Luiz Inácio Lula da Silva Biyografisi - LuLa BiyografiSi - LuLa Kimdir


Luiz Inácio Lula da Silva (d. 27 Ekim 1945 Caetés, Brezilya) Brezilyalı politikacı. 2002'de Brezilya Devlet Başkanı seçildi. 1 Ocak 2003'te devlet başkanlığı görevini devraldı. Lula, Brezilya İşçi Partisi'nin (Partido dos Trabalhadores, PT) kurucusu üyesidir. Portekizce'de Kalamar anlamına gelen "Lula" takma adını daha sonradan resmi adına dahil etmiştir.

Lula 1974'ten bu yana Marisa Letícia ile evlidir ve beş çocuk sahibidir.

Lula da Silva Pernambuco eyaletinin Caetés kentinde doğdu. 1952'den itibaren São Paulo'da büyüdü. Sekiz çocuklu Aristides Inácio da Silva ve Eurídice Ferreira de Mello çiftinin yedinci çocuğuydu. Yoksulluktan dolayı okula çok az gidebildi ve 12 yaşından itibaren ayakkabı boyacılığı, postacılık, çamaşırhane işçiliği gibi çeşitli işlerde çalıştı.

Daha sonra bir metal fabrikasında çalışmaya başladı ve metal işçiliği eğitimi gördü. 1966'dan sonra São Bernardo do Campo'da büyük bir metal işletmesinde çalışmaya başladı.

Kardeşi üzerinden sendika hareketine katılan Lula, 1969'da metal işçileri sendikasının bölge grubu başkanı seçildi. 1975 yılında % 92 oy alarak sendika başkanı oldu ve 100.000 işçiyi temsil etmeye başladı.

1970'lerden itibaren Lula aralarında büyük çaplı grevlerin de olduğu sendika faaliyetlerinin örgütlenmesinde yer aldı. Tutuklandı, bir ay tutuklu kaldı. Grevlerin başarısızlığı üzerine başka sendikacılar, aydınlar ve toplumun farklı kesimlerinin temsilcileriyle birlikte 10 Şubat 1980'de İşçi Partisi'ni (Partido Trabalhadores, PT) kurdu. PT daha 1982 yılında ülkenin geniş kesimine yayıldı ve 400.000 üyeye ulaştı.

1986 yılında Lula Brezilya kongresine seçildi. Yeni sivil anayasanın hazırlanmasına aktif olarak katılan PT bu sayede işçi haklarıyla ilgili önemli kazanımlara anayasayal güvenceye almayı başardı. Ancak toprak mülkiyeti gibi konularda aynı başarıyı gösteremedi. 1989 yılında Lula PT'nin adayı olarak sosyalist bir programla başkanlık seçimlerine katıldı. Ancak özellikle sermaye çevrelerinin karşı çıkması sonucu seçilemedi.

Daha sonra yapılan bütün başkanlık seçimlerine Lula da katıldı. 2002 yılındaki seçim kampanyasında işçi imajını değiştirerek ilk defa takım elbise giydi. Ayrıca Brezilya'nın dış borçlarını ödememesi gerektiğine yönelik taleplerini vurgulamaktan vazgeçti. Bunun yerine programında açlık ve yoksullukla mücadele ve daha iyi eğitim olanakları ön plana çıktı. Ayrıca sermeye çevreleriyle de yavaş yavaş güven ilişkisi geliştirmeye başladı. Bunu Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) güvenini kazanması izledi.

27 Ekim 2002 yılında yapılan ikinci tur seçimlerini Lula Brezilya Sosyal Demokrat Partisi ((Partido da Social Democracia Brasileira - PSDB) adayı José Serra'ya karşı başarıyla tamamladı ve 1995'ten beri başkanlık görevinde bulunan Fernando Henrique Cardoso'nun yerine Brezilya devlet başkanı oldu.

Aynı zamanda Mato Grosso valisi olan ve Greenpeace'in Brezilya'daki yağmur ormanlarının tahrip edilmesinden sorumlu tuttuğu sanayici Blairo Maggi gibi isimlerle yakınlığı yüzünden çokça eleştirilen Lula 2006 yılında yapılan seçimlerde rakibi sosyal demokrat Geraldo Alckmin'e karşı yeniden başarılı olarak başkanlık görevini sürdürdü.

Özellikle toplumun yoksul kesimlerinden destek bulan Lula da Silva'nın göreve geldiği 2002 tarihinden bu yana Brezilya toplumunda yoksulluk sınırının altında yaşayanların oranı %40'dan %20'ye geriledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 796
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 20.05.2009 15:47
[COLOR="#c0ccf4"]2005 'te IMF 'ye oLan 15,5 MiLyon DoLarLık BorCu Kapatmı$... 2009 'da da IMF 'ye 5 MiLyon DoLar Borç Vermi$...

IktidarıyLa Beraber MiLLi GeLiri Üçe KatLamı$... Sanayiyi oLdukça Iyi Konuma Getirmi$... Uçak Üretiminde 3. Sıradaymı$... Tarım da oLdukça Iyi Konuma GeLmi$Ler...

Ve DobraLıqı iLe ÜnLüymü$... GönüLden Tebrik Etmek Lazım...