islamiyete göre dostluk
Dostluğun, kardeşliğin şartları dörttür:
1. Dost olunacak kimsenin zeki olması ve yağcı olmamasıdır. Zira aklı noksan bir dost, düşmanı sana musallat ettirir. Nifak hastalığına yakalanmış yağcı ise sırrını ifşa eder.

2. Dost edineceğin kimse günahları terk edenlerden olsun. Çünkü günahları terk edemeyen, dünyada dert, ahirette vebaldir. "Kişi sevdiği kimseyledir." Günahları terk etmeyen arkadaş günahım sana bulaştırır.

3. Zeki ve doğru olmalıdır.Sözünde doğru olmayanın sözü, kınama; ahmağın sohbeti ise meymenetsizliktir.

4. Hayrı bilir hayra yol gösterir, şerri bilir serden sakınır kimseyle arkadaş ol. Güzel huylularla sohbet daima hayrlı; çirkin ahlaklı ile sohbet ise serdir, onunla sevgi adavete = düşmanlığa döner. Hayrlının alameti, seni beğenmesidir. Şerlinin alameti ise seni tah*kir etmesidir. Hadîs-i şerîfte: "Aşırı sevgi gözleri (ayıblardan) kapatır." buyrulmuştur.

Dostluğun taydaşı da dörttür:

1. Din ve dünyada yardımlaşma,

2. Zekayı artırma,

3. Kötülüğü terk ettirme,

4. Vakit geçirmektir.

"Dostunu sevdiğinde, umulur ki ondan darılırsın diye ölçülü sev. Buğzettiğinde yine temkinli ol, umulur ki dost olur; utanmayasın."

Yedi kişiyle dostluk zararlıdır:

1. Günahından vazgeçmeyen,

2. Gıybete, haber dolaştırmaya mübtela olan,

3. Kınayıcı, tenkidci,

4. Sır ve ayıbları saklamayan,

5. İlmiyle amel. etmeyen,

6. Senden yiyip de sana yedirmeyen. (Fakirse müstesna.)

7. Hırs ve hased sahibiyle arkadaşlık yapılamaz. Zira hırs ve hased sahihleri, daima insanı ahiretin sevablarından alıkoyar. Ayet-i kerîmede şöyle ferman buyrulmuştur: "Dost*lar (dünyada günah işleme üzerine ahbablaşanlar) o (kıyamet) gün(ü) birbirine düşmandır, Takva sahihleri (Allah yolunda O'nun taati üzerinde dost olanlar) müstesna. (Çünkü onlar sadık dostlardır ve dostlukları ebedîdir.) Ey Ben'im ayetlerime iman edip de müslüman olan kullarım! Bugün size hiçbir kor*ku yoktur. Siz mahzun da olmayacaksı*nız."

İzahı: Cenab-ı Hakk bu ayet-i kerîmede bizleri büyük bir vazifeye teşvik etmektedir. Dostlar birbirine düşmandır, takvada dostlaşanlar müstesna. Takva sahibleri olan dost*lar ahirette birbirini ararlar. Ve birbirine şefa*at ederler.

Şer üzerinde birleşenler ise cehennemin kapılarında birbirleriyle çekişirler. Bir hadîs-i şerîf meali: "Kendinize kardeşleri çoğaltınız. Çünkü Allah bir mü'mini diğer din kardeşleri arasında azablandırmaktan hoşlanmaz."

İzahı: Arkadaşına günahı terk ettirecek, emrieri yaptıracak, hakîkî dost ve kardeştir. Bunun dışında arkadaşların hepsi, yılanlar, akreblerdir. Kimisi yılan gibi ısırır, zehirler. Kimisi köpek gibi havlar, tenkid eder. Kimisi kurt gibi seni yer. Kimisi kaplan gibi seni parçalar. Kimisi karga gibi etini yer, gıybet yapar. Kimisi de sinek gibi sana eziyet verir. Ona göre arkadaş ara. Her kim kardeşinin ayıbını gizlemezse kardeş olamaz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1378
favori
like
share
teking06 Tarih: 31.05.2009 20:34
emeğine sağlık güzel paylaşım
paye Tarih: 20.05.2009 10:58
teşekkürler
yılmazsan35 Tarih: 20.05.2009 09:21
''Ben Dostlarımı Ruhumla Severim''

Allah(c.c)Razı olsun
myigitsoy Tarih: 20.05.2009 05:09
Mevlana Ne Demiş Bir Sözünde ;

Birbirinizin Kusurunu Örtmede GECE Gibi Olun

O Açıdan Dinimizde Çok Önemlidir Dostluk ve Kardeşlik Ayrıca Anımsattığınız İçin Teşekkürler
AYIŞIĞI Tarih: 20.05.2009 04:13
amin canım
MeLaNkOLiK Tarih: 19.05.2009 23:06
[COLOR="Indigo"]ALLAH HERSEYN HAYRLISINI VERSN