Su Kaplumbağaları - Kırmızı Yanaklı

Bilimsel ismi ''Chrysemys scripta elegans'' olan kırmızı yanaklı su kaplumbağaları ''Emydidae'' ailesine aittirler.Bu kaplumbağalar suda yaşayan ve vahşi hayatta çoğunlukla kayakütük vb. kuru yüzeylerde güneşlenirken görülebilirler.Kaplumbağalar ve sürüngenler soğukkanlı hayvanlardır dolayısıyla vücut ısılarını dengede tutabilmek için dışarıdan ısı kaynaklarına ihtiyaç duyarlar.Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları güneş ışığı altında güneşlenirler ve kışın vahşi yaşam şartları yüzünden çeşitli oluklara saklanarak(çoğunlukla yeraltında) kış uykusuna yatarlar.Bu kaplumbağaların sağlığını etkileyen üç ana etken vardır.Bunlar; ısıtemiz su ve doğru beslenmedir.
Bakımları birçok kişinin düşündüğünün aksine daha kapsamlı ve zor bir olaydır.Öncelikle sorumluluk ister.Yaşadıkları yeri temiz tutmakbeslenmelerini sağlamakhastalık belirtilerini gözlemleyip anlayabilmek vs.

Doğal Yaşama Alanları

Kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının normal yaşama sahaları Birleşik Amerika'dadır.Illinois'ten Meksika Körfezine kadar ve doğu sahillerindenbatı Teksas'a kadar yayılmıştır.Kırmızı yanaklı su kaplumbağalarına başka bölgelerde de rastlanmıştırbunun sebebi olarak ta insanların bu hayvanları alıp başka yerlere götürmelerini söyleyebiliriz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları zamanlarının çoğunu su etrafında geçirirler.Buna rağmen gölnehirbataklıksu akım hızı yavaş olan yerlerde de yaşayabilirler.Yeter ki yemek ve güneşlenme alanları olsun.Kuzey bölgelerde ise kış uykusuna yatarlar.

Fiziksel Özellikleri

Boyut: Yumurtadan yaklaşık olarak 2.5 cm. çapında çıkan kırmızı yanaklı su kaplumbağaları 30 cm. kabuk boyuna kadar büyüyebilirler.Amerika Birleşik Devletlerinde 10cm. çapından küçük olanların satışı yasaklanmıştır.Sebebi ise ''salmonella'' riskidir.

Cinsiyet Ayrımı

Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları genellikle 2-4 yaşlarında cinsel olgunluğa ulaşırlar.Vahşi hayatta dişiler genellikle 5-7 yaşlarına kadar cinsel olgunluğa erişmezler.Dişiler çoğunlukla erkeklerden daha büyüktürler.Buna karşın erkeklerin kuyruklarıdişilere nazaran daha uzundur ve ön tırnakları oldukça uzundur.Kloaka adı verilen anüs açıklığı erkeklerde kuyruğun uç kısmına daha yakındır.

Renk

Kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının kabukları yeşildir ve parlak sarı renkte şeritleri vardır.Her iki gözünün yanındaki kırmızı bölümler bu hayvanlara Kırmızı yanaklı su kaplumbağası denmesinin sebebidir.Buna rağmen bazıları bu renkleri kaybedebilir.Bazılarının ise kafalarının üstünde küçük bir kırmızı bölüm olabilir.Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları perdeli ayaklarının yanı sıra güçlü tırnaklara da sahiptirler.Yetişkin olanların kabuğu sarı veya zeytin yeşili olabilir.Kabuklarının bazı parçaları beyazsarı ve kırmızı bile olabilir.Yıllar geçtikçe gelişmelerine bağlı olarak kabuklarında yavaş yavaş koyu zeytin yeşili ve kahverengilikler görülür.Bazı erkeklerde grimsi siyah kabuk bölgeleri bile görülebilir.
Yetiştiriciler diğer iki renk çeşidine sahip olmuşlardır.Bunlardan biri pastel renklerdir.Daha çok kırmızı ve sarı ışık altında kalmış olanlar daha parlak renklerde olabilirler.Diğeri ise albinodur.Bilhassa genç olanlarda ki parlak sarı olma durumu.Yaşları ilerledikçe renkleri solar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2365
favori
like
share
Nehir Tarih: 16.11.2009 10:06
konular birleştirildi..