renlerin anlamları - renklerin anlamları varmıdırMavi
Vücudumuzda boğaz bölgesini yansıtan bir renktir.Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların denizin simgesidir.Sınırsızlığa ve uzak bakışlılığı simgeler.Huzuru temsil eder ve sakinleştirir.Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır.Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar.Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.
Pembe
Uyum neşe şirinliğin ve sevginin simgesidir. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir.
Siyah
Duygusallığı ve hüznü simgeler. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah günışığı olmayan odaları tercih ederdi.
Mor
Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır.
Sarı
Sarı zekâ incelik ve pratiklikle ilgilidir. Dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır. Sarı ayrıca hüzün ve özlemi rengidir.
Kırmızı
Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk fiziksel olarak; ataklığı canlılığı ve duygusal bağlamda kararlılığı gösterir.İştah açma özelliğinden dolayı dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır.Kırmızı tansiyonu yükseltir kan akışını hızlandırır.
Lacivert
Kozmik renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu otoriteyi verimliliği simgeler.O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında laciverdi kullanır.
Beyaz
Temizliği ve saflığı temsil eder. İstikrarı devamlılığı simgeler.
Kahverengi
Gerçekliğin plan ve sistemin rengidir. Kahverengi insanı hızlandırır.Bu yüzden fast-foodlar iç mekanında kahverengi kullanır.
Yeşil
Kalp organının bu rengin yaydığı enerji alanında olduğu düşünülür. Doğanın ve baharın rengidir. Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yeşil yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 788
favori
like
share
EZqiiiii Tarih: 17.05.2009 22:58
Emeqine saqLık cnm tşkLer(:
MeLaNkOLiK Tarih: 17.05.2009 22:57
[COLOR="Indigo"]Yeşil aynı zamanda huzur da vericidir die biliyorm
emeğinize sağlık
CADIKIZ Tarih: 17.05.2009 22:47
Himmm fena sayilmaz:5: