İlk olarak bazı konulara değinmek istiyorum. Öncelikle her zaman hız limitini kullanın (F5). Yetişmeniz gereken yerlere her zaman yetişiyorsunuz. Bu hız size yetiyor yani. Çünkü bazı görevleri tam bitirmeye yakınken polis tarafından kovalanmak pek hoş olmuyor. Ayrıca görevlerin aralarında Bertone gibi araba tamircilerine uğrayın, size ekstra görevler vererek yeni arabalara kavuşacaksınız. Ayrıca bazı yerlerde gizli karakterlerden de ekstra görevler alabiliyorsunuz, ben bir kez rastladım, ödül olarak araba kazandım. Belki siz de rastlarsınız, özellikle aşırı ıssız mekanlarda, garip tipler bunlar. Her zaman benzininizi kontrol edin, görevlere başlamadan önce, giderken, benzininizi kontrol edin, azsa gidip depoyu doldurun.

Her zaman göreve gitmeden Vincenzo ile Ralph'e uğrayın, gerekli bilgileri alın. Kovalamaca sahnelerinde sizin peşinize düşmüşlerse durun ve sizi kovalayanlar arabalarından indiklerinde siz inmeyip sadece onları ezin. Bu onları öldürmenin en kolay yolu. Kovaladığınız kişileri de öldürmek için önlerini kesin veya arabadan inmelerini bekleyin, siz inmeyip onları ezerseniz daha kolay öldürürsünüz. Artık oyunun çözümüne geçebiliriz.

01 - An Offer You Can't Refuse

1930 yılı. Taksimizle etrafta takılırken, bir mafya kovalamacasına şahit oluyoruz. Adamlar yakınımızda kaza yapıyorlar, ardından bizden yardım istiyorlar. Zorla. Onları kaçırmamız gerekiyor burada. Diğer elemanlardan yeterince uzaklaştığımızda haritada gitmeniz gereken yer belirecek. Adamlardan uzaklaşmak için keskin dönüşler yapın, ara sokaklara girin. Devamlı soldan yanaştıklarından karşıdan gelen arabaları da çarptırmak için kullanabilirsiniz.

02 - The Running Man

Burada GTA'da olduğu gibi müşteriler alıp istedikleri yerlere götüreceğiz. 5 adet müşteri taşımamız gerekiyor. İstediğimiz kişileri seçemiyoruz, birini bıraktığımız zaman diğeri biniyor. Müşterileri yerlerine bıraktıktan sonra mola veriyoruz. Arabamızda otururken saldırıya uğruyoruz. Oyunun başındaki adamlar plakamızdan bizi tanımış. Koşarak kaçmamız gerekiyor. Devamlı zig-zag çizerek ilerleyin, ara sokaklardan gitmeyi unutmayın. Haritada gözükmese bile, bazı dar yollardan istediğiniz yerlere daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

03 - Molotov Party

Artık mafya ailesinden oluyoruz. Aile bireyleriyle tanışmanın ardından, bize saldıranlardan intikam alma zamanı geliyor. Ayrıca kendimizi de kanıtlamamız gerekiyor. Garajın çıkış kapısının oradaki merdivenden çıkarak Vincenzo'dan silah alabilirsiniz. Ayrıca garajın oralarda dolanan kekeme Ralph ise, arabalardan sorumlu şahıs. Ondan da kilit açmayı ve buna benzer detayları öğreneceksiniz. Ardından yola koyuluyorsunuz. Mekana ulaştıktan sonra, arabayı biraz uzakta bırakın ve arka kapıdan girin. kapının orada bekleyen elemanın ensesize beyzbol sopası ile vurduğunuzda bayılıyor ve patlama esnasında ortalık fazla ayağa kalkmıyor. Eğer isterseniz direk bombaları fırlatın, ekstra olarak diğer elemanlarla da ilgileneceksiniz. Kokteyllerin sayısı yetmeyebilir, arkadaki benzin varillerine atarsanız yeterli zararı verebilirsiniz. Arabalar bir süre yandıktan sonra patlayacaklar.

04 - Ordinary Routine

Bu bölümde, adı üstünde, sıradan işlerle uğraşıyoruz. Bir mafyanın da sıradan işleri tabi ki haraç toplamak olacaktır. Sıra ile gitmemiz gereken yerlere gidiyoruz, paraları alıyoruz. En son benzinlikte saldırıya uğruyoruz. Adamımızın teki vurulup dışarı çıkıyor, diğeri yukarıda, onu kurtarmamız gerekiyor. Yavaş ilerleyin, tek vuruşta ölmeniz olası. Adamı kurtardıktan sonra haracımızı sahiplenen adamların peşinden gideceğiz. Hızlı olup önlerini kesin, fazla beklerseniz kaçıyorlar ve baştan başlıyorsunuz. Oyunda kovalamaca sahnelerinde bir tek bu bölümde hemen yakalamanız gerek, diğerlerinde kesinlikle biryerde duruyorlar.

05 - Fairplay

1932 yılı. İyi bir sürücü olmamız yüzünden bize bu yeteneğimizi sonuna kadar kullanmamız gereken bir görev veriliyor. Şehirde düzenlenecek bir yarış için birşeyler yapmamız gerek. Ralph'den gerekli detayları alıyoruz. Yarış pistine gidip, kapıdaki adamı arabaya alıyoruz ve içeriye ilerliyoruz. Oradaki yarış arabasını alıp Bertone'ye gideceğiz. Ama arabaya zarar gelmemesi lazım. Hız sınırını açmayı unutmayın. Bertone'ye giderek işi bitirmesini bekleyin. Ardından arabayı aldığınız yere bırakacaksınız. Tek çizik olursa, bölüm baştan başlıyor. Polislerden uzak durun.

06 - Fairplay

Asıl pilot sorun çıkardığından, yarışa bizim katılmamız gerekiyor. Yarış oldukça zor. El frenini iyi kullanırsanız birinci olabilirsiniz. Bir süre deneyerek alışmanız gerek, uzun bir zamanınız burada geçebilir, benden söylemesi Yarışın ardından Bertone'ye gidiyoruz. Bize araba çalmamız için adres veriyor. Böylece yeni arabamız oluyor.

07 - Sarah

Bizim barmenin kızına askıntılık eden serseriler yüzünen onu eve bırakmamız gerekiyor. Yolda sohbet ederek yürüyoruz. Ara sokağa girdiğimizde serseriler saldırıyorlar. Onlarla ilgilenirken kadın panik yapıp kaçacak, hemen sağ taraftaki balkonlu yerden girip onu kurtarın. Dayanıksız olduğundan, enerjisi hemen tükeniyor. Onu arkanıza alıp diğer adamlarla ilgilenirseniz daha iyi olur.

07 - Better Get Used To It

Sarah'nın başına gelenler yüzünden, olaya el atmamız gerekiyor. Patron kendi mıntıkasında böyle olayların olmasına sinirleniyor. Gerekli ekipmanı alıp Çin Mahallesi'ne gidiyoruz. Burada mekandaki herşeyden haberi olan Biff adında bir eleman var. Arada sırada ondan bilgi almaya geleceksiniz. Ondan gerekli bilgiyi aldıktan sonra serserilerin mekanına gidiyoruz. Ateş etmemiz gerekiyor ilk başta. Sopalar konuşacak yani. Serserilerle ilgilenirken araya gansterler giriyor. Silahların konuşmasının ardından da onları kovalayıp halletmemiz gerekiyor.

08 - The Whore

Bu bölümde kaka bir kadını halletmemiz gerek. Otele gidiyoruz. Resepsiyona iki kez soru sorduğumuzda, otel müdürü hakkında bilgi alıyoruz. Ama kadın hakkında bilgi vermiyor. Üstüne üstlük başka bir kadın öneriyor bize. Neyse, öncelikle en üst kata çıkıp sağ tarafa gidin, ara kapının hemen karşısındaki kapıdan girin. Orada banyo yapan kadını bulacaksınız. Konuşmanın ardından resepsiyonun oraya inin, sağ taraftan girip, yine sağ tarafta ilerideki masada oturan beyazlı adamla konuşun. Ardından onu gebertin. Anahtarını alın, diğer adamlarla ilgilenin.

En üst kattaki adamın odasına gidin, dökümanları alıp bombayı yerleştirin. Çatıdan kaçıyoruz. İlerlediğimizde polislerle ilgilenmemiz gerek. Çatı köşelerinden zıplayarak ilerleyin. Yol düz olduğundan kaybolmanız imkansız. Kilisenin üzerine geldiğimizde karşıya geçiyoruz. Aşağı indiğimizde öldürdüğümüz bir adamın cenaze töreni ile karşılaşıyoruz. Bizi görüp saldırıyorlar. cenaze törenindeki ceset sayısını artırıyoruz. Ayrıca burada Rahip Efendi'nin para ile olan dostluğuna şahit oluyoruz. Kiliseden çıktığımızda, polis bizi arıyor olacak. Kaçarken ara sokaklardan birine sığınıp, wanted leveli düşürmemiz gerek. Ardından rahat rahat merkeze dönebiliriz.

09 - A Trip To The Country

Alışveriş olayımız var. Depoya gidip Paulie ile buluşuyoruz. Birlikte yola çıkıp alışveriş mekanına gidiyoruz. Sam'in bizi karşılaması gerekiyor ama mekan oldukça sessiz. Bizim de araştırmamız gerekiyor. Ahırın oradaki yoldan ilerlediğimizde, en sondaki evin önünde kamyonu görüyoruz. Yanına gittiğimizde şoförün öldüğünü görüyoruz. O an saldırıya uğruyoruz. Geri kaçıp Paulie ile gelen adamları öldürün. Ardından ahırdan Sam'i kurtarmamız gerekiyor. Crowbar buluyoruz ve kapısını açıyoruz. Dışarı çıktığımızda kamyona biniyoruz ve bir arka taraftan, peşimizdekilere ateş ediyoruz. Oyun oldukça gerçekçi olduğundan, burada ya şoföre ateş edin, ya da tekerleklere. tekerleklere ateş etmek daha kolay bir yol. Hemen yoldan çıkıveriyorlar. 3 arabadan sonra iş bitiyor.

10 - Omerta

Frank bize yamuk yapıyor. Onu bulmamız lazım. Şehirde 2 kişiden bilgi almamız gerek. Ardından hava alanına kadar onu takip ediyoruz. Havaalanı kapısında iniyoruz ve adamlarla ilgilenmemiz gerekiyor. Burada yine herhangi bir arabaya binerek size ateş edenleri ezerseniz daha rahat oluyor. Çünkü çok fazla adam geliyor. Arkadaki binada, uzun koridorun orada Frank'i buluyoruz. Bize işin gerçeğini anlatıyor. Ardından onun ailesini bulmamız gerekiyor. Sağ taraftaki, en uçtaki binada bir kadın ve çocuk var. Onlarla konuşuyoruz ve gidip Frank'i buraya getiriyoruz. Hemen ardından havaalanı girişindeki beyaz binadan, tezgahın üzerinden biletleri alıyoruz. Frank'e vererek onu yolluyoruz. Öldürmemiz gerekiyordu ama, çaktirmadan bir iyilik yapıveriyoruz. Burada geri dönüş yolunda Bertone'ye uğrayabilirsiniz.

11 - Visiting Rich People

Bu bölümde azıcık hırsızlık yapmamız gerekiyor. Gerekli ekipmanları aldıktan sonra, kasa uzmanımızı yoldan alıyoruz. Bu adamla şehirde açamayacağımız kasa yok. Malikaneye gittiğimizde, ufak kapıdan içeri giriyoruz. Burada yanımızdaki adama bekle veya peşimizden gel komutları verebiliyoruz. İlk girişte onu bekletip bahçedeki adamları halledin. Ardından binanın sol taraftaki kapısından girin. Direk girerseniz, oradaki kadın ortalığı ayağa kaldırıyor. Sol taraftan girip bir üst kata çıkın, koridordan ilerleyip kasanın olduğu odaya girin. Kasayı açarken ev sahibinin eve geldiğini göreceğiz. Hemen geldiğiniz yerden çıkın, bahçenin etrafında dolanırsanız, sizi görmeyecekler. Çünkü onlar diğer taraftan, garajın olduğu yerden geliyorlar. Herşeyden sonra, yine kaçış zamanı...

12 - A Great Deal

Otogarda bir alışveriş. En üst katta adamlarla alışverişi tamamlıyoruz ama başkaları tarafından saldırıya uğruyoruz. Herkes bir güzel ölüyor. Bizim de en alt kata kadar inerek herkesi temizlememiz gerekiyor. Burada arabaları kendinize siper olarak kullanmanız gerek. Ama fazla kullanmayın çünkü çok isabet alan araba patlayabiliyor. En alt katta, yol arabalarla kapanmış, bunlara yaklaşmayın, hemen molotov kokteyli atıyorlar. Arkadan merdivenlerden gidin. Herkesi temizledikten sonra, en üst kattan kamyonu alın. Salieri'nin deposuna gideceksiniz. Ardından işler bitince de, merkeze döneceksiniz.

13 - Bon Appétit

Patronun karnı acıkmış. Pizza yemeye gidiyoruz. O ısmarlıyor. Ama tadını çıkartamada yine saldırıya uğruyoruz. Garibim pizzacının mekanı darmadağın oluyor. Arka kapıdan çıkıp herkesi temizlemeniz lazım. Ama direk dışarı çıkarsanız muhtemelen ölürsünüz. Arka kapının oradan merdivenden üst kata çıkarsanız pencereden daha rahat öldürürsünüz düşmanları. Herkesi öldürünce bizi ispiyonlayan Carlos'un evine gidiyoruz. Kapıyı kırıp içeri girin. Pencereden kaçıyor adam. Kovalayıp aşağı inin. Barakaların arasından çıkacak. Onu öldürdükten sonra 3 adam daha saldırıyor bize, öldürdüğümüzde bu bölümden de kurtulmuş olacağız.

14 - Happy Birthday

Bir gemi partisine gitmemiz gerek. Gemiye üzerimizdeki kıyafetle alınmadığımızdan, geminin karşısındaki kapıdan giriyoruz. Alt kattan gemici kıyafeti alıyoruz. Gemiye bindiğimizde üst kattaki tuvaletten silah almamız lazım. Silah kilitli olan tuvalette. Gemicilerin bulunduğu bölüme gidin, çizgili kıyafetli adamdan anahtarı isteyin. Vermeyecek. Bir tuvalette kova var, onu alıp yine anahtarı istediğimizde, o tuvaleti temizlemek şartıyla anahtarı bize veriyor. Tuvalete girdiğimizde leş gibi ortamı tertemiz yapıyoruz. Silahı alıp çıkıyoruz. Sahnede konuşma oluyor, o esnada oldukça uzaktan kafaya tek kurşunla öldürmeye bakın. Hemen ardından en alttan, hız motoruyla bizi bekleyen arkadaşımıza gidip kaçıyoruz.

15 - You Lucky Bastard

Restoran görevi. Mekana ulaştığınızda telefonu kullanıyorsunuz. Telefonla konuşan adamı vuruyor Paulie. Ardından araba bmbalama işimiz oluyor. Evin önüne gittiğimizde, şoförün içeri girmesini bekleyin. O gittiğinde hemen arabaya bombayı yerleştirin. Ardından yine kovalamaca sahnesi. Kaçmamız ve kurtulmamız gerek. Tren yoluna geldiğimizde, klasik trenin önüne itme olayına giriyoruz ama başarısız oluyoruz. Ardından adamlar limana kaçıyorlar. Limanda adamları teker teker arabayla temizleyebiliyoruz. Ardından en arkada arka arkaya duran vagonlar var. Yollardaki makaslarla oynayarak, rayları depo binalarına doğru çevirin. Ardından vagonlardaki takozları çekin. Sol taraftaki binaya çarpan vagondan benzin akacak. Sigara atarak patlatacağız, kapısı açılacak. İçeridekileri temizleyeceğiz. Ama asıl hedef mekandan kaçıyor.

16 - Créme de La Créme

Bu sefer tiyatroya gidip hedefi temizlememiz gerek. Ama gittiğimizde adam dışarı çıkıyor ve kaçıyor. Havaalanına gidiyoruz. Tam girişte araba bozuluyor. Biz adamların peşlerinden kalkış pistine gidiyoruz. Herkesi öldürünce arkadaşlarımız arabayı tamir etmiş geliyorlar. Yan tarafa biniyoruz. Uçağın peşinden gidiyoruz, kalkmadan vurmamız gerek. Enerjisi bitse bile kalkıyor ve ardından çakılıyor.

17 - Election Campaign

Oyunda seçim zamanı, politikacı öldürmemiz gerek. Hmm. Eski hapishane binasına gidiyoruz. Kanalizasyondan giriyoruz. Arka taraftan ilerleyip karanlık merdivenden yukarı çıkıyoruz. Bu arada serserilerle de ilgilenmemiz gerekiyor. En tepeye çıktığımızda, sniper ile adadaki konuşma yapan adamı vuruyoruz. Tek atışta vurmaya bakın, yoksa arabaya atlayıp kaçıyor. Ardından karanlık merdivenden en aşağı inerek, arka kapıdan kaçmamız gerekiyor. Köpeklerle ilgilenin, yoksa ısırırlar Dışarı çıkıp, polislerden kurtulup merkeze dönüyoruz.

18 - Just for Relaxation

Yine bir alışveriş zamanı. Taşıma kamyonunu çalmamız gerek. Köşede bekleyerek onun geçmesini bekleyin. Ardından kamyonu takip ederek gittiği yere gidin. Durduğunda, şoförü biraz hırpalayıp giriş belgelerini alın. Kamyondan teker teker kutuları indirip kamyonun çıktığı limana dönün. Dümdüz ilerlediğinizde, ikinci depoda kutuları göreceksiniz. Kapısında bir nöbetçi var, ona gittiğinizde size iş verip gidiyor. Kutuları taşımaya bakın. Adam dönecek ve size saldıracak. Herkesi ayaklandırdığından, büyük bir mafya ordusuyla ilgilenmemiz gerek. Kamyonla hepsini ezebilirsiniz. Başka kamyon kullanın, çünkü asıl kamyonun hasar almaması lazım. Kutuları alıp buluşma noktasına gidin.

19 - Moonlightning

Paulie ile banka soyma işine gireceğiz. Önce onun evinde buluşuyoruz. Çıkıp tren ile bankaya gidiyoruz. Orada planı dinliyoruz. Çıkıp ekipman almaya gerekli yerlere gitmemiz gerek. Silahları kendimiz seçiyoruz. Makinalı tüfek almayı unutmayın, gerisi size kalmış. Hızlı bir araba çalmamız da lazım. Ardından Paulie'nin evinin oraya gidip kornaya basın. Geldiğinde bankaya girin. Paulie ortamı oyalarken siz hemen soygun yapmanız lazım. Bankanın arka tarafına girin, sol taraftan servis kısmına girin. Orada kasa dairesinin kapı anahtarı asılı. onu aldıktan sonra arka taraftan üst kata müdür odasına çıkın. Kasa anahtarlarının dolapta olduğunu öğreniyoruz. Ne saçma! Onları da alıp en alt kata inin. Kasa dairesine girip en sona doğru ilerleyin. Yolsa polisleri temizleyin. Oradaki minik kapılarla ilgilenip zaman kaybetmeyin. En sondaki büyük kapıdan girin. Fena halde para var içeride ama biz minik bir torba dolduruyoruz. Of! Paraları alıp oradan toz olun.

20 - Paulie's Flat

Paraları bölüşmek için Paulie'nin eve gidiyoruz ama onu ölü buluyoruz. Ardından gelen telefonla bir yere gitmemiz gerek. Aileden birisinin yamuğuna uğruyoruz. Ama kim olduğunu söylemem. Bu bölümde çok fazla kişinin saldırısına uğrayacağız. Yol düz, ilerleye ilerleye asıl karaktere ulaşacaksınız ama yolda çok kişiyi temizlemek gerekecek. Mermi yetersiz. Öldürdüklerinizin mermilerini alın. Sütunları siper olarak kullanırsanız sorun yaşamazsınız. En son, asıl adama gelince, balkodan balkona onu iyice yaralayın. Sonra arka tarafa, koridora kaçacak. Orada biraz daha vurursanız yaralanacak. Bizi de vurduktan sonra mermisi bitiyor. Buranın ardından, oyunun son demosunu izleyeceksiniz. Oyunun sonunda, çok iğrenç birşey oluyor. Yıllar sonra, yaptıklarınız...

Oyun hakkında sadece yapmanız gerekenlerden bahsettim, detayları atladım. Saçma olmuş olabilir ama oyunun konusu o kadar iyi ki, burada herşeyi anlatıp berbat edemezdim. Artık takıldığınız yerlerde buradan yardım alarak oyunu rahatlıkla bitiebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 4751
favori
like
share