Müzik Yarışması'nda:
En İyi Sahne Performansı İkinciliği
Okullar arası satranç şampiyonası:
Türkiye Üçüncülüğü: Kadir Erden - 10 Fen D

Okulun Marsi

Orjinal versiyonu Bakırköy Anadolu Lisesi diye yazılmıştır. Daha sonra okulun isim değişikliği ile revize edilmiştir.

İlime sanata edebiyata
Hazır eder bizi çetin hayata
Duyulsun sesimiz tüm kainata
Yükselsin göklere sen yaşa sesi
Sen yaşa, sen yaşa, sen yaşa!
Adnan Menderes Anadolu Lisesi


Okulda Öğretmenlik Yapan Ünlüler

Mustafa Balel hikâyeci, romancı, çevirmen
Sezer Ateş Ayvaz hikâyeci
Ümran Kartal yazar, çevirmen

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1950
favori
like
share
maidenur Tarih: 19.11.2010 18:11
emeğine sağlık