İç filtre - kullanışı - iç filtre kullanımıAkvaryumlarımızın temizliğinin sağlanmasında en etkili rolü iç filtreler üstlenirler. Bugün akvaryumların çoğunda iç filtre bulunmaktadır. İç filtrelerin çoğu içinde tek bir sünger ile gelirler (Bazı filtreler yeni yeni karbon kömürle gelmeye başladı). İç filtrenin yapacağı tüm temizliği tek bir süngere bırakırız.

Aslında iç filtrelerimizde de dış filtrelerimizde uyguladığımız mantığı kullanabiliriz. Büyükten küçüğe doğru sıralama mantığı. Geniş gözenekli sünger ile başlayıp dar gözenekli sünger ve en sonunda da elyaf. Gelin bütün bunları tek bir iç filtreye sığdıralım. İlk önce kullanacağımız malzemelere bir göz atalım:


Geniş Gözenekli Karbon Sünger;

Suyu alış yönüne göre filtreler ikiye ayrılır. Suyu önden alanlar ve suyu hem önden hem arkadan alanlar.Eğer elinizde geniş gözenekli biyolojik sünger yoksa onun yerine geniş gözenekli karbon sünger de koyabilirsiniz. Bu düzenekte amacımız ilk kısımda geniş gözenekli sünger ile kaba pisliği tutmak ikinci kısımda dar gözenekli sünger ile ilk süngerden geçen küçük pislikleri tutmak üçüncü kısımda ise elyaf ile çok küçük taneli pislikleri tutarak filtreye giren pisliklerin neredeyse tamamının filtrede kalmasını sağlamak. Yani iç filtremizi en verimli şekilde kullanmak. Normalde iç filtrelerde bulunan süngerler ya geniş gözenekli olup sadece kaba pisliği alabiliyor ya da dar gözenekli olup kaba pisliği de ufak pisliği de tuttuğundan pislik sadece filtrenin giriş kısmında set halinde kalıyor ve debiyi düşürüyor. Bunları belli bir sırada koymamızın amacı pisliği büyüklüğüne göre bölüm bölüm tutarak hem daha çok pisliğe yer olacağından hem de debi düşmeyeceğinden filtreyi daha uzun süre kullanmak. Örneğin eğer filtrenin tamamına elyaf koymuş olsaydık o zaman kaba pislik de en küçük taneli pislik de elyafın ön kısmını tıkayacağından debi aşırı düşerdi. Süngerleri şekildeki gibi dizerken atlamamanız gereken bir husus var. İlk koyacağınız alttaki malzemeler şekildeki gibi tam filtre deliklerinin bittiği yerde bitmeli.

Filtre temizliklerinde süngerleri yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz ama elyafı her temizlikte değiştirin. Temizliklerde aynı zamanda motorun pervanesini çıkartıp pervaneyi ve yuvasını temizlemeyi unutmayın. Bu bölge ne kadar temiz olursa pervane o kadar hızlı döner o kadar az aşınma olur ve o kadar az ısı ve ses açığa çıkar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2686
favori
like
share