Muafiyetlerle ilgili Gümrük Genel Tebliğinde değişikliğe gidildi. Gümrük Müsteşarlığının değişikliğe ilişkin tebliği, Resmi Gazete´nin 18 Şubat 2006 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklik ile 18 Şubat 2000 tarihli ve 23968 sayılı Resmi Gazete´de yayımlanan 2 seri No´lu Gümrük Genel Tebliğinde (muafiyetler), malul ve engellilerin kullanacağı ithal otomobilde Gümrük Vergisi muafiyetlerine ´bizzat engelli kişi tarafından kullanılamayan araçlar´ da eklendi.

Komisyon karar verecekBuna göre, özel tertibatlı otomobil ile bizzat engelli kişi tarafından kullanılamayan araç ithalatı talebi Ankara Gümrükleri Başmüdürü veya yetki vereceği başmüdür yardımcısı başkanlığında, Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürü ile İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Engelliler Konfederasyonu temsilcilerinden oluşan bir heyet tarafından karara bağlanacak. Söz konusu heyet tarafından engelli ve malul kişinin ithal etmek istediği otomobilde bulunması gereken özel tertibat da belirlenecek. Heyet çalışmalarını Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğünde yürütecek. Heyetin toplanacağı gün, ilgili engelli ve malul kişiler de anılan gümrükte hazır bulunacak. Binek otomobil ve engelli kişi tarafından kullanılamayan aracın ithaline ilişkin kararlar (müspet) komisyon tarafından oy birliği ile verilecek.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5816
favori
like
share
fikretaslan Tarih: 09.05.2010 18:04
cevap veren olursa sevınırım
fikretaslan Tarih: 09.05.2010 18:03
ben araba aldım yenı deyısıklıkte kac yıl sonra satabılırim