radyosunun tehlikeleri - radyasyon ışınları şaçan ev aletleri
Sürekli kullanmak zorunda olduğumuz cep telefonu, ince ekran televizyonlar, saç kurutma makineleri radyasyon yayarak sağlığı tehdit ediyor. Alışkanlıkları değiştirerek riski düşürebilirsiniz ..

Cep telefonu, ince ekran televizyonlar, mikro dalga fırınlar, saç kurutma makineleri yaşamımıza son 30 yıldır girmeye başladı. Özellikle vücudumuza yakın tuttuğumuz cihazlar bu etkiyi daha çok artırıyor. Saç kurutma makinesi ve cep telefonu gibi cihazlar vücuda yakın kullanıldığı için etkisi yüksek oluyor.

Bu konuda paniğe kapılmak yerine kullanım alışkanlıklarında küçük değişiklikler yapmak bile yararlı oluyor. Kullanım süresini azaltmak ve vücudunuzdan uzak tutmak etkili oluyor. Cep telefonu gibi en çok dikkat çeken cihazın yanında masum denecek cihazlar bile etkili oluyor. Cep telefonu ise en çok aranma anında etkili oluyor. Özellikle şebekenin tam kuvvetle çekmediği bölgelerde anten daha fazla güç harcıyor.

Bu, zararlı ışımanın artmasına neden oluyor. Uzun süre elektromanyetik dalga ve radyasyon ışıması altında kalındığında uzmanlar, baş ağrısı, baş dönmesi ve uyuşma gibi şikâyetler oluşabileceğini iddia ediyor. Türkiye’de çokça satılan radyasyondan koruma bantları konusunda ise sağlıklı bilgi pek yok. Tüketicilerin bu tür ürünlerin özelliklerini abartarak anlatanlara karşı dikkatli olmas gerekiyor. Özellikle cep telefonunda SAR değeri adı verilen radyasyon ışıma oranı düşük olan telefonun seçilmesi gerekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2654
favori
like
share