Önce filolojik (dilbilimsel) açıdan :

"Şey" dil içerisinde cümle öğeleri arasında kullanıldığı için dilbilgisi bağlamında kelime olarak kabul edilmek durumundadır.

Örnek: - Hiçbir şey almadım. (Ben --> gizli özne, almadım --> Yüklem, Hiçbir şey --> Nesne)

- Şey nerde? (Nerde --> yüklem, Şey --> Özne)

Cümleler öğelerine ayrıldıklarında eğer yüklenebilen bir görev varsa kelime olarak kabul etmek durumunda kalıyoruz lakin bazı insanlar ve Türkçenin doğru kullanılması gerektiğini savunurken "şey", "falan", "filan" kelimeleri kesinlikle kullanılmamalı diyenler bunu dilbilimsel açıdan bir kelime olarak görmüyorlar. Anlamsal olarak değil, işlevsel olarak bakılmalı diyorum ve bunu bir kelime olarak kabul ediyorum.

Şimdi "şey kelimesinin kullanım alanlarına bakalım:

* bütün varlıkların yerine kullanılabilir (şey var = ne var? aklınıza gelebilecek birçok kelimeyi yerleştirebilirsiniz.)

* Cümlede özne, nesne, dolaylı tümleç ve zarf tümleci görevlerinde kullanılabilen yegane kelimedir. (şey,şeyi, şeyde, şeyden, şeyle, şey yaparak)

* Her, Hiç kelimeleri ile bir arada kullanılınca çok etkili vurgular meydana getirir.
(- Ne istiyorsun? - Hiçbir şey!)

* Bir kelimesi ile kullanılarak da kalıplaşmış ifadeler oluşturmuştur.
(- Teşekkür ederim! - Bir şey değil!)

* Aklımıza gelmeyen, hatırlayamadığımız, o an için bilemediğimiz kelimelerin ve varlıkların yerine kullanabiliriz.
(Yaa şeydi ya, neydi...)

* Kökeninin Arapçadan geldiği ifade edilir, bir de "eşya" kelimesinin kökü olduğu. Bu nedenle envai çeşit eşya türevinin yerine kullanılabilen genel anlamlı bir kelime haline gelmiş olabilir.

* Bu kelime yalnız Türkçe diline özgü değildir. Yabancı dillerde de birçok eşyanın ve varlığın yerine kullanılan kelimeler vardır ve tıpkı Türkçedeki gibi hiç, her, bir gibi kelimelerle birlikte kullanılırlar.

Örnek: THING --> Şey (İngilizce)

Everything --> Her şey
Nothing --> Hiçbir şey
Something --> Bir şey
Anything --> Herhangi bir şey

* Bana göre hemen hemen her dilde bulunan JOKER kelimelerden biridir. Kararsızlığı anlatır, hatırlayamamanın önüne geçer, kelime bilgisinin azlığını gösteriyor diyenlere inat kullanılan en genel anlamlı ve işlevli kelimedir. Ve bir dilbilimci ve İngilizce öğretmeni olarak da diyorum ki şey kelimesini hayatımıza çok da ortak etmemeye gayret göstermeliyiz.

Gelgelelim felsefik açılımına: : )

İş burada biraz çetrefilleşiyor çünkü bu kelime felsefede bir türlü çözülüp de karara bağlanamamış bir kavramdır. Artık kelime demiyorum, kavramsal ifadeler kullanıyorum. "Şey" kavramı insan zihniyle algılanabilecek her türlü varlığı kapsadığından DÜŞÜNCENİN NESNESİ olarak kabul edilir. Çünkü varolsun olmasın düşünce dünyasına girebilendir, düşünceyle var edilendir. Özdür ve tözdür, kişinin dışında, bilincin ötesinde, kendi başına var olandır.

Şey, herşeyi anlatabilir, hiçbir şey de her şeyi.
Hiçlik ve varlık şeyden gelir, şey varlık ve hiçlikten.

Heryerde okuyabileceğiniz bir söz vardır:

Şey hiçbir şeydir, hiçbir şey olduğu için de her şeydir.

alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 495
favori
like
share
recepugur Tarih: 18.05.2009 17:05
gereksiz konu