Köln Camii - Yeni Köln Camii - Kölündeki Camii - Yeni Köln Camii Resimleri - Köln Merkez Camii Resimleri Köln Camii'ne onay çıktıKöln'de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin yaptırmak istediği camiye Belediye Meclisi onay verdi. Proje kamuoyunda uzun süredir tartışılıyordu.

Köln Belediye Meclisi’nin beklendiği gibi oy çokluğu ile caminin yapımına onay vermesi, proje sahibi Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından memnuniyetle karşılandı.
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Genel Sekreteri Mehmet Yıldırım
Müslümanlar’ın Köln’de bir camiye ihtiyacı olduğunu belirten Birlik Genel Sekreteri Mehmet Yıldırım, kararın çıkmasını sağlayan herkese teşekkür ederek, "Biz gerekli şeffaflık ve berraklıkla böyle bir ihtiyacımız olduğunu ortaya koyduk, bu projeyi geliştirdik ve ilgili resmi makamlara sunduk. Şimdi belediyeden çoğunlukla, demokratik partilerin oyları ile geçti" diye konuştu.
Hristiyan Demokrat Birlik Parti projeye karşı çıktı

Projeye Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller, Hür Demokrat Parti ve Sol Parti üyeleri “evet” oyu verdi. Buna karşılık, Hristiyan Demokrat Birlik Parti cami yapımına karşı oy kullandı. Ancak, Hristiyan Demokrat Birlik Partili Belediye Başkanı Fritz Schramma, grubunun aksine camiye onay verenler arasındaydı.Federal Meclis milletvekili Lale Akgün kararı olumlu karşıladı
Hristiyan Demokratlar’ın tutumunu üzüntüyle karşıladığını belirten Sosyal Demokrat Parti Federal Milletvekili Lale Akgün kararı "olumlu" olarak değerlendirdi. Lale Akgün, "Bu cami üzerine aylardır müthiş münakaşalar oldu. Hatta tartışmalar Köln’ü aştı, Almanya düzeyinde münakaşalar oldu. Köln’deki büyük cami konusu, kentteki aşırı sağcıları da ayağa kaldırdı. Onun için bu kararın böyle çıkması çok sevindirici.İsterdim ki, Birlik Partileri de “evet” desin ve bütün demokrat partiler Köln’de cami yapımına “evet” desinler" dedi.
'Cami uyuma köstek değil destek'
Hristiyan Demokrat Birlik Parti, Köln’ün Ehrenfeld semtinde inşa edilmesi planlanan camiye, boyutları nedeniyle karşı çıkıyordu. Parti üyeleri, 55 metre uzunluğundaki minare ve yaklaşık 35 metre çapındaki kubbenin kentin siluetini bozacağını savunuyorlardı.
Aşırı sağcı Pro Köln Örgütü de, geçtiğimiz aylarda projeyi protesto için gösteriler düzenlemişti. Projeye karşı çıkanların ortaya attığı diğer bir iddia ise, caminin göçmenlerin uyumuna katkı sağlamayacağı oldu.
Oylama öncesinde konuşan Köln Belediye Başkanı Schramma, bu iddiaların aksine, caminin kentte yaşayan yaklaşık 120 bin Müslüman’ın uyumuna katkısı olacağını vurguladı. Köln milletvekili Lale Akgün de, bu cami projesi çerçevesinde gerçekleşen tartışmaların bile uyuma katkı sağladığını belirtti. Akgün, "Şu anda İslam üzerine münakaşa ediyoruz, konuşuyoruz, Almanya’da nasıl bir İslam istediğimizi tartışıyoruz. İslam’ın Almanya içinde hangi konularda kabulünü sağlayabiliriz, hangi konularda reform yapılabilir bunu görüyoruz. Eğer bu cami yapılmasaydı, bu konuları hala konuşmuyor olacaktık. Kur’an kurslarına kadar, herşeyi bu cami sayesinde konuşmaya başladık. O bakımdan, ben bu caminin uyuma büyük katkısı olduğuna inanıyorum" diye konuştu.
Camiye tepkiler sürebilir


Caminin projesi Alman mimarlar Paul ve Gottfried Böhm’e aitProjesi Alman mimarlar Paul ve Gottfried Böhm’e ait olan cami, şu anda mescit olarak kullanılmakta olan binanın yerine yapılacak. Binanın bu yıl sonuna kadar yıkılması ve ardından caminin inşaatına başlanması hedefleniyor. Ancak protesto eylemlerinin de devam edeceği tahmin ediliyor. Aşırı sağcı Pro Köln örgütünün, 19 Eylül tarihinde geniş çaplı bir gösteri düzenlemesi bekleniyor.

Köln Camii - Yeni Köln Camii - Kölündeki Camii - Yeni Köln Camii Resimleri - Köln Merkez Camii ResimleriKöln Camii'ne onay çıktı
Almanya'nın Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) yaptırmayı planladığı Köln Merkez Camii ile ilgili olarak, Köln Kent Meclisi'nden onay çıktı.Köln Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki görüşmede, aşırı sağcı Pro Köln ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) cami projesine karşı çıkarak, ''ret'' oyu verdi. Başkan Fritz Schramma ise, partisinin tersine projeye ''evet'' oyu kullandı. Cami projesi, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP), Yeşiller (Bündnis 90/Grünen), Sol Parti (Die Linke) ve bağımsızların oylarıyla onay aldı.

Proje, 11 Ağustos'ta yapılan toplantıda CDU ve Pro Köln'ün ''ret'' oyuna karşı diğer partilerin desteğiyle Ehrenfeld Belediye Meclisi tarafından onaylanmıştı.

Bu karar, Türk ve Müslümanlar arasında sevinçle karşılandı.

CDU'lu belediye başkanı Fritz Schramma, oylama öncesi yaptığı konuşmada, yıllardır uyuma büyük katkılar yapan DİTİB'in kendi arsasına inşa etmek istediği caminin yapılmasına destek verilmesi gerektiğini söyledi. Schramma, 20 yıl önce DİTİB'in, eskiden fabrika olarak kullanılan bir binada kurulduğuna dikkati çekerek, bugün gelinen noktada ihtiyaçların karşılanması için hem yeni bir cami hem de kültür merkezinin inşasının gerekli olduğunu bildirdi.

Schramma, DİTİB'ten, camide vaaz ve hutbelerin Almanca tercümesinin okunacağı, ezanın mikrofonla dışarıya verilmeyeceği konularında güvence aldıklarını söyledi ve projenin kabul edilmesini istedi.

Öte yandan, oylamanın yapıldığı saatlerde cami karşıtı aşırı sağcı ''Pro Köln'' örgütü, meclis oturumunun yapıldığı binanın dışında kararı protesto etti.

2 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Merkez Camii'nde, 250 kişilik kafeterya ve kadınlar için ayrı bir bölüm daha yapılacak. İbadet kısmının 1700 metrekareden 2 bin 450 metrekareye çıkarılan kompleks içinde yönetim binası, cami, eğitim ve sosyal amaçlı birimler, konferans salonu ve büyük bir otoparkın bulunacağı kaydedildi.

Projede ayrıca medya merkezi, kütüphane, kasap, kuaför, lokanta, gençlik kulübü ve eğitim amaçlı bir merkez yer alıyor.

DİTİB yöneticileri, cemaatin yükünü hafifletmek için yerin altında yapılması planlanan 3 katı 1'e indirme, dükkan sayılarını da azaltma kararı almış, şimdi oylanan daraltılmış proje buna uygun biçimde hazırlanmıştı. Bu biçimde ilk projede yerin altında olması planlanan konferans salonu 1. kata çıkarıldı. Yerin altıdaki otopark katı ise bir kata düşürüldü. Daraltılmış projede kubbe ve minarelerin büyüklüğüne ise dokunulmadı. Buna göre kubbe 36.5, minareler ise 55'er metre olacak. Projenin son durumuna göre camide 2 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek. 149 araba kapasiteli otoparka sahip olan projeye göre konferans salonu ise 350-400 kişi alabilecek.

Alınan karar uyarınca DİTİB'in Ramazan ayı sonrası hemen yıkım işlemlerine başlayacağı ve yeni caminin 2010 yılında açılmasının planlandığı bildirildi.

Yapılacak caminin toplam masrafının bugünkü koşullarda 20 milyon Avro'yu (yaklaşık 34 milyar Türk Lirası) bulacağı kaydedildi.Yeni Köln Merkez Camii ResimleriYeni Köln Merkez Camii Resimleri

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4048
favori
like
share
Sari Menekse Tarih: 20.05.2009 00:08
Camii'nin yapilmasina, ne tartismalar, ne yürüyüsler engel olamadi. Karsi olanlar avrupanin her yanindan Köln'e akin ettiler. Buna karsilik, Camii'nin yapilmasi icin Müslüman olmayan cok insan yürüyüslere katildi. Rabbim hepsine hidayet nasip etsin Insaallah.
Camii'nin insa edilmesini dört gözle bekliyorum. Cok güzel projeler yapilacak, faydalanacagiz Insaallah.
gamLı Tarih: 19.05.2009 21:10
güzel haber. hayırlı olsun.

Projeye Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller, Hür Demokrat Parti ve Sol Parti üyeleri “evet” oyu verdi. ____alıntı

bu kısmı da ayrı birgüzel