Güngör Dilmen’in yazdığı Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ın yönettiği “KURBAN” 18 Mayıs 2009 Pazartesi gününden itibaren KÜÇÜK TİYATRO’da.
Karadağ’ın meydan sahne tekniği ile sahnelediği oyunun: Müziklerini Yrd. Doç. Dr. Nedim Yıldız, kostümleri Nazan Ön, dekoru Adem Albayrak, ışığı Hakan Güngör tarafından hazırlandı.Dans düzeni Ziver Armağan Açıl’a ait olan KURBAN’ın galasında değerli basın mensuplarımızla birlikte olmayı diliyoruz.

KURBAN; Anadolu insanının hikayesidir. Yalın, etkileyici ve bizden, içimizden, hepimizin hikayesi..
Zehra Anadolu’nun bir köyünde sevdiği adam ve iki çocuğuyla yaşar.Erkeğiyle yan yana çalışır, sırt sırta tarlada ter döker. Çocuklarını büyütür, evine emek verir. Ve günün birinde kocasına yetmez olur. İşte bu hikaye ataerkil bir toplumda şeriatın da etkisiyle erkeğe tanınan ayrıcalıkların en iki yüzlüsünün hikayesidir. Erkek acımasızca bencildir bu törece.. Kadın ise acımazsızca kararlı. Kuma almayacaktır üstüne.. Eşikten attırmayacaktır ayağını yeni gelinin. Ve bu töre sonsuzsa evinde, ocağında, köyünde, çocukları solumamalıdır bu adaletsizliği.. İncinmemelidirler bu çarklarda.. Onlar masum olmalıdır tanrının mavi bağrında. Zehra çocuklarının yükünce ağır bir armağan vermiştir kocasına.. Kendisi de son kez çırpınan yüreğinden bin yıldır Anadolu’nun bağrında susan çığlığını akıtmıştır duyan kulaklara. Tüm sayrılığı dinmiştir. Artık tüm varlığı ondan açılan kara bir güldür..

Zehra ve nicelerinin yazgısının oyunudur “Kurban”. İçinde daha pek çok gizemi, duyguyu ve simgeyi barındırır. Seyircisiyle nefes alır yüreği atar..

Ankara Deneme Sahnesi’nin amatör ruhuyla ama ustaca adım adım emek verdiği oyununda: Umay Karadağ, Füsun Gençay, Umut Karadağ, Yavuz Sepetçi, Ulaş Karadağ, Arzu Yolgösteren, Zafer Til, Adem Albayrak, Hanife Birben, Filiz Can, Derya Tiryaki, Burcu Ertürk, Merve Özkan, Celalettin Aksoy, Atılgan Göymen, Yasmin Ergül, Ekin Bulut, Can Altınok, Evren Aydınlı, Çağrı Boyacı, Bilen Bilmen, Mine Yoldaş, Öykü Hekin, Berfu Yılmaz, Özgür Hekin, Burak Özdemirci rol alıyor. Vurmalı sazlarda Devrim Gençay, akordeonda Taşkın Ermişoğlu eşlik ediyor.

İletişim:
Taşkın Ermişoğlu 0535 393 02 50
Ankara Deneme Sahnesi: 0312 385 32 71
Mavi Sahne: 0312 426 26 29

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 468
favori
like
share