ingiliz cep telefonu şirketi Vodafone'un, 31 Mart 2009 tarihinde sona eren mali yılı itibariyle net karı yüzde 37 arttı.

Gelirleri bakımından dünyanın en büyük şirketi Vodafone'un, 31 Mart 2009 itibariyle sona eren bir yılda net karının, yüzde 37 artarak 9,06 milyar sterlin (14 milyar dolar) olduğunu açıkladı. Şirketin bir önceki yıl net karı 6,6 milyar sterlindi.

Şirketin aynı dönemde gelirleri ise sterlinin avro karşısında değerinin düşmesi ve gelişmekte olan ülkelerdeki büyümeden ötürü yüzde 16 artarak, 41 milyar sterlin oldu.

Vodafone gelirlerinin, Asya Pasifik ve Orta Doğu'da yüzde 32, Avrupa'da yüzde 14 ve Afrika ile orta Avrupa'da yüzde 11 olmak üzere bütün bölgelerde arttığını bildirdi.

Avrupa ve orta Avrupa'da 2010 yılında faaliyet koşullarının zorlaşacağını bildiren şirket, IMF'nin, Vodafone'un faaliyette bulunduğu Avrupa ve orta Avrupa'da, bu yıl gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 4 daralacağı ve işsizliğin önemli oranda artabileceği tahminine dikkat çekti.

Bu arada Vodafone, faaliyet gösterdiği İspanya ve Türkiye'deki sorunlardan kaynaklı olarak aynı yıl itibariyle itibari değer kaybının 5,9 milyar sterlini (9,1 milyar doları) bulması nedeniyle 1 milyar sterlin tutarındaki masrafları kısma planını hızlandıracağını bildirdi.

Mart 2010'a kadar 650 milyon sterlin tasarruf yapmayı hedefleyen şirketin üst yöneticisi Vittorio Colao, ''Bizim 1 milyar sterlinlik maliyeti kısma programında, planlananın önünde gidiyoruz ve maliyeti azaltmak için yeni yollar bulmaya devam ediyoruz'' dedi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 434
favori
like
share