Oyuncular Tiyatro Grubu, Kanadalı yazar Ursula Le Guin’in kadınının üzerindeki katı, kuralcı ve baskıcı yapıyı eleştiren aynı adlı romanından Selma Köksal’ın oyunlaştırıp yönettiği “Atuan Mezarları” adlı oyunu, 28-29-30 Mayıs ve 4-5-6 Haziran 2009 tarihlerinde ENKA’da sahneliyor!
Asırlardır süregelen kadın sorunlarını, bir kadın olarak yaşamayı sahneye taşıyan “Atuan Mezarları”; iç dünyasında kaybolan ancak kendini arama cesaretini göstererek, özgürlüğün bir seçim ve ağır bir sorumluluk olduğunu anlayan başkahraman “Tenar”ın, kendisini seyirciyle birlikte keşfediş öyküsünü anlatıyor.

Kadın özgürlüğünü engelleyen tüm değerleri yansıtan eski bir mezar kentte geçen oyunda; bağnazlık ve katı gelenekler, fantastik bir atmosfer içinde seyirciye aktarılıyor. Oyun; günümüz kadınının üzerindeki katı, kuralcı, baskıcı yapıyı eleştirerek, bu yapının yıkımı ile kadının özgürlüğünü ve kimliğini bulma çabasını ele alıyor.

Sosyalist ve feminist yazımın olduğu kadar, fantastik yazımın da en güçlü kalemlerinden biri olan Ursula Le Guin‘in, “Yerdeniz Üçlemesi”nin ikinci kitabı olan “Atuan Mezarları”; yazarın deyimiyle, “Bir kız çocuğunun büyüyüp kadın olma süreci”ni anlatıyor. Ana teması; doğum, yeniden doğum, yıkım, özgürlük olan eser, seyircisini Guin‘in yaratıcı dünyasını keşfetmeye çağırıyor.

“Oyuncular Tiyatro Grubu”nun kurucularından Selma Köksal‘ın oyunlaştırdığı ve yönettiği “Atuan Mezarları”; 14 kişilik oyuncu kadrosuyla, tiyatro sahnesinde fantastik bir dünya yaratıyor. Oyun; dramatik sahneler, ayin sahneleri ve ritüellerin yapıldığı dans sahneleri ile oldukça etkileyici.

“Oyuncular Tiyatro Grubu” tarafından Kültür Bakanlığı‘nın destekleriyle sahnelenen “Atuan Mezarları”, 28-29-30 Mayıs ve 04-05-06 Haziran 2009 tarihlerinde, saat 21:00‘de ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu‘nda izlenebilir.
“ATUAN MEZARLARI”

Oyunlaştıran ve Yöneten: Selma Köksal

Dekor-Kostüm-Tasarım: Aslı Tuluoğlu

Koreografi: İpek Değer

Işık Tasarımı: Kamil Fırat, Yakup Türkoğlu

Müzik: Kodo

Oyuncular:

Çevik Atmaca: Efdal Gülbudak

Kadın Arha: Gülsüm Soydan

Genç Arha: Nurçin Karabıyık

Çocuk Arha: İncinaz Yanan-Dilan Yanan

Kossil: Betül Bavli

Thar: Ayşe Burcu Eren

Manan: Zaven Çiğdemoğlu

Penthe: Sezen Çiftçi

Tutsaklar: Engin Aydın-Berksun Küçükkatipoğlu

Muhafızlar: Berksun Küçükkatipoğlu- Alican Soydan

Cellat: Engin Aydın

Danslar: Serap Özcan- İrem Şimşek-Merve Uçar

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 481
favori
like
share