Kök hücre kullanarak laboratuvar ortamında yumurta elde etmeyi başaran Amerikalı bilim adamları menopozu 10-12 yıl ertelemenin yolunu açtı.

Menopoz erteleniyor
Bilimadamları, kök hücreden yumurta elde etmeyi başardı. Böylelikle menopoz 12 sene kadar ertelenecek, 60 yaşında anne olmak bir hayal olmaktan çıkacak.

Kadınların korkuylu rüyası menopoz, kök hücreleri kullanarak laboratuvar ortamında yumurta elde etmeyi başaran Amerikalı bilimadamları sayesinde 10-12 yıl kadar ertelenecek!... Böylece kadınlar ilerleyen yaşlarda, istedikleri zaman hamile kalma şansına sahip olacak. Knoxville'deki Tennessee Üniversitesi bilimadamları tarafından geliştirilen yöntemde 39-52 yaş arasındaki 5 kadının yumurtalıklarından kök hücre alındı. Kök hücreler 6 gün boyunca laboratuvar ortamında çeşitli işlemlere tabi tutuldu. Deneyler sonunda, yumurtalıklardan alınan kök hücreler ilk önce yumurta hücresi daha sonra da döllenebilir sağlıklı yumurta haline getirildi. Araştırmanın başında bulunan Profesör Antonin Bukovsky, "Menopoz öncesi, kanser tedavisi veya genetik bozukluklar yüzünden birçok kadın kendi yumurtalarını üretemiyor. Bazı kadınlar kariyerlerine öncelik verip anne olmayı ilerleyen yıllara bırakmak istiyor. Bazıları ise yaşları ilerlemesine rağmen kendine uygun adayı bulamıyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı araştırma sonuçları milyonlarca kadın için büyük umut olacak" dedi.

Sınırsız Sayıda Yumurta
Antonin Bukovsky, son yıllarda tüp bebek kliniklerine yumurta bağışında bulunan kadın donörlerin sayısında düşüş olduğunu bu nedenle de yeni yöntemler bulunması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: "Bir kız çocuğu dünyaya geldiğinde 2 milyon yumurtaya sahiptir. Ergenlik çağına geldiğinde ise yumurta sayısı 400 bine düşer. Yumurta sayısı menopoza kadar azalmaya devam eder. Yeni geliştirdiğimiz teknik kadınların ilerleyen yaşlarında da yeni yumurtalar üretebildiğini ortaya koydu. Bu teknik sayesinde çocuğu olmayan kadınlar için sınırsız yumurta elde edebiliriz." Bukovsky ve ekibi şimdi kadınların yumurtalıklarından aldıkları kök hücreleri dondurmaya çalışacak. Donan kök hücrelerin çözüldükten sonra işe yarayıp yaramayacağına bakılacak. Bukovsky yöntem işe yaradığı takdirde kadınların 60 yaşına kadar hamile kalabileceğini öne sürüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2259
favori
like
share
sahibimnet Tarih: 01.03.2015 19:10
nasıl faydalanıcaz
sahibimnet Tarih: 01.03.2015 19:07
ben 52 yaşındayım bazı nedenlerden dolayı evlenemdim ve anne olma şansımı kaybettim ama halen adet oluyorum clio progneva kullandım 3 aY SONRA ADET OLDUM KÖK HÜCRE YÖNTEMİYLE hamile kalam şansım varmı varsa nasıl faydalanıcam bana yardımcı olursanız çok sevinirim
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 14:05
BİLGİLER İÇİN COK TEŞEKKÜR EDRİM SAĞOLASIN


EMEĞE SAYGI:
keto_77 Tarih: 11.05.2005 12:37
bilgiler icin cook tsk ederim
keto_41 Tarih: 11.05.2005 01:32
Bilgiler icin Cok Tessekür Ederim Sagolasin...
Sari Menekse Tarih: 10.05.2005 02:53
Bu haberi tv de izlemistim ve :18: yaptim
60 yasina kadar anne olmadiysa ,ondan sonrada olmasin daha iyi.Allahin kurdugu düzeni ,rayindan cikartmaya ugrasiliyor ve hersey bozuluyor.