EVLENMEDEN ÖNCE KENDİNİZE ŞU SORULARI SORUN?


Evlilik insan hayatının dönüm noktalarından birisidir. Evliliğe şimdiki gençler çok basit gözle bakıyorlar… Gençlerimizin aşağıdaki soruları evlenmeye karar vermeden önce kendilerine sormalarını ve olumlu cevaplar beyninde verdikten sonra evliliğe adım atmasını iyi olacağı kanaatindeyim

1-Baba olmaya hazır mıyım? Anne olmaya hazır mıyım?

2- Eşim ve çocuklarım için bir iş imkânım mevcut mu? Bir evi besleyecek, barındıracak, giydirecek kadar para kazanıyormuyum?

3-Bekâr iken; akşamları ve hafta sonları kahveden çıkmazdın, arkadaşlarınla vakit geçirirdin v.s. Evlendikten sonra bu alışkanlıklarından vazgeçecek misin? Eşin haklı olarak akşamları ve hafta sonları sizinle vakit geçirmek isteyecek. Kısacası Bekâr iken çok özgürdünüz… Özgürlüğünüzün %99’u elinizden uçup gidecek… Kendinize bu konuda güvenebiliyor musunuz?

Bu arada aklıma gelen yaşanmış bir olayı anlatayım: mahallemizde yaşayan bir genci evlendiriyorlar. Bizler o zaman çocuktuk… Evlendiği günün gecesinde yani gerdek gecesi yeni evlendiği eşini evde bırakıp kahvehaneye gidiyor… Arkadaşları ona neden geldiğini soruyorlar. Sen bugün evlendin evde olman lazım diyorlar… Bizimki cevap olarak şunu söylüyor:

—Evlendi de arkadaşlarını, kahveyi daha ilk günden terk etti dedirtmem… Onun için geldim…

4-Evlilik öncesi dönemde söylenen sözlere ve davranışlara pek itimat edilmeyeceğini bilmelisin, evlendikten sonra evlilik öncesi davranışlar karşılıklı olarak görülmeyebilir.

5- Ataerkil bir toplumdan geldiğimiz için erkekler evde reislik yapmak, bir adım önde olmak isteyecek, bir sözünün fazla olmasını isteyecek buna hazırımsın?(bu istenen bir durum değildir ama maalesef gerçekleri değiştirmiyor)

6-Her evde olduğu gibi sizin evinizde de zaman zaman tartışmalar yaşanacak bunları kaldırmaya ruhsal gücünüz var mı? Her tartışmada babanızın evine gitmeyecek irade gücünüz var mı?

7-Evlenmeden önce bir anne ve bir babanız vardı. Evlilikten sonra iki anne ve iki babanız olacak ve akrabalarınız iki katına çıkacak buna hazırımsınız?

8-Evlenmeden önce halk tabiri ile eli yüzü düzgün bir bayan tercih ediyorsunuz veya terbiyeli ve efendi bir erkek arıyorsunuz. Bu şekilde hassasiyet içindeyken kendinizi de nasıl bir insan olduğunuzu sorguladınz mı?

9-Erkekler genellikle çok konuşanları ve çok konuşmayı sevmezler. Erkeklerin bu genel karakteristiklerini göz önüne alıyor musunuz?

10-Bayanların duygusal olduğunu unutmamak lazım… bir erkek adayı eşine güven verebilmeli, sadece eşini sevmeli ve sevgisini sıklıkla tekrar etmeli.. Eşleriyle baş başa bir yemek yemek, gezmek, mağazalar dolaşmak, tatile gitmek, hediyeleşmek Bayanlarımızın hoşuna gider… Bunları göz önüne alıyor musunuz?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 368
favori
like
share