Grup Gündoğarken, İlhan, Burhan ve Gökhan Şeşen tarafından 1982 yılında kuruldu. 1983 yılında Levent Kırca Tiyatrosu tarafından sahnelenen "Kadıncıklar" adlı müziklı oyunun müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek profesyonel müzik hayatına başladı.

Tiyatro çalışmalarına Ferhan Şensoy'un İçinden Tramvay Geçen Şarkı, Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatro'sunun sahneledigi Aşağı Yukarı, Gereği Düşünüldü ve Hangi Yüzle isimli oyunların müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek devam ettiren Gündoğarken, İstanbul'un seçkin gece klüplerinde müzik çalışmalarını sürdürdüler. 1990 yılında Olacak O Kadar komedi programının jeneriğini yaptılar ve programda birkaç kez konuk oyuncu olarak bulundular.

Türkiye'nin çeşitli illerinde konserler veren "Grup Gündoğarken" Türkiye'yi Malezya ve Mısır'da temsil etmiştir.

1986 yılında ilk albümleri Bir Yaz Daha Bitiyor çıktı. Bu albüm özellikle Bir Yaz Daha Bitiyor, Sen Benim Şarkılarımsın ve Sarmaş Dolaş şarkılarıyla beğeni topladı.

1988 Eurovision Türkiye Elemelerine, daha sonra Yaz Bulutları albümüne koyacakları Resimler şarkısıyla katıldılar ve finale kalmalarına karşın Türkiye'yi temsile hak kazanamadılar.

1990 yılında Bir Günlük Aşk adlı 3. albümleri çıktı. Bu albümde Bahar Oldum, Hayallerimi Bırak, Güneş Buluta Girdi ve Yol Aldım Sevdalardan şarkıları çok beğenildi. Ama grup asıl çıkışını 1992'de çıkan Ankara'dan Abim Geldi albümüyle yaptı.

1994 yılında müzik çalışmalarını birlikte sürdürmeye ara verdiler. Bu arada grubun üyesi Burhan Şeşen, 1996 yılında ilk solo albümü Bir Düş Gördüm'ü çıkardı. 2004 yılında bunu 1, 2, 3... Tıp albümü izledi.

2000 yılında İstanbul-Atina-İstanbul çıktı. İlhan Şeşen'in yeniden grup çalışmalarına dönme isteksizliği yüzünden grubun diğer 2 üyesi 2008'de Hayat Bu albümünü çıkardı. Grup elemanları şimdilerde, özel konserlerde bir araya gelmektedir.

Grubun ve Türk Pop Müziği'nin "amcası" olan İlhan Şeşen, ilk solo albümünü 1994 yılında "Aşk Haklı" adıyla çıkardı. 2002 yılındaki "Neler Oluyor Bize" adlı albümüyle büyük bir ilgi gördü. Mayıs 2004'de "Şimdi Ben Bu Şarkıları Kime Söyliyeyim" ve Mart 2005 'deki "Aşk Yalan" albümlerinin ardından İlhan Şeşen'in son albümü "2006" ise Kasım 2006'da raflardaki yerini almıştır.

İlhan Şeşen, ayrıca 1971 yılında Kavga isimli bir 45'lik çıkarmış ve 1973-1983 arası serbest avukatlık yapmıştır ve TRT1'de yayınlanan Mühürlü Güller ve Cesur Kuşku , ATV'de yayınlanan Aliye,Kanal D'de yayınlanan 'Annem' dizilerinde rol almıştır.

Grubun birçok şarkısı başka şarkıcılarca da söylenmiştir. Bu şarkılar ve bulundukları albümler (Parantez içinde) şunlardır:

Sen Benim Şarkılarımsın = Ajda Pekkan (Süperstar 4)

Dert Olur = Banu Kırbağ (Anlatamıyorum), Haluk Levent (Anneme Türküler)

Tek Başına = Ferdi Özbdeğen (Senden Sonra, Cansuyum)

Sevgini Bırak = Neco (Hayallerimi Bırak)

Sensizlikti Yaşadığım ("Bir Büyük Suç" olarak) = Burhan Şeşen (1, 2, 3 ve Tıp..)

Sevinçle Uyan ("Bu Sabah Sevinçle Uyan" olarak) = İlhan Şeşen (İlhan Şeşen 2006)

Hayallerimi Bırak = Neco (Hayallerimi Bırak)

Her Şeye Rağmen ("Farketmez" adıyla) = Ayşegül Aldinç (İşte Ayşegül Aldinç)

Nereye = Burhan Şeşen (1, 2, 3 ve Tıp..)

Aşık Oluyorum (Aşık Oluyorum Eyvah" adıyla) = Nükhet Duru (Benim Yolum)

Kim Korkar Hain Aşktan (? adıyla) = Gülay Eralp (Nefes Nefese)

Penceremde Yağmurlar = Abidin (Aşktan Yana)

Değiştim Olsa ("Dönmem Mecnuna" olarak) = Burhan Şeşen (1, 2, 3 ve Tıp..)

Ellerimde Çiçekler = Kenan Doğulu (Ex Aşkım), Bülent Ersoy (Canımsın)

Gördüğüme Sevindim = Metiner (Ya Sabır)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 426
favori
like
share