Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Sanat Galerisi’nde Hülya Küpçüoğlu’nun düzenlediği ‘Gelibolu Mail-Art Projesi’ 25 Mayıs Pazartesi günü açılıyor… Projeye Türkiye’den sanatçılar yanı sıra İtalya, Amerika, İngiltere, Portekiz, Avusturalya, Yunanistan, İspanya, Norveç, Almanya ve Meksika’dan da sanatçılar katılıyor. Tarihimizde önemli bir yere sahip olan Gelibolu savaşları 1915-16 yıllarında deniz ve kara muharebeleri olarak yaşandı. Binlerce insan öldü. Askerlerimiz topraklarımızı düşmandan savunmak için savaşırken, binlerce kilometre uzaktan gelen düşman askerleri ise belki savaşın sebebini bile bilmiyorlardı. Bölge, kan, şiddet ve ölüm ile çevrelenmişti.
Bu savaşla birlikte Mustafa Kemal doğuyordu. Gösterdiği başarılar ile ‘Anafartalar Kahramanı’ olarak ilan ediliyor ve ülke kaderi üzerinde önemli bir rol üstleniyordu. O’nun komutasındaki ordu birlikleri cesaret ve kahramanlıkla savaşıyor ve düşman askerlerini şaşkına çeviriyordu…
Mustafa Kemal Atatürk’ün şehit düşen yabancı askerler için söylediği “Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar: burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlarda evlatlarını harbe gönderen analar; göz yaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” sözleri, dünya tarihinde bir liderin dramatik bir savaştan sonra sarfettiği en anlamlı ve derin kelimeler olarak literatürde kalıcı yerini aldı.
Bu proje ile ülke tarihimizde önemli bir yere sahip olan o günleri unutmamak ve bir kez daha hatırlamak üzere…
Açılış: 25 Mayıs Pazartesi
Açılış Saati: 18:00- 20.00
Sergi tarihi: 25 Mayıs-1 Haziran
Katılan Sanatçılar: Şinasi Güneş, Aslı Sağal, Canan Fitil, Esin Tangır, Meliha Avcı, Esra Köktener, Ece Aktuna, Emine Alışık, Baybora Temel, Deniz Gökduman, Deniz Bayav, Nurcan Perdahcı, Elif Karaaslan, Sabriye Çelik, Gamze Yalçın, Güler Aşık, Güneş Hüseyinkulu, Ekin Onat, Arzu Parten, Caner Şengünalp, Begüm Şahin, Nalan Tekeloğlu, Semiha Demir, Derya Güngörmüş, Yıldız Örücü, Suna Özgür Karalan, Şeniz Kabadayı, Gamze Özdemir, Kemal Kara, Melihat Tüzün Alemdar, Zeynep Akoğlu Sertbaş, Şebnem Altuntaş, Safiye Mine Erdurak, Devrim Demiral, İlker Ekici, Aylin Özal, Serkan Çalışkan, Berna Erkün, Gökhan Uğur, Giovanni Stradada Ravenna (İtalya), Antonio Sassu (İtalya), Alberto Sordi (İtalya), Alfonso Caccavale (İtalya), James Warren Smith (Avustralya), Jose Manuel Figueıredo (Portekiz), Joseph A. Uphoff (Amerika), Keith A. Buchholz (Amerika), Shmuel Pataphyscıan&Bookartist- Riggio Gallery (Amerika), Scott Ray Randall (Amerika), Edwin Velazquez Collazo (Amerika), David Stone (Amerika), Petala Eytihia (Yunanistan), Pedro Bericat (İspanya), Jaromir Svozilik (Norveç), Henning Mıttendorf (Almanya), Lee Kendall (İngiltere), Juan Rodriguez (Meksika)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 437
favori
like
share