Eğer Google olmasaydı internet şimdikinden ne kadar küçük olurdu? İşte çarpıcı rakamlar...


Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde Google'ın sunucularında yaşanan teknik bir sorun yüzünden sadece birkaç saat için tüm Google hizmetlerinde olağan dışı bir yavaşlık meydana gelmişti. Hemen arkasından Google'ın "kaptan pilotu" Urs Hoelzle konuya ilginç bir açıklama getirmişti.

Yaşanan sorunun dolaylı etkileri yavaş yavaş tespit edilmeye başlandı. İnternet trafiği ile ilgili ölçümler yapan Arbor Networks'den Craig Labovitz çok ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Dünya üzerindeki 560 merkezi internet bağlantı noktasından 238'ini inceleyen Labovitz'e göre Google'ın sorun yaşadığı saatlerde tüm internet trafiği %5 oranında azaldı!

Fakat bunun sebebi sadece Google.com, Gmail, YouTube veya Blogger gibi Google'a ait dev sitelere erişimin kısıtlanması değil. Google'ın şu anda milyonlarca web sitesinde kullanılan Google Analytics adlı site istatistiklerini tutan servisi de sorunlar yaşadı. Bu yüzden Google Analytics kullanan tüm sitelerin bağlantıları da durumdan etkilendi.

Google'ın tüm internetin ne kadarını oluşturduğunu tam olarak hesaplamak mümkün değil ama Google'ın kullanıcılarının sadece %14'ünü etkilediğini açıkladığı bu sorunun internet trafiğini %5 azaltması bir fikir veriyor. 560 merkezi bağlantı noktasından 238'inin verilerine göre, kaba bir hesapla Google'ın, internetinin yaklaşık %35,7'sini oluşturduğu söylenebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 244
favori
like
share