16. ÇOCUKOYUNCULAR TİYATRO FESTİVALİ14–24 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivale onyedi grup katılıyor. On gün süre ile sahnelerde ve sokaklarda oynanacak oyunların sonunda katılımcılara belgeleri dağıtılacaktır. 16. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali ve İlimizde Tiyatro hareketiyle ilgili Burhan AKÇİN şunları söyledi;

“Tiyatrocu olacağım” denildiğinde aşağılanırdınız. Yakınlarınız sizden uzaklaşır, yalnız kalırdınız. Bu yalnızlığınızla tüm gözleri kendinize bağlardınız. Aşağılanıp köşelere atılmış halinizle sahnede ne çok alkışlanırdınız.

Artık bunlar yok. Küçük çocuklar, büyük çocuklar, gençler ve erişkinler tiyatrocu olacağım dediklerinde önce yakınlarının ellerinde yüceliyorlar. Bu yüceltilmiş ve kalabalık halinizle sahnede neden yoksunuz?

Ey Seyirci !..
Şimdi daha kolay her şey. Binalar, salonlar, ışıklar, cihazlar ve uzmanlar daha çok. Yöneticiler daha cömert. Her söz bir proje, her düşünce bir tasarım. Alt alta dökülen her dize bir şiir ve yemek tarifleri bile edebiyat. Her hareket bir oyun, kaleme alınan her yazı bir eser…

Öyle çoksunuz ki!..
Ey Oyuncu !..
Kimse yokken vardınız. Yüzük kaşında bile oynardınız. Meydanda, kamyonda, traktörde, harmanda, pazarda, okulda onursaldınız. Tencere tastan lamba yapardınız. Mum ışığında eser yazardınız. Ulus için, halk için, parasız oynardınız.

Nerdesiniz !..
Ey İzmitli !..
Kapatın yollarını İstanbul ‘un, Ankara’nın. Çıkmasın kimse dışarı. Önce kendi tiyatromuzu yapalım bir bir. Oynayalım, yazalım, çizelim, boyayalım. Büyüsün çocuklarımız salonlarda bizimle birlikte. Sonra varsın açılsın yollar yeniden. Kim giderse gitsin kalanlarla tarih yazalım.

Kutlu Olsun Tiyatro…
Festival programI için
[url]http://www.kocaelibolgetiyatrosu.com[/url]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 350
favori
like
share