sadaka ile ilgili hadisler - sadaka

Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Hasan İbnu Ali (radıyallâhu anhümâ) zekât hurmasından bir tanesini alıp, hemen ağzına attı. Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Hişt, hişt at onu! Bilmiyor musun, biz zekât yemiyoruz!" -veya: "Bize zekât helâl değildir!-" diye müdâhale etti." (KÜTÜB-İ SİTTE/2031)
Yine Sahiheyn'de gelen bir diğer rivayette şöyle denmiştir: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ben bâzan evime dönüyor, yatağımda veya odamda yere düşmüş bir hurma buluyorum. Onu yemek üzere kaldırdığım vakit, "bu, sadaka hurması olmasın?" diye aklıma geliyor, korkup (tekrar yere) atıyorum."(KÜTÜB-İ SİTTE/2032)
Yine Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) efendimiz, kendisine bir yiyecek getirilince, mahiyeti hakkında sorardı. Eğer "hediye olduğu" söylenirse ondan yerdi, "sadaka olduğu" söylenirse yemeyip Ashabına, "Siz yiyin!" derdi." (KÜTÜB-İ SİTTE/2033)
(Peygamberimizin azadlısı) Ebü Râfi' (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalatu vesselâm), Beni Mahzüm'dan bir adamı zekât toplamak üzere gönderdi. Adam bana: "Benimle sen de gel, zekâttan sana da bir pay düşsün" dedi. Kendisine "Hele Resülullah'a bir sorayım" cevabını verdim ve sordum. Efendimiz: "Bir kavmin âzadlısı o kavimden sayılır, bize sadaka helâl değildir" buyurdu."(KÜTÜB-İ SİTTE/2034)
Yezid İbnu Hayyan, Zeyd İbnu Erkam radıyallahu anh'tan naklen anlatıyor: ""Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Haberiniz olsun! Ben size iki ağırlık bırakıyorum. Bunlardan biri Allah Teâla'nın Kitabı'dır. O, Allah'ın (sema-arz arasına uzanmış) ipi olup, kim ona tutunursa hidayet üzere olur, kim de onu terk ederse dalâlete düşer. İkincisi itretim, Ehl-iBeytim'dir." Biz, Zeyd İbnu Erkam'a sorduk:
"Kadınları da Ehl-i Beyt'inden midir?"
"Hayır! dedi, Allah'a yemin olsun, kadın bir müddet erkekle beraber olur. Sonra (kocası) onu boşar, o da babasına ve kavmine döner. "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın Ehl-i Beyt'i aslı ve kendinden sonra sadaka olan asabesi'dir."
(KÜTÜB-İ SİTTE/4463)

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1773
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 24.05.2009 17:00
Bilhassa cuma günleri,namazdan sonra,cami kapılarına dadanan bir sürü,sapasağlam insanın dilenmeleri yüzünden,bu gibilere yardım etmekten uzak duruyorum,ama bir yandan da birşeyler vermediğim için rahatsız oluyorum.
Geçen cuma,sapasağlam bir kadına "Kızım gel,bizim evi temizle sana 100 lira vereyim" dedim,kadın razı olmadı.Demek ki bunların kazançları hayli fazla ki,teklifimi beğenmedi.Bu gibilerin cami kapılarına gelmeleri önlenmeli.Cami cemaatini keriz yerine koyuyorlar çünkü.
paye Tarih: 20.05.2009 11:07
paylaşım için teşekkürler Allah razı olsun.günümüzde herkes kazancı kadar sadakasını ve zekatını verse inanın toplumda muhtaç kimse kalmaz.