Gianni Versace kimdir - Gianni Versace biografisi
Küçük Gianni’nin Başarısı

Moda dünyasının efsane kardeşleri Gianni Versace, Santo Versace ve Donatella Versace, İtalya'nın en güney ucunda Sicilya'yayla burun buruna bakan bölgede Reggio di Calabria'da dünyaya gelirler. Babaları teçhizat satıcısıdır. Anneleri Francesca ise, elbise diken bir atölyede çalışıyordu. Versace kardeşler de günlerini annelerinin yanında atölyede geçirmek zorundaydılar. Bu nedenle de terzihanede ufak tefek işler yapıyorlar hem annelerine hem de atölyenin diğer çalışanlarına yardımcı oluyorlardı.


Kardeşlerden Gianni, annesinin yaptığı işe büyük bir ilgi duyuyordu. Öyle ki 9 yaşında ilk tasarımını yapmıştı.Modacının omzu düşük elbise tasarımı, ilerde kumaşı, rengi ve dikişi yönlendireceğinin Versace ailesi içinde küçük bir işaretiymiş sadece. Ancak 18 yaşında bilfiil terzilik yapmaya başlamıştı ve bu çalışma 25 yaşına kadar annesinin çalıştığı atölyede sürdü.main-board.com


Paris-Londra Dönüm Noktası Oldu

Gianni, terzilikte dönüm noktayı, patent almak için gidip geldiği Londra ve Paris oldu. Model yapmayı ve kıyafet üretmeyi öğrenen Gianni, Lucca şehrindeki "Florantine Flowers" adlı giyim fabrikasına çağrılmıştı.

Bir yıl sonra da ünlü markalardan Genny ve Callaghan'a model yapabilecek düzeye geldi. 1978'de ilk imzalı koleksiyonun çıkardı. Yarattığı bu koleksiyon Milano'da büyük bir yankı uyandırdı. İlk koleksiyon, "Palazza Della Permanente" müzesinde sergilendi. Böylece bugünün en ünlü modaevlerinden biri olan Versace'nin temelleri de atılmış oldu. Agğabeyi Santo Versace, o günler için "Yapacakları bana heyecan veriyordu. 1977 yılında Versace'yi kurarken Gianni'nin ileride bir numara olacağından emindim” diyor.

Versace aynı yıl içerisinde ilk mağazasını Milano'da açtı. Aynı yıl içerisinde modaevinin ilk erkek koleksiyonu çıktı. Versace modaevi, logo olarak da, Antik Yunan efsanesinin kadını olan Medusa'yı seçti. Onlar birbirlerine düşkün kalabalık bir İtalyan ailesi olan Versace, istikrarlı yükselişlerini küçük yaşlardan beri birbirleriyle dayanışma içinde çalışmalarına borçlular.

Genç markası Versus

'Versus' adlı bir marka daha çıkardı. Markanın da başına "İlham Prensesim" diye çağırdığı kızkardeşi Donatella'yı geçirdi. Versace Modaevi ve Gianni kendini kanıtlamıştı; dünyanın her yerinde Versace butikleri açılmaya başladı. 1992 yılında modaevi seksüaliteyi öne çıkaran deri kemerli elbiseleri yarattı.

1993 yılında, Amerikan Moda Oscarı'nı aldı. Versace giymek artık ayrıcalık olmuştu. 1994 yılında "Bir Düğün Dört Cenaze" filminde, Liz Hurley'e tasarladığı 23 altın iğneden tutturulan elbise Hurley'i meşhur etti.

Prenses Diana, eleştirilere aldırmadan Versace'nin mini elbiselerini tercih etti. Müdavimleri arasında, Phil Collins, Bruce Springsteen, George Micheal, Eric Clapton, Micheal Jackson, Naomi Campell gibi birçok ünlü girdi.

1997 Versace’nin Acı Yılı

1997 yılında Gianni Versace öldürüldükten sonra aile kısa sürede kendini toparlamış ve onun bıraktığı yerden işi devralmış. Stil ve tasarımın başına Gianni'nin ilham perim dediği 'Donatella, şirketin başınaysa abi Santo geçmiş.

Yola Gianni'siz devam etseler de, Santo Versace ölümünün üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen Versace imparatorluğu sarsıntısız istikrarını sürdürüyor. Gianni'nin ölümünden sonra şirketin yönetimine devam eden Santo Versace, Gianni’nin yönetim üslubunu devam ettirerek ona layık olmaya çalışıyorlar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 478
favori
like
share