Fotoğrafçılıkta Dünyanın En Eski İlkleri - Fotoğrafçılıkta İlkler

Dünyanın İlk Negatif Kullanılmadan Basılan Fotoğrafı...Negatif kullanmadan derken direkt pozitif baskı olarak yapılmış. Buna daguerreotype deniyor.
Dünyanın İlk İnsan Fotoğrafı


1939'da Alman Kimyacı Robert Cornelius Philadelphia'da aile mağazasında kendi fotoğrafını çekmiş. Dünyanın ilk insan fotoğrafını çekerek tarihte yerini almış.Yukarda gördüğünüz fotoğrafta Dorothy Catherine Draper'e ait. Amerikada 1839 da çekilmiş ilk kadın fotoğrafı.,

Fransız Louis Daguerre1839 da Amerika'da bulunmuş.Kimya profesörü John W. Draper, kendi kamerasını yapmış ve ilk insan portresini çekmiş. Kızkardeşi Dorothy Catherine Draper de çekilmiş ilk bayan portresi olarak tarihe geçmiş.1858 de Henry Peach Robinson dünyanın ilk fotomontajını yapmış. Birçok negatifi birleştirerek tek bir fotoğraf yaratmış.

Robinson'un ilk ve en meşhur fotoğrafı beş negatiften oluşuyor. Tüberkülozdan ölen bir kızın etrafında bu komposizyonu oluşturmuş. Fotoğrafın ismi "Fading Away"
Bilinen en eski renkli fotoğraf Louis Ducos du Hauron tarafından 1872 de çekilmiş. Fotoğrafta Güney Fransa'dan bir görünüş bulunmakta.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 382
favori
like
share