Anadolu Ateşi yeni versiyonu, “Anadolu Ateşi-Evolution” ile Münih Deutsche Theater’de seyirci karşısına çıkacak.
Topluluğun Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, Anadolu Ateşi’nin kendisini sürekli yenilediğini belirterek, “Almanya seyircisi daha önce hiç izlemediği çok değişmiş çok daha zenginleşmiş bir Anadolu Ateşi izleyecek, yeni eklenen semahlar, Kafkas dansları, dinsel törenler ve roman dansları gösteriyi çok daha renkli kılıyor” dedi.
Münih kentinde geçen yılın Aralık ayında gösteriler yapan Anadolu Ateşi, gelen yoğun talep üzerine 12-24 Mayıs tarihleri arasında Deutsche Theater’de gösteriler yaparak, binlerce sanatsevere unutulmaz anlar yaşatacak. Erdoğan, gösterilerin yapılacağı Deutsche Theater’de bugün yaptığı basın toplantısında, “Anadolu Ateşi, sürekli kendini yenileyen bir topluluktur” dedi.
Aynı zamanda ekibi ile birlikte gösterilerden örnekler sunan Erdoğan, Almanya Münih Deutches Theater’da grubun klasik Anadolu Ateşi gösterisi değil, “Fire of Anatolia–Evolution” (Anadolu Ateşi;Değişim) adıyla yeni versiyonunu oynayacağını belirtti. Erdoğan, yenilikler hakkında şu bilgileri verdi:

SEMAHLAR
“EVOLUTION gösterisinde dünyanın en iyi sahnelerinde gerçekleştirilen 2000 gösterinin verdiği deneyimle yenilikler yapılmıştır. Anadolu kültür tarihinin en önemli zenginliklerinden olan Semahlar gösteriye eklenmiştir. Anadolu’nun tüm semah karakterlerinden Anadolu Ateşi yorumuyla yeni bir kolaj yapılarak Semahlar yeniden yorumlanmıştır. Semah’ın hümanist içeriğiyle Mevlana’nın hoşgörü felsefesinin bir yansıması olan Sema gösterisi birleştirilerek bir ilke de imza atılmıştır.”

KAFKAS DANSLARI

“EVOLUTION gösterisinde yeni Kafkas dansları da kullanılmıştır. Kafkasya’da yaşayan halkların görkemli kültür zenginliği hem Kafkas şarkılarıyla hem de Kafkas danslarıyla gösteriye eklenmiştir. Dağıstan, Abhazya, Gürcistan, Osetya ve Alan danslarından yapılan bir kolajla gösteri zenginleştirilmiştir.”
ROMAN DANSLARI
“Roman kültürü ve çingene dansları Anadolu Ateşi EVOLUTION gösterisinde önemli bir yer tutmaktadır. Dünyanın hemen her bölgesinde dansa ve müziğe tutkuyla bağlı olan bu halkın kültürü, EVOLUTION gösterisinde kendini kendi diliyle ifade etmiştir.”

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 292
favori
like
share
nis_2 Tarih: 16.05.2009 20:53
emeğine sağLıK çok güzelDİ