Trabzon'da Kültür Sanat Şenliği
24 Mayıs 2009
Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Kültür Sanat Şenliği'ni gelecek yıllarda uluslararası boyuta taşımak istediklerini belirtti.
Zağnos Vadisi'nde düzenlenen ''1. Trabzon Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Kültür Sanat Şenliği''nin ikinci günü etkinliklerine katılan şair ve yazar Hilmi Yavuz, Yalvaç Ural, Mehmed Niyazi ve Ahmet Turan Alkan, kitaplarını imzaladı.

Şenlik kapsamında organize edilen Hilmi Yavuz Kişisel Sergisi'nin açılışı, Vali Okutan ve Yavuz tarafından yapıldı.

Vali Okutan, şenliğin onur konuğu Hilmi Yavuz'a açılışın ardından Trabzon Valiliği plaketi sundu.

Okutan, şenliğin amacının öğrenciler, kitapseverler ve yazarları bir araya getirmek olduğunu belirterek, ''Kitaplı Hayaller Vadisi adını verdiğimiz ve ilkini düzenlediğimiz etkinlikte eksikler olabilir. Bunlar zamanla giderilecektir'' dedi.

Şenliğe ilginin güzel olduğunu, gelecek dönemlerde bu ilginin artarak süreceğine inandığını ifade eden Okutan, şöyle konuştu:
''Bu şenliğin sürekli olmasını diliyorum. Şenliği, gelecek yıllarda ulusal, hatta uluslararası boyuta taşımak istiyoruz. Bölge ülkelerden en azından birini bu etkinlikte görmek istiyoruz. Etkinlikle Trabzon'un tarih, kültür kenti olduğunu ve okumanın önemini ön plana çıkarmayı arzuluyoruz.''
Şair ve yazar Hilmi Yavuz, şenliğin çok güzel olduğunu ve hiçbir eksiklik bulunmadığını söyledi.

Yavuz, etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ederek, şunları söyledi:
''Ben fahri Trabzonluyum. 73 yaşındayım, daha yaşayacak çok zamanım var. Emekli olunca Trabzon'a yerleşmeyi düşünüyorum. Onur konuğu olmaktan büyük gurur duyuyorum. Biz genellikle ölü severiz. Kör ölür, badem gözlü olur. Ben öldükten sonra badem gözlü olmaktansa, şimdi kör olmayı tercih ederim. Ölmeden badem gözlülüğümü görmeyi istedim. Buradaki etkinlik bu açıdan benim için çok önemli.''

Yavuz, etkinliğin tarihi değeri olan ve yeniden düzenlenen Zağnos Vadisi'nde yapılmasının çok orijinal bir fikir olduğunu vurguladı.

Yazar Yalvaç Ural, Kitaplı Hayallar Vadisi projesinin yeni, çok genç bir etkinlik olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Etkinlik, 3-4 yıl sonra tahmin bile edilemeyecek şekilde önemli bir hal alacaktır. Karadeniz'in hatta Türkiye'nin en büyük etkinliklerinden biri olacağına inanıyorum. Burada çok önemli bir okul, aydın, kitapsever kitlesi var. Bu durum dikkate alındığında da bu etkinliğin ne kadar yerinde olduğu görülüyor.''

Türkiye'nin hiçbir yerinde Zağnos Vadisi gibi bir mekanda böyle bir etkinliğin düzenlenmediğine dikkati çeken Ural, gelecek yıl bu etkinlik için neler yapabileceğinin planlarını şimdiden düşünmeye başladığını kaydetti.

Yazar Mehmed Niyazi, Trabzon'un kültür açısından önemli bir kent olduğunu söyledi.

Yazar Ahmet Turan Alkan ise organizasyonun son derece güzel olduğunu, ancak burada daha çok Trabzonluyu görmek istediklerini belirtti.

Kitap stantlarını gezen Vali Okutan, burada karşılaştığı çocuklara satın aldığı çeşitli kitapları hediye etti.

Şenlik, 31 Mayısta sona erecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 640
favori
like
share